Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ismail hakkı özsarı

http://blog.milliyet.com.tr/ihozsari

16 Mart '17

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
61
 

Toplumsal duyarlılık taşıyanların işi zor...

Toplumsal duyarlılık taşıyanların işi zor...
 

alıntıdır


Günlerden 12 Ocak 2017. Yer İstanbul, Beşiktaş. Akatlar semtinde Fenerli Hristo sokağında ilerliyoruz. Yol olabildiğince yokuş. Solumuz Zeytinoğlu Caddesi o da epey yokuş. Karşımızda dükkânlar, dükkanların önüne tek sıra halinde park etmiş arabalar. Arabayı kızım sürüyor. Biz de caddeye çıkıp sola döneceğiz. Arabanın biri gideceğimiz yöne doğru olan görüşümüzü kapatmış. Arkamızda sıra sıra otomobiller kuyruk oluşturdu. Burnumuzu caddeye çıkarır çıkarmaz yukarıdan gelen belediye otobüsü durmadan üzerimize geldi. Neredeyse yirmi, yirmi beş santimetre yaklaştı. Bizim kıpırdayacak halimiz kalmadı. Belediye otobüsü şoförüne ne yapıyorsun dediğimizde otobüsü durdurup indi, hışımla üzerimize yürüdü. Neredeyse bizim otobüsün camlarını kıracak. Üstelik arabayı süren de kızım. Yani bayan şoför. İçimden kamu görevlisi de olsa ülkem insanı bu, kendisine uymaya kalksan ölümcül kavgaya hazır. Oysa beş metre yukarıda bir dakika dursa sorun olmayacak.
Sevgili okurlarım, bu olayı niye anlattım biliyor musunuz? Ülkemizin küçücük bir kesitinin fotoğrafını sunmak için.
 
Bu ülkede hele de metropollerde özellik de İstanbul’da ne yayalar ne şoförler kurallara uyuyor.
 
Trafik tehlikelerle dolu, cehalet ve kabadayılığa dayalı kuralsızlık almış başını gidiyor. Eğitim de, politika da trafik de sanki hepsi aynı renge boyanmış. Ve bu renk hayatı çekilmez hale getiriyor. İnsanların kendilerine ve başkalarına saygıları yok. Ülkemiz sanki ham karpuzlarla dolu bostan tarlasına dönüşmüş.
 
Cehalet bulaşıcıdır. Allah korusun bu cehalet örgütlenip bu ülkeyi yönetirse “yandı gülüm keten helva”.
 
Bunun yanında; şiddet bulaşıcıdır. Yalancılık bulaşıcıdır. Aşırı tüketim bulaşıcıdır. Rüşvet ve devlet malını aşırmak bulaşıcıdır.
 
Kapitalizmin, özellikle küresel kapitalizmin insanları getirdiği nokta budur.
İnsanlar mutluluk yerine zenginliği tercih ediyor.
Sağlıklı olmak yerine obeziteyi seçiyor.
Çevremiz boşverenler, nemelazımcılarla dolu.
 
Yine toplum; kin tutanlar, ikiyüzlüler, düşüncesizler, somurtkanlar, küskünler, suskunlar, olup bitenden habersiz ot gibi yaşayanlar sürüsü haline geldi.
 
Taaa ilk çağlardan beri insanoğlu mantıklı düşünmede hata yapıyor. HERAKLİTOS güneşe doğru ayağını kaldırmış, güneş tabanımdan küçük diyebilmiş.
 
Dünyadaki CİHADİLERE (din uğruna savaşan) sorarsanız çözüm kolay: Müslümanlara sorduğunuzda Yahudi ve Hristiyan sayısını azaltırsanız sorun çözülür.
 
Yahudilere ya da Hristiyanlara sorarsanız Müslümanların sayısını azaltırsanız sorun çözülür.
Ben ise; “GELECEĞİN YOLUNU AÇMAK CAHİLLERE, SORMAYI, SORGULAMAYI ÖĞRETİP ONLARA MERAK AŞILAMAKTAN GEÇER” diye düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu daha iyi günler. İyi günler...

ilhan Aydın 
 18.03.2017 16:36
 

Merhaba, Kişisel tespitim. Maalesef insanların büyük çoğunluğu taba olmayı birey olmaya tercih ediyor. Cehaleti bilime tercih ediyor. İsteyerek, bilerek. Bu durumda bizler gibi azınlığın feryatları onlara son derece anlamsız ve sinir bozucu geliyor. Sonrası malum. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 17.03.2017 12:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 982
Kayıt tarihi
: 12.07.12
 
 

Emekli öğretmenim. Kitap okumayı ve düşüncelerimi paylaşmayı çok severim. Tarih özel ilgi alanımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster