Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3451
 

Toplumsal Kalkınmada Aile Kavramının Önemi ve Aile Bakanlığı

Toplumsal Kalkınmada Aile Kavramının Önemi ve Aile Bakanlığı
 

Aile toplumun en küçük parçasıdır. Türk toplumunun en kutsal sosyolojik kavramlarından biridir. Toplumumuzun beslendiği kaynaktır. Geleceğimizin sigortasıdır.

Aile toplumsal kalkınmanın adeta toprağıdır.<ı> Bu toprak işlenmeli, bu toprak, yabani otların istilasından, güneşini örten gölgelerden, rüzgarların şiddetinden, ani bastıran yağışın selinden, iklimini, atmosferini bozan kimyasalların etkisinden korunmalı, bu toprak güçlenmeli, bu toprak, bin yıllık çınar ağacının kökleriyle erozyondan kurtarılmalı, dallarıyla gökyüzüne uzanmalı, yapraklarıyla ışıldamalı, görkemiyle göz kamaştırmalı. Bilimin ışığı ile aydınlatılmalıdır. Bu toprak kuraklıkta kavrulmamalı, fırtınalarda toz olup savrulmamalı, bu toprak çoraklaşmamalı. Bu toprak kendi kaderine terk edilmemeli.<ı> Geliştirilmeli, zenginleştirilmeli, refaha ulaşmış toplumun temeli haline getirilmeli..

Sosyal devletin gereğidir bu toprağı gözetmek, kültürümüzün ereğidir, yarınlara güçlü kalabilmenin, tutunabilmenin biricik yoludur. Fidanların filizi için, çiçeklerin tomurcukları için, meyve veren ağaçların yetişmesi için bu toprağa sahip çıkılmalıdır. Bu toprağın meyveli ağaçlarının taşlanmasına izin verilmemeli, bu ağaçlar kurtçuklara karşı dayanıklı hale getirilmeli, örümcek ağlarına maruz bırakılmamalı, bu toprak kirletilmemeli, aydınlık temiz bir toplum için temiz kalmalı, temiz toplum için omuz vermeli bu toprağın çitine, duvarına.. Özgürce nefes alabilmeli, su içebilmeli pak ve berrak.. Bu toprağın çiçekleri ezdirilmemeli, fidanları boynu bükük bırakılmamalı, çınarına omuz verilmeli..

Bu toprak toplumun en küçük yapı taşıdır. Sağlıklı bireyler, sağlıklı aileleri, sağlıklı aileler sağlıklı toplumu kurarlar. Sağlıklı aileler için ailelerin onuruna onur katmalı, ekmeğine katık, sevincinde<ı> yasında yanında olunmalı. Korunmalı, kollanmalı...

Toplumun temeli ailedir, aileyi oluşturan bireyler desteklenmeli, bir bütün olarak aile iflastan, borç yükünden, aile birliğini ve huzurunu zedeleyecek olumsuz sosyo-ekonomik ve teknolojik gelişmelerin etkilerinden korunmalı, etkilenen aileler içinse yeniden yapılanma ve rehabilitasyon programları uygulanmalı..

Cinnet haberlerinin kanıksanmaya başlandığı, aile içi şiddetin ve çocuk ihmal ve istismarının giderek yoğunlaştığı, okul içi şiddet ve çeteleşmelerin bollaştığı, alenen taciz görüntülerinin sergilendiği günümüzde, kapkaç olayları, sigara, alkol ve madde, internet oyun bağımlısı gençlerin sayısının giderek artış göstermesi karşısında yapılabilecek en uygun çözümlerden biridir aile yapısını güçlendirmek ve desteklemek. Bunun yolu da her alanda aileye önem vermekten geçiyor. Aileye her alanda önem verilmesi için, Aile Bakanlığı kurulmasına şiddetle ihtiyaç vardır. Aileye yönelik hizmetler için kurulmuş olan diğer kurum ve kuruluşlar tek bir çatı altında Aile Bakanlığı bünyesinde toplanmalı ve ailelerin ve toplumun gündeminde yer alan sorunlara yönelik somut sosyal projeler hayata geçirilmelidir. Özlenen kalkınmış bilinçli refah toplumuna ulaşmanın biricik yolu aileyi sağlıklı yapılandırabilmekten geçer. Bu hedefe ulaşmanın başka bir çaresi de yoktur.

SHU. Ali SONGÜL

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yapılmalı da, kurulmalı da... Kim yapacak onu. İlgilenirler mi sizce? Elinize sağlık. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 07.03.2008 21:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2221
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

1997 Hacettepe Üniversitesi mezunu sosyal hizmet uzmanıyım. Pozitif Psikoterapi, Aile ve Evlilik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster