Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
394
 

Toplumsal öğreti

Toplumsal öğreti
 

Yoksa biz hep böyle idik de ben mi aranıza yeni katıldım?


Bize doğru budur dendi biz de buna inandık buna göre yaşadık, kendimizi inandırdığımız gibi, başkalarına da müdahale ettik onlara da inandırmak istedik. Öyle ki hayatlarına karışma hakkını bulduk kendimizde. Biz kimiz? 

Biz, dayatılanlarla yaşamayı ödev edinmiş, kendine borç bilmiş herhangi bir toplum değiliz. Biz bu ülkenin cehalete sürüklenen toplumuyuz. 

Biz, doğru bildiğine değil, okuduğuna, sorup soruşturduğuna, araştırdığına inanan değil, ya duyduğuna ya da gördüğüne kayıtsız şartsız inanan toplumuz. 

Biz birbirinden saçma ve bir o kadar da gereksiz televizyon programlarıyla oyalandırılan daha da cehalete sürüklenen, hâlâ gece sokakta yürüyen bir bayan gördüğümüzde asılmazsak içi rahat etmeyen, trafikte bayan şoför görmeye alışmak istemeyen, saçı açık kadınlara hâlâ başka bir şekil de nitelendirmeyi becerebilen zavallı bir toplumuz. 

Biz, öyle bir toplumuz ki amaçsız yetiştirdiğimiz çocuklarımızla gurur duyar olduk. 

Biz, bugün sana yarın bana komşu, hepimizin başına gelebilir demeyi unutur olduk. Biz, annem daha fırından yeni çıkardı Ayşe teyzecim afiyetle yiyin demeyi belki de hiç duyamayacağız artık. 

Biz, sokakta bir ağlayan gördüğümüz de, sebebini sormaktan çekinen bir toplum olduk. 

Biz, hep olmak istemeyi en son isteyeceğimiz, tarifi imkânsız bir canavar olduk. Ve nesilden nesile de, bu canavarı miras bırakmaya başladık ve bunu layıkıyla başardık. Sizce tüm bunlara sebep ne olabilir? Yoksa biz hep böyle idik de ben mi aranıza yeni katıldım? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Muhittin Kardeşim Milliyet Blog'a hoş gelmişiniz! Şu andaki durumumuzu öyle güzel anlatmışınız ki, size katılmamak mümkün değil, hele de makalenizin son cümlesini (yoksa biz hep böyle idik te, ben mi aranıza yeni katıldım?) bağlama biçimini de çok beğendim. Yazınızdan etkilendiğim için, bu etki bana Osman Hulusi Darendevi'nin şu iki kıtalık şiirini hatırlattı ve bu şiiri sizinle paylaşmadan edemedim. İnsan utanır, alem-i insana bakınca, İnsan diyemez kendine, insana bakınca, Sen, her ne kadar hak yüzünü setre çalışsan, Hak zahir olur arife, her yana bakınca. Başdan başa teşhir ediversen de cihanı, Ellere kalır mülk-i, Süleyman’a bakınca, Öz kardeşi olsa, erhab-ı garez eylemez, insaf, İnsan ise hayret de kalır, Yusuf-ı Kenan’a bakınca. İyi ve güzel ne varsa, paylaşmak arzu ve ümidiyle sağlıcakla kalın. Saygılarımla.

Pervane 
 19.04.2011 15:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 223
Kayıt tarihi
: 18.04.11
 
 

Merhabalar, bir şirkette yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışıyorum, aynı zamanda en üzerinde d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster