Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Anadolum Ayağa Kalkarken Üsküdar Rıza

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

17 Temmuz '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
368
 

Toplumsal okuma: bittim veya bitirildim.

Toplumsal okuma: bittim veya bitirildim.
 

Bombalanan TBMM’den bir görüntü.


İster bitirildim deyin, isterse bittim, sonuçta değişen bir şey yoktur. Bitirildim dediğinizde, bitişinizde herhangi bir dâhilinizin olmadığını söyleyebilir misiniz?

Ordu göreve, genç subaylar rahatsız zaten ülkemizin bir gerçeğiydi, buna yeni bir kılıf (cemaat) üretmek bu gerçeği değiştirmiş mi oluyor sanki?

Hiç kimse kolaycı bir bakış ve de sonuç alamayacağı bir algının uykusunda olan bitenleri maskelemesin.

Milli Eğitim Bakanı Metin Emiroğu’nun zamanında öğretmenliğe başlamış biriyim; ama uhdeme aldığım öğretmenlik mesleğini, öğretmenliğin benden istediği ilkeler doğrultusunda yaptım. Ne kadar başarılı olduğumu da Allah bilir, hiç soruşturma geçirmedim; bu yüzden bir Bakanlık müfettişinin deyişiyle “hiçbir iş yapmadığım” da söylenebilir.

Bir öğretmen bakanı değiştiği gün kişilik mi değiştirir. Okul müdürü, ya da zaman içinde tanıştığı insanlar üzerinden göreviyle bağdaşmayan bir davranışa yönelebilir mi?

Yönelebileceği gibi, yönelmeye de bilir; eğer yönelirse uhdesine aldığı görevine ihanet etmiş olur.

Herkes kendi eyleminden sorumludur, olan biteni cemaat deyip işin içinden çıkılamaz, bu kolaycılık olduğu gibi, sonuç alınamayacağı da aşikâr.  

Cemaatin buna katkısı olmuşsa bu ikincil bir durumdur ve dâhili olduğu kadar da suçludur. Ama hiç kimse, Cuma gecesi ülkemde yaşananlara, kolaycı bir bakışla ve de hakikati kaybettirici bir tarzda yaklaşamaz.

Yaklaşsa da sonuç alamaz.

Adım adım kurumsal hayatı sıfırlar o kadar. Son yıllarda yaşadıklarımız da bu yolda ilerlediğimizi göstermiyor mu?

Öyle ya, her adımda içinden çıkılmaz bir atmosferin içine sürükleniyoruz, dahası kurtuluşa dair yöntemlerimiz de yanlış olduğu pek çok kez denenmiş, çaresizlik üreten bir bakışın eseri değil mi?

Yargı her geçen gün sorunlu hale geldiği gibi, yargılanacak kişi sayısı da her geçen gün artıyor, ya da toplumsal yaşamı sıfırlayacak ek yanlışlara itiliyoruz.

Düşünün iki gün içinde 3 Bin’e yakın asker, 2 Bin 500 civarında hâkim savcı tutuklandı. Acaba Ergenekon, Balyoz vs. davalarında 350 bilemedin 400 kişiyi yargılamada zorlanan yargı sistemimiz 6 Bin’e yakın tutukluyu nasıl yargılayacak?

Sözün özü, ister bittik, isterse bitirildik diyelim sonuç değişmeyecektir.

Son on yılda darbeler devri bitti dedik durduk; ama uygulanamayan, diğer bir ifadeyle plan aşamasında kalan darbelerin olduğu da bir gerçek.

Bunların dışında 27 Nisan e-bildirisi bir gerçek değil mi, bundan önce 28 Şubat yaşanmadı mı ülkemizde, Cuma gecesi yaşananlar da böylesi bir sürecin devamı olmadı mı?

On yılda bir, bittik veya bitirildik.

Bitirildik desek, bunu da cemaate havale etsek, böylesi bir zilletten kurtulabilecek miyiz?

Cuma gecesi ülkemde terör estirenlere “Meclis’i bombalayın” diye cemaatten bir emir mi geldi, gelse bile yapanların suçunu hafifletir mi?

Bunlar herhalde beş yaşındaki çocuklar değildi, kullandıkları uçaklar da çocuk oyuncağı hiç değil.

Bu başarısız kalkışmanın NATO eksenli bir hareket olduğunu ve ülkemizde Saddam’ın Kuveyt’e girişi gibi çok daha tehlikeli bir sürecin tetiklendiğini söylersek, hatalı bir değerlendirme mi yapmış oluruz.

Bu cümleyle not etmiş olduk, akan zaman ya teyit edecektir, ya da deli saçması olduğu ortaya çıkacaktır.

Aslında tepeden tırnağa günahkârız; ama günah katsayımızı bilmiyoruz o kadar. Öyle ya, her birimizin yüzünde nice maske var.

Rıza Üsküdar

17 Temmuz 2016/Eskişehir

ilhan Aydın bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konuya çok farklı noktalardan değinen nitelikli bir yazı, gerçekten de 10 yıllar boyunca bittik, karanlığın içerisine hızlı bir ivme hızı ile gider olduk, sorumlular ise bu alandan beslenmeye çalışıyor maalesef, bence de sorun bu toplumun insanı ve onun yansımaları Rıza bey, selam ve saygı ile.

Nizamettin BİBER 
 17.07.2016 11:37
Cevap :
Nizamettin Bey, maalesef öyle, inşallah zamanla düzelir desek de beşeri hayat biraz da böyle. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.  17.07.2016 14:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3316
Toplam yorum
: 2138
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 526
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster