Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '18

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
116
 

Toplumsal Risk

Toplumsal Risk
 

Hayatta kalmak için haklarından fedakarlık etmek zorunda kalan insanların, özgürlüklerinden bir biçimde vazgeçmeye zorlanmış olmaları nefret duygularının öncülüdür. Görünürde durumu kabullenmiş ve uyumlu olsalar da boşluğu öfke ve nefretin doldurduğunu anlamak güç olmasa gerek. Hali hazırda çatmalı tutumlar içindeyiz. Bireyin var olma hakkının ne derece çiğnendiğiyle doğru orantılı gelişen negatif kalıplaşmalara ters orantılı eğitsel ve kültürel aktivasyonun sonuçlarını   toplumun nefret etmesi için her zaman bir nesne, olay çıkararak kademeli olarak bastırılan öfke ve nefreti güç unsuru olarak kullanan rejimlerden alıyoruz. Nefretin muhafaza edilip korunmuş biçimi olan kendine acıma halindeki insan ordusu  rejimin güvencesi iken; kontrollü, sakin, uyumlu ideal burjuva tiplemesine hiç uymayan kronik yıkıcı ve sık aralıklarla öfke-nefret atakları gösteren kızgınlığını çiğnenmiş ahlak kuralları ile dışa vuran kitle günah keçisi ilan ediliyor.

Yıkıcı ve bastırılmış duygular özgürlüğü ve toplumsal onuru yeniden oluşturmak için kullanılmazlarsa nihayetinde toplumu mahveder.

Olanca çabamız, iyi niyetimiz, sevgilerimiz, sevecenliğimiz hızla yayılan ve yayıldıkça şiddeti artan, bakışlara, ses tonuna, davranışlara yansıdıkça gerekçeler çoğaltan nefret karşısında yetersiz kalmaktadır. Sosyal adaletin, sosyal güvenliğin sağlanamadığı ve hukuka saygılı yaşamsal ölçekler aktif olmadığı sürece gönüllüler, sosyal sorumlular, sanatçılar, muhalifler… toplumsal yaşamdan muaf kalacaklar. Yenilenme eylemlerinde yetersizlik, keşfetme duygularından yoksunluk, merak ve ilgi eksikliğinden kaynaklı motivasyon kaybı ,üretimsizlik…devam ettiği müddetçe  normal yaşantıya dönmemiz imkansız.

Anlaşılmadık, anlamayacaklar, işlerine geldiği gibi anlayacaklar. Madem her şeyi biliyorlar ve bu kadar kendinden eminler bıraktık çalışsınlar.

Nefretle ilintili olmayan her yürek kadar içselleştiğim  güzelliklere hayran gezerken kavradım en az çabanın mühletinde  dolduğumuzu.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 79
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

 İşim, uğraşım yazmakla ilgili ve yazabilmek için hayatı okumak çabasında dönenmekte olan Türkiye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster