Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '07

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
4605
 

Toplumun boşanmış anne - baba çocuklarına yaklaşımı

Toplumun boşanmış anne - baba çocuklarına yaklaşımı
 

Toplumun, boşanmış anne-baba çocuklarına yaklaşımına baktığımızda, hiç de iç açıcı bir tabloyla karşılaşmıyoruz. Ne yazık ki toplum anne babası boşanan çocuklara sorunlu-problemli çocuk etiketini hemen yapıştırıveriyor.

Burada en büyük yanılgı şu noktada yaşanıyor: Çocuk tabi ki anne babasının boşanmasından dolayı sorunlar yaşar , ama bu sorunlar geçicidir ve sorunlarını atlatan çocuklar da anne babası beraber çocuklar gibi başarılı, mutlu olabilirler; kendileriyle ve hayatla barışık olabilirler.

Boşanmış ailelerin çocuklarına önce yakın çevre tarafından acınır. Anneanne, babaanne, dedeler, teyzeler o güne kadar hiç ilgilenmedikleri gibi ilgilenirler. İçlerinden ona acırlar ve hayat boyu sorunlu bir insan olacağını zannedip üzülürler.

Yakın çevreden sonra anne babanın arkadaş çevresi de çocuğa artık eskisi gibi yaklaşmaz. O artık potansiyel bir problem çocuktur.

Daha sonra çocuk aynı yaklaşımla okul yaşantısında da tanışır. Öğretmenler, sınıflarında boşanmış ailelelrin çocuklarında daha çok sorunlu davranış aramaya başlar. Bakış açıları değişir. Çocuğun arkadaşları ve arkadaşlarının aileleri de aynı tutumla yaklaşır. Hatta bazen abartıp bazı aileler kendi çocuklarını, bu çocuklarla görüştürmezler. Bunun ötesinde çocuğun kendi anne babası bile çocuklarına acır.

Toplumumuzda genelde yaygın olan düşünce- ki bu düşünceyi birçok öğretmen, pedogog ve psikolog da savunmaktadır- anne babası boşanmış çocuk sorunlu çocuktur. Bu çocuğa acınır, ayrı tutulur, yanında bu konuda konuşulmamaya çalışılır veya çocuğa anne babasının ayrılığı ile ilgili sorular sorulur. O çocuğun bulunduğu ortamlardaki her türlü olumsuzluktan o problemli çocuk sorumludur.

Toplum olarak bu yargılarımızdan kurtulmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Anne babalar, eğitimciler olarak boşanmış anne baba çocukalrına bu damgayı vurmaktan vazgeçmeliyiz. Tabi ki bu ayrılıktan etkilenir. Boşanmanın çocuk üzerindeki etkisi hiç de yabana atılacak gibi değildir. Ancak tüm bunlar bu çocukların hayatları boyunca davranış bozukluklarına sahip olacakları anlamına gelmez. Çocukta eğer davranış bozuklukları uzun süreden beri devam ediyorsa bu çocuğun anne baba boşanmasından sonra hangi şartlarda büyüdüğüne bağlıdır.

Çocuk bu durumu yaşamış olsa bile anne babanın çabalarıyla ; ruh sağlığı yerinde okulda ve derslerinde başarılı, mutlu sosyal bir çocuk olabilir elbette.

Sanırım problemli çocuk yanılgısının temel noktası şurada yatıyor: Çocukları anne babaların boşanmasından daha çok, boşanmış ebeveynlerin birbirlerine olan sevgisiz ve saygısız davranışları, ve bu davranışların çocuğun gözü önünde yaşanması etkiliyor. Bir dolu çocuk yok mudur anne babası aynı çatı altındadır ama çatışmalardan, şiddetten, sevgisizlikten keşke ayrı olsalar der...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mutsuz, anlaşamayan bir anne-babaya sahip olmaktansa, mutlu ve barışık ayrı anne-babaya sahip olmak her zaman daha iyidir. Bunun örneklerini hem öğrencilerimde hem de kendi çevremde deneyim edebiliyorum. Çocuk için katlanıyorum lafına dayanamıyorum. Çocuğu düşünen mutsuz çiftler bir an önce ayrılıp çocuklarını daha mutlu etmenin yollarını bulsunlar. Sevgilerle

Gülün içinden 
 07.03.2007 23:32
Cevap :
Evet bu çocuğum için katlanıyorum lafı beni de deli etmekte...Çocuğunu gerçekten düşünen ebeveyn,zoraki bir evliliğin sürdüğü yerde çocuğunun da asla mutlu olamayacağını bilir..Ve çocuğun istediği bence beraber olmalarında da öte mutlu birer anne baba..Paylaştığınız için sağolun sevgiler...  08.03.2007 18:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 4329
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

Yazmak sadece bilgi paylaşımı değil benim için.Yazmak, öğrenmek,unuttuklarımı hatırlamak,bilmediğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster