Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '17

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
557
 

Topografyadan Tutunamayanlar'a Oğuz Atay

Topografyadan Tutunamayanlar'a Oğuz Atay
 

1970 li yılların başında Cağaloğlu'ndaki üniversite kitaplarının basım yayın ve satışını yaptığımız kitabevimizde zaman zaman basım ve yayınını kendileri gerçekleştirdiği için yazarlarının bize konsiye olarak bıraktığı kitaplar da olurdu.
Bunlardan biri de kırmızı-beyaz parlak kaplı ''Topoğrafya'' kitabıydı..
Kitabın yazarı hala gözümün önünde. Uzun boylu, hafifi kıvırcık saçlı, o yıllarda 36-37 yaşlarında olmasına rağmen daha genç gösteren biriydi.
Zaman zaman Cağaloğlu'na yolu düştüğünde bize uğrar, kitabının durumuna bakar, azaldıysa, satılanın parasını öder, yeniden sipariş verirdik. O arada vakti varsa bir çayımızı, kahvemizi içerdi.
Oğuz Atay'dı o..
Ben 1974 yılındaki askerlik görevimden sonra kitapçılık yapmadım fakat Oğuz Atay ismini ilerleyen yıllarda çok duymaya başladım..
Bilhassa 1972 yılında yazdığı ve bir söyleyiş biçimiyle başkaldırı kitabı olarak vasıflanan, ''TUTUNAMAYANLAR''ın, eleştirmenler tarafından, Türk romanını çağdaş roman anlayışı ile aynı hizaya getirdiği ve ona çok şey kazandırdığı ifade edilmiştir.
Daha pek çok eseri ve makaleleri vardır hatta ölümünden sonra yayınlanan yarım kalmış eserleri de bulunmaktadır.
Bunlardan ''Bir bilim adamının romanı'' isimli kitabında hocası Mustafa İnan'ı anlatmaktadır ve bu kitap daha sonra bir tiyaro eseri olmuştur.
Mustafa İnan çok değerli bir profesör ve bilim adımıydı ve biz onun da İTÜ tarafından yayınlanan kitaplarını satardık. O tarihlerde Mustafa İnan vefat etmiş olduğundan o işlerle oğlu Hüseyin İnan ilgilenirdi.
Ben kitapçılıktan sonrakşi yıllarımda hep tereddüt etmiştim.
O Oğuz Atay, bu Oğuz Atay mıydı?
Çünkü bugün dahi biyografisine bakarsanız ''1957 İTÜ mezunu İnşaat mühendisi, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi ve doçenti yazmaz.
Türk roman, öykü ve oyun yazarı yazar..
Ben tereddütümde haklıymışım. Oğuz Atay'ın o bizim sattığımız ''Topoğrafya'' kitabı bilim kitabı olarak yazdığı tek kitapmış.
Enteresandır. Hayattayken hiç bir kitabı 2. defa basılmamış.
Bu ülkede insanın değeri ancak öldükten sonra anlaşıldığından, Oğuz Atay'ın değeri de ancak kısa ömrünü tamamladıktan sonra anlaşılmaya başlamış ve sağlığında ikinci baskısını göremediği kitapları öldükten sonra tekrar tekrar basılmış ve kendisi de adeta bir efsane olmuştur...
Bir mühendis ve üniversite görevlisi olan Oğuz Atay'ın
En verimli ve üretken çağında, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle 1977 de 43 yaşında hayata veda eden Oğuz Atay'ın kaybıyla Türk Edebiyatının eksik kaldığını düşünüyorum.
Kadıköy gazetesinin sanat ağırlıklı bulmacasında, yukarıdan aşağıya ''Oğuz Atay'ın bir romanı diye sorunca o yıllar ve Topoğrafya kitabı tekrar aklıma geldi. Sanırırım o kitabını bugün onu okuyanlar ve benden başka hatırlayan yoktur.
Oğuz Atay'ın mühendislikten, yazarlığa geçen yolu bana Ford Otosan'daki genç mühendis arkadaşım İrem Yerlikaya'yı hatırlattı.
Mesleğinin olgunlaşmaya giden yolunda bana ''ben ayrılıyorum, yazar olacağım'' demişti..Şaşırmıştım...Sene 2006 idi ve oldu.
Durmadan yazıyor. 2 romanı yayınlandı. Şimdi de şiir kitabı yayınlanmak üzere. Öykülere ise tam gaz devam. Yakında bir de öykü kitabı geldi, gelecek sanırım.
Oğuz Atay'a rahmet, sevgili İrem'e selam.
Onun yolunda daha yazacak çok kitabı olmalı diye düşünüyorum..  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türk edebiyatı açısından çok önemli biri benimde meslektaşım olan yazarımızı erken kaybettik, açıkçası doç. ve topografya kitabı yazdığını bende sonradan öğrendim, kısa zamanda az ama öz eserler üretti, özellikle tutunamayanlar bir başyapıttır, ışıklar içinde uyusun, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 25.04.2017 22:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 452
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 931
Kayıt tarihi
: 15.01.09
 
 

İstanbul doğumluyum.. İstanbul'un  tramvaylı döneminden bu şehirde yaşıyorum. Gençlik yıllarında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster