Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
218
 

Toprağımızın ıstırabı

Toprağımızın ıstırabı
 

O kervensaraylar, bağlar, bahçeler, içinde yatmış kalkmışlarını unutmuş kışlalar... Askerini ve silahını, altınını ulaştırabilmek için döşenmiş raylar ve cephelere giden trenler... Ne varsa Anadolu'da Şam'a. Bağdat'a, açlıktan ölmüşlerini ve cançekişenlerini toplayan Beyrut'a, hiç mi hiç kanaması durmayan Filistin'e taşınıp durdu hep.

İngilizlerin, Alman ve Fransızların, farklı zamanlarda, cihad önerileriyle milyonlarca Osmanlı gencinin cephelerde can verdiğini, bütün günleri hiçliğe akmış zaman içinde pek kimseler bilmezdi; o'nda yaşananları. O günleri yaşayanlar bilir bir,bir de acı kader Yemen bilir; o içler acısı dokunaklı destanı, o ıssız vadilerde, o engin çöllerde geleni gideni olmayan, mezar taşları dahi olmayan canvermişleri...

Ne kaldı ki geriye, o yükselişlerden geriye ne kaldı? Babadan oğula geçen acının acısından, hiçliğe akmış bir tarihten başka ne kaldı ki geriye?

Akıl oyunlarında oyunu kaybetmiş tutuk akıllar, cazibeyi örtünmüş Kudüs düştüğünde Beyrut'a ağlamışlardı; nice gizli sevinç ve çığlıklar yürürken bağrına Hicaz ve Yemen'in Halep ve Şam'a da ağlamışlardı ve gözyaşları kurumuştu ağlamaktan... Oysa Kendi kendine ağlardı Anadolu ve kendiliğinden yıkanırdı hep yüzü; gözyaşlarını bir sileni yoktu.

Toprağımızın ıstırabı da  bundandı. İnsani duyuları bozulmuş ahmak ve köhne bezirganlar yüzünden nice babayiğitleri çöllere yedirdiğimizdedendi.  

Yaşam ve barışın gururlu kuşları da zarafet ve güzellikleriyle beyaz acılar taşırlardı mevsimden mevsime ve Anadolu'ya dökerlerdi yukarılardan ağıtlar yakarak, dökülen yıldızlar gibi İdris'in kaldırıldığı yerden.

Üzgünlüğümüz sanadır ey Anadolu! ne halde bırakılmışsın meğer! Yemen'de kalanlar gibi sessiz ve kimsesizce... Kalp acılarımız çoğalsın diye, şimdi de yalancı baharlar taşırlar sana, ey ilkyaz düşlerinden saçları çekilen Anadolu!

 

  

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ANADOLU..Bizim tükümüz.bizim destanımız..bizm şehidimiz.bizim Güzel ülkemiz.

Birsen yn 
 20.09.2013 16:50
Cevap :
Çiziklerinden sızan kanı da durduracağız inşallah,sayın Nalcı.Teşekkür ederim ilgi ve yorumunuz için.Selamlarımla.  21.09.2013 21:41
 

Yoğunlaşmış duygu, bu kadar güzel yazıyla işlenir. Elinize sağlık Abbas bey.

Canan Gökdemirel 
 24.05.2013 11:07
Cevap :
Nasıl ki gece ile gündüz keskin hatlarıyla birbirinden ayrılıp ayrı yaşarlar,sevgi ile sevgisizlik de kendi sınırlarına çekilirler...ilgi ve duyarlılığınız için çok teşekkür ediyorum Canan hanım.Gündüz ile sevginin devamlı beraberinizde olması daimi dileğimdir.Sağlıcakla kalınız.  24.05.2013 12:22
 

Adı geçen yazıyı yazdım,sitede.

Kerim Korkut 
 24.05.2013 10:23
Cevap :
Gittikçe coşan bir merakla bekliyordum zaten değerli dostum.Hemen yazınıza dönüyorum.Çok sağolunuz.  24.05.2013 12:24
 

Yemen ile ilgili drama ben de kayıtsız kalmadım ve "Ah o Yemendir, gülü çimendir diye ağıtlar yakarken Türk’ün Yemen’de ne işi vardı diye de soracaksın" başlıklı yazıyı yazdım.

Kerim Korkut 
 23.05.2013 21:29
Cevap :
Çok sevindim bu duyarlılığınıza!Çok güzel bir yazı olacağından çok eminim.Ben zaten çok düzeysel,biraz da şiirsel boyutta kaldım.Duygusal boyutunu aktarmağa çalıştım. Başlıktan da neler sıralayacağınızı az da olsa tahmin ediyorum,Kerim bey.Sağlıcakla kalınız.Teşekkürler.  23.05.2013 23:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 1211
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 516
Kayıt tarihi
: 21.08.12
 
 

1979 Yabancı diller yüksek okulu almanca bölümü mezunuyum. 2 Yıl tercümanlık yaptım. 28 yıl da öğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster