Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
422
 

Toprak uyanırsa

Toprak uyanırsa
 

(Şevket Süreyya Aydemir’in anısına) 

Toprak, Tanrı tarafından yaşamımızı sürdürebilmemiz için bize verilmiş ekmektir. Ama bunun yerine insanlık, hamuru mazlumların gözyaşıyla yoğrulan, içerisine alçak düzenlerin aşağılık niyetleri katılmış zehirli ölüm pastalarıyla yaşamaya çalışıyor. Ben dua etmem, dua etmesini bilmem ama Tanrı’nın bize verdiği nimetleri geri almasını istiyorum. Allah’ım bizler için yarattığın dünyayı hak etmiyoruz. Tövbe hâşâ huzurdan dışarı toprağa sadece… çıyor, ölünce kokmasın diye cesetlerimizi gömüyoruz. Kâinatı aydınlatan güneşe tükürüyor, siyah gözlüklerle bakıyoruz. Billur sular sahipsiz pis derelere akıyor, bir nefes bir can dağlardan esen rüzgârla yelken şişirip uçurtma uçuruyoruz. Toprak altımızda heba, gök üstümüzde gereksiz boşluk. Şeytan kuyularında çimip, karanlıkta yaşıyoruz. 

Tanrım, ben bu dünyada seni anlayan, senin de beni anladığın tek insanım. Doğrudur herkes sana koşuyor. Kullarının secdeden dizleri yara olmuş, dualar için eller semada. Kitabını okuyorlar, sadece görebildikleri yöne bakıyorlar. İbadet üzre doğmuşlar ama hikmetinden habersiz yaşıyorlar. 

Tanrı’nın verdiğini almamak israftır; israf da günahtır. Behey gafil şu dağlar sana niye verildi? Dünyaya niye geldiğini bile bilmiyorsun! Günde yüz rekât namaz kılsan neye yarar? Tanrı’nın sana emri şeytanlara uy şeklinde midir? Görmüyor musun bir alçak düzen Allah tarafından sana verileni sana vermiyor. Bilmediğimiz bir yöntemle birilerine dağıtmış. Sen aç yatıyorsun, çocuğun aç uyanıyor. Sıksan nimet fışkıracak, bereket fışkıracak kayıp köyün dağlarını ayılara gezi alanı yapmış. Sen yokluktan değil ülkeni sana vermedikleri için açsın! 

780 bin kilometre toprağın 500 bin kilometresi boş duruyor. Ondan sonra 20’sindeki delikanlı sokakta önüne çıkıp “Ağabey 1 lira ekmek parası versene” diyor. Sen devleti yönetenlerin insafa gelmesini bekliyorsun. Onların vicdanları bağımsız değil ki. Tayyip Erdoğan Washington’dan habersiz nefes bile alamaz. Toprağınızın ölçümleri Viyana’da, New York’ta yapılıyor. Tapularınızı bile AB verecek. 

Toprağın böyle boş durursa sen de boş mezara girersin. Allah rahmet eylemesin! Hatipoğlu dua ediyor, kâtip oğlu malı götürüyor. Anadolu’da tarım devri bitti. Artık bundan sonra Konya ovasını mezarlık, Çukurova’yı da turistler için tatil köyü yaparlar. “Hey türist emice! Gez Türkiye 5 papel!” 

Sorun başbakanınıza, 15 bin km duble yol niye yapıldı? Yani amaç neydi? Nereye gidecektiniz siz? Gideceğiniz bir yer mi var? Sizin vatanınız yok ki, 15 bin km yolunuz olsa nolur? O yolların sonunda gürül gürül ırmaklarla, arklarla, göletlerle sulanan uçsuz bucaksız tarlalar, bağlar, bahçeler mi var? Başbakanınızla arabaya binin bakalım o yollardan rastgele birisi sizi nereye götürecek? Yol gideceğiniz bir yer, bir menzil varsa gereklidir. Dağların arkasında kalmış köyünüzü Gelin Kız kayasından seyretmeniz için mi 15 bin km duble yol yapıldı? Başbakanınızın ihtiyacı olmayabilir ama sizler toprağa mecbursunuz. Başbakanınız sizler için nasıl bir gelecek düşünüyor bilmiyorum ama en az 30 milyon nüfusun tarımdan geçinmesi şart. Ve sizlerin de gördüğü gibi topraklarının üçte ikisi boş duran, hiçbir işe yaramayan ülkemizde tarımın 10 milyon kişiyi bile beslemesi zor. Demek ki geri kalanları Eminönü kaldırımlarında dilenirken göreceğiz. %50 oy verirken bunu düşünmüşsünüzdür umarım. 

Biz kimseye karşı değiliz, yanlışa karşıyız. Biliyorum sizde de tembellik var. Tarlada çalışmak zor geliyor. Tarım girdileri pahalı, masrafını korutmuyor diyorsunuz. Tabii ki pahalı olur, 40 kuruşluk mazotu 3 liraya alıyorsun. Çiftçinin kullandığı gübrede KDV oranı pırlantayla aynı. Köylerinizi bir bir bırakıp gidiyorsunuz. Köyünüzde efendi olacağınıza şehirde uşak oluyorsunuz. 

Sevgili Türkiye halkı! Sizlerde artık toprakla geçim olmayacağı şeklinde bir düşünce mi ortaya çıktı? Çiftçilikte masrafların pahalı olmasının önüne geçilse bile köyünüze dönmeyecek misiniz? Miras nedeniyle tarlalar bölündü, ufacık parçalar haline geldi, verim düştü mü diyorsunuz? İşte bu nedenlerle yıllardır uğraşıp modern tarımın Anadolu topraklarına entegre edilecek “ TABİR” sistemlerini yazdık. Bu coğrafyada aileleriyle birlikte 30 milyon insanımızın geçimini tarımdan sağlaması zorunludur ve bu kapasite vardır. Sizce şu anda ne kadar insan çiftçilikle geçiniyordur? Nüfusumuzun %26 sı geçimini tarımla sağlıyor deniliyor ama bence bu gerçek bir veri değil. Çünkü bu alandaki istatistiklerin sağlıklı yapılmadığı biliniyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tam yorum yazıyordum ki... baktım uzayacak yine:) Şu bloğu yazdım yazınıza yorum yerine... blog.milliyet.com.tr/Toprak/Blog/?BlogNo=323486 Sevgiler, saygılar; mutlu ve kutlu bayramlar dileğiyle...

Filiz Alev 
 29.08.2011 19:00
Cevap :
Yazınızı okudum,çok güzeldi.Hayırlı bayramlar.  29.08.2011 21:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4922
Toplam yorum
: 13033
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster