Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '11

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
2913
 

Toprak ve bitkide gereksiz gübreleme ve ilaçlama

Toprak ve bitkide gereksiz gübreleme ve ilaçlama
 

Domates


Toprak ve Bitki de gereksiz Gübre-İlaç kullanımı; 

Bilindiği üzere bitkilerde, verim artışı ve kalite için yapılan gübreleme ve ilaçlamarın zararları gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. 

Bunun başlıca nedenleri; çiftçilerimizin bilinçsiz ve eğitimsizliğigelmektedir. Burada tüm çiftçilerimize yönelik bir söz değildir. Çoğunluk olarak yapmaktadırlar. 

Gübrelemede olması gereken, toprak ve bitki yaprak analizlerine göre gübrelemelerin yapılması. Kullanılan gübrelerin kalitesi çok önemlidir. 

Özellikle toprak kirliliği ( Toprakta ağır kimyasallaeın birikmasi ve toprağın zehirlenmesi), hava kirliliği (gaz formuna geçen gübrelerin havadakidiğer elementlerle bileşikoluşturmaları), su kaynaklarının kirlenmesi (yapılan aşırı gübrelerin su kaynaklarına ulaşması; bunlarında canlıların bünyesine geçip toksik birimlere neden olaması). 

Burada alınması gereken önlermler, çiftçilerin eğitilmesi, ziraat mühendislerine önem verilmesi, kullanılan gübrelerin kontrolleri, toprak ve bitkilerde yaprak analizleri, uygun dozlarda ve kaliteligübrelerin uygulanması gerekmektedir. 

İlaçlamalardaki hususlar, yasaklı ilaçların kesinlikle kullanılması, hasat ile ilaçlama arasındakizaman, uygun doz kullanımı ve kullanılacak ilaçları mümkün olduğunca zamanında kullanılması ve sürekliliğini azaltmak bu gereksizkullanımları azaltacaktır. İlaçlamayı yapan kişilerin hem kendileri hemde çevre için koruma ve krunma tedbirlerini alması gerekir. 

Önemlibir hususta bitkilerde hormonun kullanınımının yanlış ifade edilmesi; bir zamanlar spor programlarında yorumculuk yapan şahşiyetler (Erman Toroğlu) hormonu zehir gibi insanlara aksettirdiler. Hala tüketicilerin bilin altında hormonu zehirolarak algılamaktalar. 

Fakat bu kavram yanlıştır. Hormon tüm calıların bünyesinde bulunmaktadır. Bu hormonların canlıların bünyelerinde farkl işlevlerde görev almaktadır. yetersiz gelen hormonlarda canlıların kimyasında ve fizyolojisinde bozulmalar olamktadır. Bitkilerde de aynı durum söz konusudur .Örneğin; Domates te çiçeklenmeyi tamamlayıp meyveye geçemiyor bunu tamamlaya bilmek için çiçeklere hormon takviyesi giriliyor. Bunun diğer canlılarda hiçbir şelikde zararı ve kalıntısı yoktur. 

Bitkilerdeki tad, renk, doluluk, aroma'nın olmaması hormonla alakalı değildir. Bitkiyi erken hasata zorlama verim artışı için aşırı gübreleme ve çeşit özelliklerinden dolayı bunlar olmaya bilir. Bunların hormonla alakası yoktur. 

Hormonu, ilaç ve gübrelerle karıştırmayalım. 

Tarımın içinde olamayan kendi branşları dışında yorumyapan bu insanların sözleri insanlarda korku ve güvensizklik yaratıyor. Ünlü olan kendini geliştirememiş, boş konuşan bu insalara hayranlık duyan vatandaşlarımızın bu konularda mutlaka uzman insanlardan gelen yorumları dikkate alsınlar. 

Yoksa yediğimiz içtiğimiz herşeye şüpheyle yaklaşırız. 

Ziraat Mühendisi Deniz GÜRBÜZ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1996
Kayıt tarihi
: 25.03.10
 
 

Ziraat Mühendisi ( Agricultural Engineer ) Tarım Danışmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster