Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1411
 

Toprak

Toprak
 

Küçükkuyu-Çanakkale tırmanma şeridinden, panoramik Edremit Körfezi


Şu sıralar Kaz Dağları (İda) eteklerinde, o kristal ışıltılar içindeki Edremit Körfezi sahillerinde, dağın denizle kucaklaştığı bir yerlerdeyim.

30 sene önceleri buraları Edremit'ten Çanakkale karayolu boyunca Akçay, Güre, Altınoluk, Küçükkuyu yerleşimleri arasında neredeyse adım başı bahçelik, ekili tarla, geri kalan yerler de hep ağaçlık ve zeytinlikti. Boşuna oksijen deposu demiyorlardı.

Sabah kalkar, gider bahçelere, dalından domates, salatalık, biber, patlıcan… elma, şeftali, incir… türlü çeşit tazecik sebze, meyva alır, köylülerle sohbet eder, sevgiyle ve güpgüleç misafir perverlikle ikram ettikleri ayranlarını, çaylarımızı, üstelik tavukların horozların, köpeklerin, kuşların, ördeklerin, hatta eşek ve at seslerinin de eşliğinde, şen şakrak beraberce yudumlar, mutlu mesut evlerimize dönerdik.

İda Dağı, bereketli toprağının yanı sıra, tarihi, hatta mitoljik zenginlikleri ile birlikte, neredeyse adım başı fışkıran pınarları, şelaleleri, göletleri, çayları, şifalı suları ile de ayrıca muhteşem coğrafi ve panoramik güzellikler de sunar.

Karşı kıyıya baktığınızda, Ayvalık’dan da yakın komşu Yunan adası Midilli ile neredeyse burun buruna olduğunuzu görünce, ayrıca ne denli stratejik bir öneme de sahip olduğunu birden bire daha da bir duyumsarsınız buraların.

Bu bölge hem güney Ege’nin, hem de Marmara sularının birbiriyle buluştuğu bir alanı da kapsadığı için, balıkçılıkta da, denizde levreği, izmariti, mercanı, istavriti, hatta uskumrusu ile, akarsu ağızlarında kefali, dağın berrak sularında ise alabalıklarıyla ilginç bir çeşitlilik ve bütünlük de oluşturur.

Dağ köyleri de vardır bir sürü, her birinde ne güzellikler, ne sımsıcak insanlar vardır, tarımla, meyvecilikle, hayvancılıkla uğraşırlar. Doğal besledikleri için hayvanlarını, sütlerinin, yumurtalarının lezzetine de doyulmaz.

Kimileri de zeytine adamıştır kendini, yağ yapar, sabun yapar… Mutluydular! O yüzden 8-10 sene önceye kadar ya deniz, ya kekik, ya toprak, ya da pirina kokardı buraları. Şimdi ise, zaman zaman foseptik kokusundan kekik kokusunu duy duyabilirsen! Her geçen sene daha da bir, dağ taş yazlık site olmuş durumda!

O yol boyunca artık tek bir bahçe dahi kalmadığını bırakın, eskisi gibi zeytinle, yağcılıkla uğraşan bile kalmadı, zaten pek kekik de kalmadı. Çünkü Vakıf'ın zeytinlikleri bile kelleşip, yontulmuş, her yan bina, site, otel, pansiyon, yazlıklar yapılmış, dağlar dahi traşlanmış durumda. Özellikle tekne ile denizden giderken dağların yer yer iç burkucu kelliği, ağaç ve bitki örtüsü katliamı daha da bir net görülüyor!

Vakıflar İdaresi ki, devlettir işte, düşünün artık… Ve de dağlar… kimdi sahibi? Kim o inşaatlara imar-iskan izni veriyordu dağlarda, ağaçların yerine?

Bir ara sohbet etmiştik eski bahçe sahiplerinden biriyle, mutsuzdu… Göbek salmış, “işsiz güçsüz oturuyorum, nerde eski hali buraların? Haklısın, kıyamet yaklaştı, baksana her yer bina” demişti.

“E sizde kabahat” dedim ben de, “neden sattıydın ki bahçeni, tarlanı?”

Abla demişti “çok para verdiler, ne uğraşayım ki eğil, kalk sürekli toprak… fidesiydi, tohumuydu, gübresiydi, ilacıydı; ek, sür, buda… toptancı geldiydi gelmediydi, 3 krş, 5 krş, ektiğin biçtiğin satıldıydı satılmadıydı… Müteahhidin verdiği parayı biz rüyamızda görmediydik, sattık tabii... Bize ölünceye kadar yeterdi. Bereket versin, hala da onu yiyoz ama o günlerde derdimiz bile, sanki küçüktü, azdı, güzeldi, hem filinta gibiydik, şimdi şu halimize bak. Yat yat karpuz gibi büyüyoz, iş yok, güç yok… Topraktan gayri de anlamayız ki biz. Diyom, para yokkene daha mı iyiydi, neydi..?”

Dedim: Yok! Toprak varkene iyiydi..! Hani “toprağım” dediğin başka varsa, dikkat et o da gitmesin!!

“Ne gezer abla, tek o bildiğin bahçe, bi de berideki tarla vardı işte!”

Öyle mi, emin misin, ya şu an bastığın? Hem sen, de bakayım bana bir hele, kime verdin sen oyunu bu seçimlerde?

Şöyle bir an, anlamsızca yüzüme baktı, ama ardından hemen,
“Heee” dedi, “anladım ben şimdi sen ne dedin!"

”Hee ya" dedim, “bak, demek ki topraktan gayrısından da anlıyormuşsun!”
Hadi dedim, madem anladın, öyleyse eyvallah şimdilik… tam Allaha emanet ol diyecektim ki,

“Dur, dur abam” dedi, “şu arkalarda var kalan 5-6 bahçe daha, bizim adamların... Yarın sana onlardan domates getircem, hem onlara bahçelerini sattırmıycam, bilesin!”

“He” dedim “dinlediler de seni?”

“Dinlerler abam, dinlerler, para bende unutuyosun!”

Köylülerini kastediyordu. Civarda toprağını en pahalıya satan oydu, itibarı yerindeydi.
“Vayy” dedim “bak… para bu işlere de yarıyormuş, de mi?”

“He ya, bizi de öyle kandırdılar ya işte, ama bir kandık bi daha kanmayız; Kandırırız, kanmayız!”

“E hadi bakalım, hayırlısı, kandık say o zaman” dedim, gülüştük… vedalaştık, o yoluna, ben yoluma gidiyorken, bağırdı ardımdan:
“Yok abam, seni değil onları, onları! Yanlış anladın!!”

Heee dedim, “tamam o zaman, şimdi bak ben de anladım!”

El salladım, el salladı… o evine, ben evime…

Ama bundan sonra her ne zamanki, her ne seçimde kime verirse versindi oyunu farketmezdi, içim rahattı artık, çünkü aktardığım bu son anekdotdan önceki konuştuklarımızda da aldığım cevaplar, pişmanlığı, hali-melali, zekası, kararlığı… o kadar emin, o kadar netti ki, yeterliydi benim için. Zamanında bahçesine sahip çıkamamıştı belki ama, “toprağına”… o, sahipti artık!


Ben birine, o birilerine…
Siz birine, onlar birilerine…
Bu işler böyle !!

Yanlışlar için de böyle;
Doğrular için de böyle!!

Sağlıcakla, şeker gibi nice bayramlar diliyorum herkese… ve bayram coşkusunda milletçe ve idrakle kutladığımız nice 30 Ağustos'lara diyorum… hep birlikte, sevgiyle… 

 

Filiz Alev
29.08.2011 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O bahsettiğiniz yerleri çok iyi bilirim.Adatepe'de taş evlerde yatıp zeytin topladım,70'li yıllarda. Böyle abartı yoktu. Evler milyon dolar değildi. Zeytinin değeri vardı. Şimdilerde üç ay kalınan yazlıklara feda edildi her şeyler. Birde aldatıldı toprak sahipleri. Yazınızda da bunu anlatmışsınız. O toprakların sahipleri sattıkları toprakların üstünde kurulan sitelerde işletmerde çöpçülük bile yapamıyorlar. Gerçek bu. Şimdi de altıncılar çıktı başımıza bela. Selamlar sevgiler.

Ş ODABAŞI 
 25.11.2013 15:59
Cevap :
Maalesef Sn.Odabaşı, aynen dediğiniz gibi. O muhteşem bölgede zaten mevcutken bir yığın güzel şey, kâh çıkarcılıktan, kâh fırsatçılıktan ama işte sonuçta "insan akılsızlığından" ötürü yitip giden değerlere bir taraftan da içi kan ağlıyor tabii aklı olan da insanın. Ve yalnızca o bölge değil, güzel ülkemizin her yerinde de var bu yaygın şekilde bir kayıp, zarar verme ve çürüme; mevcudu yoketme! Oysa sahip çıkmalıyız altıyla da üstüyle de, ağacıyla, dağıyla, deniziyle, taşıyla, tarihiyle, ırmağıyla "toprağımıza", "milletçe"! Yazımda "toprak" ile de esasen o bölgeden yola çıkarak, asıl, "vatanı", "vatan toprağını" kastetmiştim ben de zaten. En kötüsü de, bir kez zarar gördümü onu telafi de senelerce imkânsız. Bilinçsizlik yurt sathında halâ mevcut ne yazık ki. Aydınlanamıyoruz, yeterince aydınlatamıyoruz şu insanları bir türlü:(( Çok teşekkürler, sayfamı ziyaretiniz ve değerli katkınız için... Selam, sevgi ve saygılarımla...  26.11.2013 13:11
 

Merhabalar... Sevgili FİLİZ hanımcığım..:-) AAaa siz demek ki " KAZ DAĞLARI ETEKLERİ, EDREMİT KÖRFEZİ KIYILARINDA " iken, bende ANTALYA - BURDUR - ISPARTA' nın bol güneşli sıcak havalarını teneffüs ediyormuşum , şu tesadüfe bir bakarmısınız lütfen.. :-))))) Vallahi tatil hepimize iyi gelmiştir inşallah.. (+) Enerji şarttı hepimiz için öyle değil mi.? :-)) "BİZİM MEMLEKETİMİZ BİR BAŞKADIR" Doğusu ile, Batısı ile - Kuzeyi ile, Güneyi ile.. :-)) İyisi ile kötüsü ile bir başkadır BİZİM İNSANLARIMIZ..! Sevgi + Selam + Saygı... yolluyorum sizlere ÇUKUROVA'nın ILIK RÜZGARLARI ile EGE'nin incisi GÜZEL İZMİR'e.... :-)))) NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 24.09.2011 11:29
Cevap :
Merhabaaaaa Necip Bey'ciğim. Hoşgeldiniiz, Sefalar getirdiniz... Çok teşekkür ve selamlarımla, sevgilerimle, benden de güzellikler, hoşluklar yolluyorum engiiiin denizler gibi, uçsuz bucaksız, yükseeek sıradağlar kadar, ışıl ışıl, şırıl şırıl, pırıl berrak, coşkuuuun akan ırmaklarca :)))) Ve yine evet... Bir başkadır bizim memleketimiz, insanımız... :Al bazılarını diyorum bazan, koy çuvala, yolla uzaya!! :-))))))  25.09.2011 13:24
 

Merhabalar, Cenab-ı Allah'ın bir lütfu olan bu doğal güzellikleri ve nimetleri böyle fütursuzca katletmeye, ilgililerden DUR! diyen yaptırımlar bekliyoruz. Bu tür katliamları duydukça, gördükçe canımız acıyor. Selam ve dualarımla, sevgiyle kalın.

Pervane 
 09.09.2011 10:35
Cevap :
Evet, aynen dediğiniz gibi çok hem de çok yazık Sn. Pervane.Üstelik insanoğlu kendi bindiği dalı kesmekte pek de mahir, ama bunun kendi kolunu bacağını kesmekle aynı şey olduğunun farkında bile değil. En acı olanı da bu zaten. Üstelik bir memlekette insana dur diyen olsa, "halk", "insanlar" ya da "toplum" bunu yapmaz, yapamaz da! Demek ki toplumun, milletin, insanın kolunu bacağını kesen kişiler asıl, buna izin veren veya dur demeyen yetkililerdir, yöneticilerdir! Onun için deniyor zaten balık baştan kokar diye! İnsanların da önce asıl bunu farketmeleri, görmeleri, bilmeleri gerekir. Çünkü öyle bir yönetimi, yetkiliyi başında tutan veya getiren de yine insanlar. Değerli yorumunuz ve katkınız için çok teşekkür ediyorum. Aynı şekilde benden de size selamlarım, dualarım, saygı ve sevgilerimle Recep Bey. Allah'ın rızası da doğrudan, gerçeklerden yana olanlarladır zaten hep. Bizler de doğrular, gerçekler anlaşılana değin tekrar tekrar söyleyeceğiz, anlatacağız insanlara... başka çare yok.  09.09.2011 12:54
 

Ne kadar güzel. tahtakuşlar köyündeki müzeyi de gördünüz mü? Harika bir yer. Selamlar...

Mesut KARİP 
 03.09.2011 12:13
Cevap :
Evet Mesut Bey, çok değerli bir öğretmenimizin katkı ve teşebbüsleriyle oluşturulmuş bir müzedir gerçekten. O kocaman deniz kaplumbağası hele? Çok farklı ve çeşitli güzellikleri içinde barındıran bir bölgedir burası zaten. Çok teşekkürler sizin de yazıma bu değerli katkınız için... selamlar...  03.09.2011 13:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 148
Toplam yorum
: 1742
Toplam mesaj
: 185
Ort. okunma sayısı
: 3155
Kayıt tarihi
: 03.03.11
 
 

Ekonomistim, emekliyim. İki evlat annesiyim. Müzikle ilgilenirim, bestelerim vardır. Düşünürüm, a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster