Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
361
 

Toroslar Belediye personeline 'domuz gribi semineri 'verildi...

Toroslar Belediye personeline 'domuz gribi semineri 'verildi...
 

Belediye Personeli,semineri yoğun ilgiyle izledi...


Mersin Toroslar İlçe Belediyesi, personeline yönelik domuz gribi ile ilgili bilgilendirme semineri düzenledi.

Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleşen ve belediye personelinin yoğun ilgi gösterdiği seminer, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi’nde görevli Dr. Ali Akpınar tarafından verildi.

Son günlerde gündemden hiç düşmeyen domuz gribiyle ilgili çok önemli bilgileri ve son gelişmeleri paylaşan Dr. Ali Akpınar, Mersin’de ilk olarak Toroslar Belediyesi’nin Domuz Gribi ile ilgili olarak personeline yönelik seminer düzenlenmesi konusunda kendilerine talepte bulunduğunu belirterek, bu konuya duyarlılıklarından dolayı Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya ve belediye yetkililerine teşekkür etti.

Konuşmasında, domuzlarda grip hastalığı yapan H1N1 virüsünün domuzdan insana ve insandan insana bulaştığına dikkat çeken Dr. Akpınar, Domuz Gribi'nin ortaya çıkışına, yayılımına ve tedavisine değindi.

Dr. Akpınar, domuz gribinde korunma yollarına çok dikkat edilmesi gerektiğini de belirterek, şunları söyledi; “Klinik belirtileri mevsimsel gribe benzer. Bunlar ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrıları, halsizlik ve bitkinlik şeklinde görülür. İnsanlardaki domuz gribinin şiddeti hafiften ağıra değişebilmektedir. Ağır vakalarda solunum yetmezliği ve ölüm görülebilmektedir. İnsanlar domuz gribini genellikle enfekte olmuş domuzlardan almaktadır. Ayrıca şu anki salgında insandan insana bulaşma görülmektedir.
İnsandan insana bulaşma yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden, kişisel temizliğe dikkat edilmeli, kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durulmalı, hapşırırken veya öksürürken ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, hastalığın görüldüğü yerlere gidilmemeli ve en önemlisi ellerin sıklıkla sabun ile yıkanması gerekiyor” dedi.
Soru ve cevap şeklinde devam eden seminerde Dr. Ali Akpınar, ayrıca hastalıkla ilgili aşı çalışmalarının devam ettiğini ve kısa zamanda sonuçlanabileceğini belirtti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise, belediye personeline yönelik düzenledikleri bu tür sağlık seminerlerinin devam edeceğini kaydederek, söz konusu eğitim semineri ile personelin olası bir domuz gribi vakalarına karşı duyarlı ve dikkatli olmalarını sağladıklarını ifade etti. Başkan Tuna, bu tür kriz vakaları ile ilgili olarak önlem alınması ve yapılması gerekenler hususunda İl Sağlık Müdürlüğü ile diyaloglu bir şekilde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster