Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
395
 

Torunlarımıza ne diyeceğiz?

Torunlarımıza ne diyeceğiz?
 

UTANÇ DOLU GÖRÜNTÜ!


Bu topraklarda yaşayanlar en son ne zaman bu kadar utanmıştı?

Balkan Harbi dediğimiz bozgun sonucu Anadolu’ya doğru kaçan; elinde silahı, ayağında çarığı olmayan, bezgin, düşmandan kaçmanın mahcubiyeti yüzünden okunan, başı önüne eğik, vücudundan çok ruhu yaralı askerlerimizi gördüğünde mi?

Bu toprakları kâfir çizmesinden kurtarmak için yola çıkan MUSTAFA KEMAL ve birkaç arkadaşı için çıkarılmış Damat Ferit imzalı idam fermanı vilayetlere dağıtıldığında mı?

Neredeyse bir neslin tümünün şahadeti pahasına düşmanın Çanakkale’den geçirilmemesine rağmen; İngiliz’in, Fransız’ın, İtalya’nın ve hatta Yunan’ın kutsal saydığımız Anadolu toprağını, Padişah fermanıyla elini kolunu sallayarak işgal ettiğinde mi?

İzmir Vilayet Konağına yere serilmiş Türk Bayrağını çiğneyerek giren Yunan’ın göndere kendi bayrağını astığında mı?

Antep’te, Eskişehir’de, Erzurum’da, Bursa’da, Urfa’da ve Anadolu’nun her köşesinde kızlarımız ve kadınlarımız düşman askerinin tacizine uğradığında mı?

Bu topraklarda yaşayanlar en son ne zaman bu kadar aşağılanmıştı?

Sizleri bilmiyorum ama ben Cumhuriyet neslinin bir ferdi olarak, 50 yıllık yaşantımda dünkü kadar hiç utanmamıştım. Ayrıntıları buraya yazmaya içim elvermiyor. Biliyorsunuz işte, şu kamu görevlilerin teslim edilmesi olayı. Böyle bir manzara, böyle bir uygulama dünyanın neresinde olabilir dostlar?

Bu utanç dolu günü, ileride torunlarıma nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. ‘O sırada sen ne yapıyordun, dede?’ dediklerinde, ‘yazı yazıyordum çocuğum’ demek beni kurtaracak mı acaba?

Gelelim cümbüşe, insaf edin vakti midir?

Yahut insan gibi eğlense herifler ne denir.

Muhtekir kafilesiymiş, ne edep var ne hayâ

Aç, sefil inleyerek can versin şüheda. (Mehmet Akif ERSOY)

İzmir, 14 Mart 2013

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arkadaşım, sen torunlarına yazı yazıyordum de, televizyon seyrediyordum de...Ya, o aylardır dağlarda tutsak hayatı yaşayanlar...Onların evladı yokmu; torunu olmayacak mı?...Burada keçilerden mi bahsediyoruz, insanlardan mı?...Onları teröre kaptırırken utanmadınız da şimdi geri alınırken mi utanıyorsunuz...Bırakın bu hamaset havalarını da şu kanlı süreç bitsin...

ali açıköz 
 14.03.2013 23:06
Cevap :
Sayın Ali Açıköz (kardeşim değil), 22 yıllık görev süresinin 8 yılını atamalı olarak (geçici görevlendirmeler hariç) bölgede geçirmiş, şehit olan telsizcisinin ağzına son yudum suyu koyup gözlerini eliyle kapatmış, şehidin ailesini telefonla aramak zorunda kalmış, onlarca devre arkadaşını şehit vermiş (gazileri saymıyorum bile) bir emekli subay olarak bir kaç kelime etmeye hakkım var sanıyorum. Ben torunlarıma ne anlatacağımı çok iyi biliyorum. Yazılarımla,gözleri açık kalpleri kapalılara ulaşmaya çalışıyorum. Barış mı? Savaşı bilir misin eğitimci kardeş? 'BİZ O YOLU SEÇMEDİK' başlıklı yazımı bir okuyuver. Biz kim miyiz? Okuyunca anlayabileceğinizi umuyorum.  19.03.2013 13:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 159
Toplam yorum
: 288
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1231
Kayıt tarihi
: 19.06.12
 
 

1963 yılında Balıkesir'in şirin ilçesi Erdek'te doğdum. Yüksek lisans eğitimimi Dokuz Eylül Ünive..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster