Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '17

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
194
 

Tövbenin Kelime Anlamı Dışında İşlevi

Tövbe, bilerek veya bilmeyerek, açıktan veya gizlice işlenmiş günahlardan, hatalardan ve kusurlardan pişmanlık duymak, onları bir daha yapmamaya niyet etmek ve yeniden aynı yanlışlara düşmemek için çaba göstermektir. Tövbe sadece dille olmaz. İnsan tövbe ettiği şeyi bir daha işlememek için gayret sarf etmeli, Allah'a itaat etme konusunda kendini kontrol altında tutmalıdır. Kur'an'da tövbeyle yakın anlama sahip bir kelime daha kullanılır: istiğfar. İstiğfar, bağışlanma dilemek, af istemek anlamlarına gelir.
 
Tövbe eden kişi ruhen rahata ve huzura erer. Tövbe bağışlamaya yetkili tek makamın Allah olduğu bilincine sahip olmaktır. Bu yönüyle tövbe Allah ile kul arasında hiç kimseyi aracı kılmamamın işaretidir ve imanın çok önemli bir belirtisidir. Tövbe etme imkanı olmasaydı insan yaptığı yanlışların ağırlığı altında ezilir, kendine eziyet eder, vicdan azabından kurtulamazdı. Tövbe, hata ve kusur karanlığında önümüzü aydınlatan bir lambadır. Tövbe, iç dünyamızdaki yaralarımıza en şifalı merhemdir. Tövbe her başlayan günü hayatımızın ilk günüymüş gibi hissetmemizi sağlayan bir tedavidir. Tövbe, kendimizle yüzleşmemize imkan tanıyan bir aynadır. Tövbe, günah uçurumdan bizi çekip çıkaran sapasağlam bir iptir. Tövbe, yaratanımız Allah'a karşı samimi bir şekilde yakardığımız en özel anımızdır. Tövbe, hata ve kusur kirlerini yıkayıp ruhumuzu arındıran tertemiz bir sudur. Tövbe, vicdan azabı ateşlerimizi pişmanlı toprağıyla söndüren bir rahmettir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eşsiz bir yazı :) , örnek teşkil etmesi gereken anlam yüklü bir kelime, tövbe yi çok iyi anlatmışınız, inanın son zamanlarda okuduğum çok güzel makalelerden biriydi yanlız böyle bir konunun bence, benim düşüncem, islam kategorisinin altında olmalıydı felsefeye açılmış ama :) Neyse sizden daha çok yazı bkliyoruz örneğin namaz nasıl kılınır gibi en temelinden ziyaretçilerinize hitab ederek en doğru paylaşımları yapabilirsiniz. Tövbe hakkında bende bir satır birşey yazmak istiyorum yorumunuza izninizle; sorgusuz bir sorumluluğu olan arındırıcı haktır. tövbe, kabulleniş ile başlar, daha çok eylem ile ilgili gözükse de aslında zihinseldir. pişmanlığı barındırmayan tövbe, tövbe değil sözdür. kendini tutacağına dair söz. islamda yeri çok önemlidir. inançtan sonraki ilk adımdır.. Tekrar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler...

nergiz nevin 
 09.07.2017 14:38
 
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 0
Kayıt tarihi
: 06.06.17
 
 

Hayatı çok uç fikirler ile yaşamayı seven bu sebeple sürekli, biyografi, başarı öyküleri, olmamış..