Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '06

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
248
 

Trabzon'dan havalar

Trabzon'da hava en kasvetli haline bürünmüş yarınıda karartmak ister gibi. Trabzon'da insan yazı da kışıda doya doya yaşayamadan ömür tüketir.

Trabzon kentsel anlamda yani alt ve üst yapısını büyük ölçüde tamamlamış bir şehir. Küçük ama büyük bir şehir. Günlük hareketlilik bu küçük şehiri bazen yürünmez hale getiriyor. Yer yer yola inerek kaldırımlarda yürünmez oluyor. Küçük olmanın açmazı ile kalabalık olmanın dayanılmaz çilesi içiçiçe geçmiş.

Trabzon'u bilenler Zağnos Paşa Köprüsü'nden geçerken genelde köylerimizden Gümüşhane dolaylarından gelen insanların gecekondularını görürlerdi. Milyarlık araçlarıyla geçerken duman içinde kalan çok olmuştur. Zaman zaman bu şehirde yaşarken bizi bunaltan bu görüntüler artık yok. Proje kapsamında yıkılan vadi yeni yapısını beklemakte.

Trabzon'da tanjant yolu tamamlanmış durumda şehir üst yoluna kavuşurken belkide hiçbir ilde olmadığı kadar sık trafik ışıklarıyla da tanışmış durumda.

Sahil yolumuz tamamlandı . Bu yoldaki köprülü geçişleri yetersiz planlaması bizleri yormakta. Bu yola karşı çıkışımız bir çözüm olmadığı şimdi çevre yolu tartışılıyor. Hopa'dan Samsun'a giden yolumuz iyileştirilirken sahili olmayan bir bölge olduk. Yaşı 40 ve üzeri olanlarımız artık denize ulaşmak için çok yol yürüyecekler.

Trabzon'da Albayrak yönetimi Trabzonspor'a hiçbir şey katmadığı gibi beceriksizlikleri ile gelecek günleri de mahvedeceği görülmekte.

Trabzon'umuzun Volkan abisi belediyemizin başına geçmiş ne yapmakta; pek belirsiz olsada eskide iyi işler yapmakta. Siyaseti öne çıkarmadan bürökratlık dengesiyle hareket ederek bir şeyler yapmaya çalışmakta. Eski belediyenin enkazı plansızlığı partizanlığı sonrasında bu da iyi diyoruz.

Trabzon'a gelin, denizi ne Ege'ye ne Akdeniz'e benzer. Yaylasında bir ızgara yapın bir çay için. Önyargısız gelin ve doya doya yaşayın, bekleriz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zağanos paşa köprüsünün altında (sağında solunda) bulunan gecekondular yıkıldı mı yani? Yazık ya! Çok güzeldi oysa: köprüden aşağıya ilk baktığımda büyülenmiştim. Apayrı bir dünyaydı orası; umarım daha güzel bişiler olur.

Ali Mert Gönen 
 13.12.2006 22:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 667
Kayıt tarihi
: 20.10.06
 
 

Karadeniz'in en önemli ili Trabzon'da hayatın bana tanıdığı fırsatla 36 yıldır yaşamaktayım. Karade..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster