Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '13

 
Kategori
Futbol
 

Trabzonspor taraftarı, her başkana “beste” yapar mı?

Trabzonspor taraftarı, her başkana “beste” yapar mı?
 

“Taraftar”ın sağı solu belli olmaz.

İçlerinde aklı başında, soğukkanlı olanı da var;  dolduruşa geleni de... Sonuncuları tutmak mümkün değil.. Bazen “kantarın topuzu”nun kaçırıldığı da oluyor. Birincilerde ise, hoş bir “incelik”, “ironik” yaklaşım, bütün hiddet ve şiddeti eritiyor.

Trabzonspor, üçüncü haftada, deplasmanda Akhisar’a 3-0 yenilince, geçen sezonu anımsadık. Bir grup Trabzonspor taraftarı, Akhisar deplasmanı dönüşü, yenilginin verdiği üzüntüyle Başkan Sadri Şener’e bir beste yapmıştı:

“Yıllarca uyumuşuz
Bir rüyaya dalmışız
Biz de bu Sadri Şener’e
Nasıl da inanmışız”


Az sözle çok şey anlatmak, buna denir.

Neydi beklentiler?

“Kupası” Fenerbahçe’ye, “getirisi” Trabzonspor’a verilen 2010-2011 futbol sezonu “Şampiyonluk Kupası”nın da Trabzonspor’a verilmesi...

Trabzonspor’da, Spor Toto Süper Lig’de başarı uzun yıllardır gelmiyor. Bestenin “nakarat” bölümünde, bu sıkıntının nedeni/ kaynağı, bir bakıma işaret ediliyor:

“Bu şans bizi bulmadı
Çok denedik olmadı
Adam gibi futbolcu da
Trabzon’da kalmadı”


Bu, başarısızlığın sahadaki ayağı...

2010-2011 futbol sezonunda sürükleyici kadroda olanlar, zaman içinde, gittiler.

Burak Yılmaz, Selçuk İnan, Umut Bulut, Engin Baytar, Ceyhun Gülselam şimdi nerede?

Şampiyonluğu kovalayacak takım, sahadaki beklentileri gerçekleştirecek futbolcuları elinde tutamıyorsa, demek ki, bir “yönetsel sorun” var/dı.

*****

Sadri Bey, sözünde durdu, aday olmadı. Üç rakibini geride bırakan İbrahim Hacıosmanoğlu başkan oldu.

İbrahim Bey, “fırtına” gibi başladı:

Sadri Bey’i de “yumuşak” davranmakla eleştirdi. Hedefe Aziz Yıldırım’ı koydu. Siyasilerin üslubuna öykündü. Trabzonspor’a zarar vereceğini düşünmeden, daha çok, onların diliyle konuştu. Bir spor kulübüne başkan seçildiğini göz ardı etti.

(Beşiktaş ile Fenerbahçe’yi UEFA’ya karşı savunan Kemal Kılıçdaroğlu’na, yüklenmeyi ihmal etmedi. “Trabzonsporlular sandıkta bunun hesabını soracak” diye politik bir tavır da koydu. Ama  aynı konuda, UEFA’ya “Takımlarla kişiler ayrılsın” diyen, Fenerbahçe’ye arka çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a karşı çıkamadı, sustu. Kulüp başkanı olduğunu unutup, AKP mitinginde parti otobüsünün üstüne çıkmakta bir sakınma görmedi, bir de “demeç” verdi)

İbrahim Bey’e destek yok mu?

Olmaz olur mu?

“Yorumcu” kimliği taşıyanlardan onu söylemleriyle “delikanlı” bulan, alkışlayan, “Sen böyle devam et” demeye getirenler var.  Ama bu arada sağduyu çağrısı yapanlar da...

*****

İbrahim Bey, deplasman yasaklarını protesto etmek için, olumlu bir yaklaşım içine girdi. İlk hafta Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan Beşiktaş-Trabzonspor maçını, Beşiktaşlı taraflarının arasında izledi.

Bu tavrıyla İbrahim Bey, önceki söylediklerini bir anda unutturdu, övgüler geldi. Lig’in ikinci haftasında ise, küfredildiği için ağlayan, oyundan çıkan Volkan Şen için söyledikleri, olumlu havayı dağıttı.

Volkan Şen’e tepkisi büyük ve anlaşılmazdı:

"Beni tanıyan bilir, böyle bir oyuncuyla aynı yolda yürümem.”

Ve ekledi:

“Küfür ediyorlar diyerek sahadan çıkıp gitmek profesyonelliğe yakışmaz. Bunu mahalle aralarında misket oynayan çocuklar yapar. Profesyonel oyuncu öyle kelimeleri duymaz, oyununa bakar."

(Teknik Direktör Mustafa Reşit Akçay, Volkan Şen'e sahip çıktı.

Sonra mı?

Volkan Şen, geçen pazar Akhisahar’da ilk onbirde sahaya çıktı; kötü de oynamadı. İbrahim Bey’i tanıyanlar, acaba ne düşündüler, onu da bilmeyiz.)


“Profesyonel oyuncu”, sülalesine yönelik küfürleri duymazlıktan gelir, oyuna bakar dendiğine göre,  herkes işini yapsın denmek isteniyor.

Futbolcu, işini yapacak, oyundan kopmayacak!..

Taraftar/ seyirci de küfretmeyi sürdürecek!..

Öyleyse...

İbrahim Bey de, işine bakacak, teknik direktörün işine karışmayacak... Ayrıca, eleştirilere de aldırmayacak, öğretmenin öğtetirken öğrenmesi gibi, eleştirilerden yararlanacak...

*****

Kuşkusuz, bir olumlu ya da olumsuz söz/ tavırla kişiler hakkında kesinlemelere gitmek yanıltıcı olur. Umalım, İbrahim Bey hoşgörülü, yerine göre eleştirel bir üslup benimser. Karadeniz insanının o "ironik" söylemlerinden esintiler, diline yansır.

Biz de işimize bakalım, bir soru soralım:

Sadri Bey’e beste yapan Trabzonspor taraftarı, acaba İbrahim Bey’e, ileride nasıl bir beste yapar?

Son söz:

Futbola dönme, başarıyı yeşil sahalarda arama zamanıdır!

 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutce@yandex.com


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Turgut ÇELİK :Trabzonlular o çok eleştirdiğimiz Sayın Sadri Şener'e sabırla tahammül ettiler.Haklısınız onun adına nice besteler yazdılar.Şimdi ki başkan'ada çok beste yaparlar.Ancak sabrın bir sınırı var.Yeni Başkana Sadri gösterilen sabır gösterilmez.Trabzon bütçesi zayıf, Trabzon sıkıştı mı iyi oyuncularını elden çıkarıyor. Trabzon üç büyük arasındaki yerini koruyamaz.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 04.09.2013 17:00
Cevap :
Mehmet Bey... Bölgenin yapısından, kimileri birden parlar. Futbolda sabırsızlık, bir başka... Taraftar istiyor ki, tuttuğu takım, önüne geleni ezip geçsin. Takım iyi gitmeyince başkan/lar da susar. İyi de oluyor. Futbolcular, futbollarıyla konuşmalı... Saygılar, selamlar.  04.09.2013 22:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2382
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

24 Kasım 1944'te İspir'de doğdum. Ankara Kurtuluş Lisesi'ni, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster