Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '19

 
Kategori
İlk Yardım
Okunma Sayısı
27
 

Trafik Kazaları Olmasın Artık

Yaz mevsiminin gelmesi, okulların kapanması ve yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın yurdumuza tatil için gelmeye başlaması ile kara yollarımızdaki hareketlilik (trafik) de arttı doğal olarak... Bu durum beraberinde "trafik kazalarını" da gündeme taşıdı. Her akşam haberlerde yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kaza haberlerini dinliyoruz. Günde yaklaşık 15 kişi hayatını kaybediyor, 45 kişi yaralanıyor... Yıla vurursak yaklaşık 5-6 bin kişi yapar! Dile kolay! Seyahat edenlerin çoğu genç insanlar olduğundan ölenlerin de çoğu bunlar... Genç insanları üretken çağında trafiğe kurban veriyoruz... Bunun üç katı kadar insanımız yaralanıyor, sakat kalıyor... Milyarlara varan maddi kayıp oluyor... Halbuki çok basit önlemlerle bunlara mâni olmak mümkün...

Trafik kazalarının önemli bir bölümü şu beş hatadan ileri geliyor: 1) Aşırı hız. 2) Hatalı sollama. 3) Yakın takip. 4) Alkollü iken araç kullanmak. 5) Uykusuzluk, yorgunluk, dikkatsizlik... Kısaca trafik kurallarına uymamak diyebiliriz... Bunlar insan faktörü ilgili. Bazı sürücüler bütün uyarılara rağmen kurallara uymamakta ısrar ediyor. Bunun da nedeni eğitimsizlik, kültürsüzlük, "bana bir şey olmaz!" mantığı... Hayatta hiçbir baltaya sap olamayanların sürücü belgesi alıp, yollarda terör estirdiklerini artık hepimiz tanık oluyoruz... Ülkemizde her şeyde olduğu gibi parası olanın ehliyet alması çok kolay artık!

Oysa bir insan kolay yetişmiyor, bir araba kolay alınmıyor! Biri bu ülkenin insan gücü, diğeri ekonomik... Trafik canavarının ise bunları düşünecek hali-vakti yok! O hedefe kilitlenmiştir, acele işi vardır, illa da gaza basacak, öndeki aracı geçecek ve böylece baba parasıyla alınan lüks araba ile etraftakilere hava atılacaktır... Yanındaki manitaya da caka satacaktır!

Her şeyin polisiye önlemlerle, cezai yaptırımlarla önleneceğini düşünenlerden değilim kuşkusuz! Trafik polislerimiz görevini yapıyor, cezalar yüksek ama yine de sürücülerimizin bir kısmı yukarda da söylediğim gibi kurallara uymamakta ısrarlı... Bu da bize özgü bir şey olsa gerek: Bile bile ölüme gitmek...Pisi pisine!

Bu arada size bir de iyi haberim var: Zaman içinde trafik kazalarında ölen kişi sayısı azaldı. Örneğin bundan 30 yıl önce yurdumuzda trafik kazalarında 7-8 bin kişi yaşamını kaybediyordu... Şimdi bu sayı yukarda da belirttiğim gibi 5-6 bin dolaylarında... Bu iyi bir gelişmedir... Bunda açılan sürücü kursların, kurulan 112 acil servislerin ve bu konuda gelişen ulusal bilincin katkısı olsa gerek...

*

Dr. Atanur Yıldız

2010

Kocaeli. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önemli bir yazı eline sağlık

Kerim Korkut 
 21.07.2019 11:20
Cevap :
Teşekkürler.   21.07.2019 11:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 382
Toplam yorum
: 2932
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 311
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster