Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
532
 

Trafik kazası yapanlar acemiler mi?

Ülkemizdeki trafik kazalarının sebepleri konuşulmaya başlanıldığında “bir” suçlu aranılmaya çalışılır. Son dönemlerde bu suçlu ne yazık ki hep sürücü kursları olmaktadır.

Sürücü kurslarında verilen eğitimin yetersiz olduğundan tutun da, kursların yeterince denetlenmemesine kadar varan bir dizi eleştiriler.

Bu kazalardaki bir çok sebepten birisinin de bu kurslardaki eğitimlerin yetersiz olduğu düşüncesidir.

Ancak bu kazaların azaltılabilmesi için sebeplerin doğru teşhis edilmesi buna göre doğru tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğünün 2011 yılı istatistiki verilerine göre; son 10 yılda araç sayısı yaklaşık 1 kat artarken, yıllık toplam kaza sayısı 2 kat artmıştır.

Kaza sayısındaki artış, araç sayısındaki artıştan fazladır. Bu da gösteriyor ki bu sorun 1-2 sebebe bağlanarak çözüm aranacak bir sorun değildir.

Ancak gerek istatistiklerde gerekse yazılı ve görsel basında verilen haberlerde de görüldüğü üzere kaza yapanların büyük çoğunluğu yeni ehliyet alanlar değil, uzun süredir araç kullanan sürücülerdir. Çünkü şehirlerarası otobüslerin, Tır kamyonların, kamyonların sürücüleri yeni ehliyet almış sürücüler olmazlar. Dolayısıyla işin kolayına kaçıp hemen sürücü kurslarını suçlamak işi çözmez.

Doğru teşhis, doğru tedavi.

Kazaların 1. sebebi aşırı hız dır. Belirli hız limitlerinden sonra araçların fren mesafeleri çok uzamakta, direksiyon hakimiyeti azalmakta ve sürücü daha fazla yorulmaktadır. Bu da kazayı kaçınılmaz hale getirmektedir.

Saatte 50 km hızla giden bir otomobil; (şayet yol düzgün bir asfalt ise) 25 metrede durabildiği halde, 100 km hızda yaklaşık 80 metrede durabilmektedir. Yani fren mesafesi 3 katını aşmış olmaktadır. Hızınızı artırdığınız zaman, düşüneceğiniz en önemli şey, durmak için böyle bir mesafeye ihtiyaç duyacağınızdır. Önemli olan gücünüzü kontrol edebilmektedir. Unutmayınız ki; Kontrol edemediğiniz güç, güç değil, beladır!!!!

Özellikle şehirlerarası yollarda araçların mutlaka hız limitlerine uymaları sağlanmalıdır. Belirli noktalar trafik araçlarıyla radar kontrolü yapılması önemli olmakla birlikte sürücüler radar noktalarını geçtikten sonra maalesef tekrar sürat yapmaktadırlar.

Teknolojinin sunduğu imkanlardan da faydalanılarak, halen çok az noktada bulunan, sabit radarlarla, iki nokta arasında yapılacak ortalama hız ölçümleri kesinlikle caydırıcı olacaktır. Araç radardan geçtiğinde hızını arttıramayacak, limitler dahilinde seyredecek ve kaza yapma ihtimali azalacaktır.

Unutmayalım ki trafik kuralları uzun araştırmalar sonucunda çıkmış, çok önemli kurallardır.

Her geçen gün artan araç sayıları ve sürücülerle aynı yolları paylaşmaktayız. Trafiğe çıkmış bulunan herkesin mutlaka bir bekleyeninin olduğunu düşünerek hareket edelim.

Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım.

Unutmayalım ki; yolların kralı yoktur, kuralı vardır.

Tüm sürücülerin sevdiklerine, sevenlerine, bekleyenlerine, özleyenlerine ve özlediklerine sağlık ve mutlulukla kavuşması dileğiyle......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 15.03.10
 
 

1967 yılında Sivas İli Gürün İlçesinde doğdu. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesind..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster