Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '06

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1541
 

Trafik müfettişleri...

Trafik müfettişleri...
 

Halk içerisinden seçilen fahri trafik memurları vardı. Trafik kurallarını çiğneyen sürücülerin kullandıkları aracın plakasına ceza yazarlardı. Proje hatalı başlamıştı çünkü bu şerefe nail olabilmek için aday olan vatandaşın hiç trafik kazası yapmamış ve hiç trafik suçu işlememiş olması gerekiyordu. Bu demektir ki hiç araba kullanmamış veya hiç trafiğe çıkmamış bir sürücü olmalıydı. Projeyi başlatan komisyon 2-0 mağlup başlamıştı ve tabi ki sonuç hüsran oldu… Seçilen fahri memurlardan bir tanesi, kavgalı olduğu komşusuna uydurmasyon ceza yazdı ve tespit edildi. Bildiğim kadarı ile proje de sona erdi…

Bugün İstanbul trafiğinin çivisi çıkmış durumda. Üzülerek söylemeliyim ki trafik polislerimiz sorunu çözmek için yetersiz çünkü isteksizler. Sorduğunuzda her birinin “bu paraya bu iş yapılmaz” sloganını ezberlemiş olduğunu göreceksiniz.

Fahri memur sistemine bir şans daha verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İstihdam edilen mevcut trafik polisleri ile trafik sorunu çözülsün diye beklemek hayalcilikten öteye gitmez. Yeni kuşak ve daha donanımlı fenni memurlar ile tekrardan bir projenin daha başlatılmasını önereceğim. Projede faaliyet göstermek isteyen vatandaşlar öncelikle donanım giderlerini kendileri karşılayacaklar ve böylece proje devlete mali yük getirmeyecek. Nasıl mı?

Projeye uygun bir kamera veya fotoğraf makinesi, gerekli diğer sistemlerle birlikte başvuruda bulunan vatandaşın aracına yerleştirilecek ve cihazlar saatli tarihli çekim yapacak.

Gün aşırı, iki günde veya haftada bir gibi uygun zaman dilimlerinde fahri memur, görüntüleme cihazındaki hafıza kartını evdeki bilgisayarına yerleştirecek ve suç anını belgeler fotoğrafları renkli yazıcısında kağıda dökecek.

Sonrasında bilgisayarına yüklenmiş program yardımı ile sürekli forma ceza tutanaklarını düzenleyecek ve fotoğrafını da tutanağın altına zımbalayacak.

Acaba, fahri trafik memurları bahse konu mali yükün altına girip aday olurlar mı? Diye düşünenleriniz olacaktır.

"Devlet, dürüst vatandaşına imkan versin, vatandaş gereğini yapacaktır”

ÖNEMLİ NOT: Blog yazarlarımızdan Sayın Ersen Gürpınar'ın yorumu üzerine "Fahri trafik memurları" olan bloğumun ismini "Trafik Müfettişleri" olarak değiştirdim. Kendisine çok teşekkür ederim, yorumunu aşağıda okuyabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende tüm kurallara riayet etmeme rağmen adresime fahri trafik müfettişi tarafından yazılan bir ceza gelince şaşırdım sonra tarih ve saate bakınca yeğenimin kullandığını anladım malumunuz müfettişler plakaya ceza yazıyor sizinle muhatap olmuyorlar çaydırıcılık açısından iyi ancak cezalar yetersiz kırmızı ışıkta geçiyorsun 100 YTL birini eziyorsun 3 ay hapis oda ya tecil yada üç kuruş para cezasına çevriliyor.Cezalar caydırıcı olmalı araba kullanmaya korkar olduk trafik canavarları yüzünden ayrıca diğer avrupa ülkerindeki otokontrol sistemi burada işlemeli vatandaş olarakta kural ihlallerini ihbar etmeliyiz bu ispiyonculuk değil vatandaşlık görevidir. Kazasız sürüşler

Türkoglu 
 13.12.2006 22:52
Cevap :
Sevgili Yılmaz Türkoğlu Cezaların yetersizliği konusunda size katıyorum. Yakınlarda bu konuda da bir blog yazacağım. Örneğin, alkollü yakalanan bir sürücünün altındaki aracın en az altı ay trafikten men edilmesini istediğimi vb. dileklerimi yazacağım. Ayrıca, sizin de bahsettiğiniz gibi ceza sistemi avrupa ülkelerinde kameralarla otomatik olarak yapılıyor. İhpar konusunda da size katılıyorum ve bunu vatandaşlık görevi sayıyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar...  14.12.2006 9:58
 

Levent bey biraz geç kaldınız sizin bahsettiğiniz fahri trafik memuru değil müfettişidir memur derseniz devletten maaş alan anlamı çıkar oysa halen görev yapan fahri trafik müfettişlerimiz var yıllardır görev yapıyorlar ve belirttiğiniz gibi hiç trafik cezası almamışlardan değil yüz kızartıcı suçlardan ceza almaması gerekiyor Trafik müfettişi olmak için 1. Kırk yaşını dolduracaksınız 2. En az on yıllık ehliyetiniz olacak 3. Yüksek okul mezunu olacaksınız 4. Sabıkanız olmayacak Trafik müfettişleri görevlerini yetkilerini kötüye kullanırlarsa ve alkollü araç kullanırlarsa belgeleri iptal ediliyor Fahri trafik müfettişleri Türkiye nin her yerinde ceza yazma yetkileri var ayrıca trafikle ilgili görüş ve rapor yazıyorlar .Neredenmi biliyorum çünki bende fahri trafik müfettişiyim. Saygılarımla Ersen Gürpınar E.Per.Kd.Bşçvş.

Ersen Gürpınar 
 13.12.2006 1:54
Cevap :
Sevgili Komutanım. Yorum ve hashihleriniz için çok teşekkür ederim. Bloğumun ismini uygun gördüğünüz şekilde değiştirdim. Programın hala uygulamada olduğunu bilmiyordum. Umarım en aktif şekilde işliyordur... Saygılar.  13.12.2006 17:53
 

Sevgili Levent Bey, ben girerim. Çünkü artık polis bile bazen bıkıp ihbarlarımızı dikkate almamaya başladı.Sebep ortada yanlış alarmlar. (Ha bu arada ben bu yıl başı sürücü belgemin 20.yılına giriyorum ve 0 cezadayım. Hem de trafikte olduğum halde. Biliyorum ki bu benim sadece şansım. Sadece şans!) Sevgiyle kalın.

Deniz 
 12.12.2006 11:07
Cevap :
Sevgili Deniz Duyarlılığınız için teşekkür ederim. Bu bloğu yazmaktaki gerçek amacım trafik suçlularının cezalandırılması adına fenni memur olarak sorumluluk üstlenecek insanların az olmadığını göstermektir. Üstelik tüm giderleri kendileri ödemek üzere... Saygılar  12.12.2006 13:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 125
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 4601
Kayıt tarihi
: 09.09.06
 
 

1968 yılı Ocak ayında Bursa'da doğdum. Çiftçi bir babanın iki erkek çocuğundan biriyim. Askerliğim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster