Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '07

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
352
 

Trafikte

Trafikte
 

Yoğun bir trafik... Art arda yanan kırmızı ışıklar... Şöförler bu sinir harbindeyken arka koltuklarda oturanlardan biri olarak ben ne yapıyordum? Herhalde eve gittiğimde yapacaklarımı tasarlıyordum ya da az önce konuşulan konuların kafamda tekrarını yapıyordum. Belki de hayallerimle kovalamaca oynuyordum, hatırlamıyorum. Kısacası dışardan bakıldığında dalgın bir halim vardı. Bir çift göz de benim yüzüme dalgın dalgın bakıyordu aynı zamanda. Bu bir çift göz benim gibi bir arka koltuk yolcusuna aitti. Göz göze gelince ikimiz de birbirimize gülümsedik. Bu içten gülümseme onlu yaşlardaki erkek çocuğuna nasıl da yakışıyordu... Hep haylazlıkları ve hareketlilikleriyle bilinen erkek çocuklarının o saflığı, dinginliği işte onda dışarıya taşmıştı. Ondan taşan “yabancı birine, aşina bir sevgi tomurcuğu” benim içime öyle bir işlemişti ki... Gözlerimde başlayan bu anlık hal, kalbime serpilirken çevresine garip bir de sıcaklık yaymıştı.

Yeşil ışık yandı, arabalar hareketlendi. O kalabalıkta tek ışıkta caddeyi geçmek mümkün değildi. Masumiyeti yüzüne vuran erkek çocuğunu taşıyan araba daha ileride durdu. Biz yine de başımızı iyice cama yaslayınca birbirimizi görebiliyorduk. O anda “Biz ne yaptık, neden gülümsedik birbirimize, o anki ortak noktamız neydi?” gibi sorulara cevap arar gibiydik. Yine ortak bir noktamız vardı, eminim ki onun kalbi de benimki gibi ritmine uymaksızın çarpıyordu. Ben çocuklara çabuk ısınan ve onların bana çabuk ısınmasını sağlayan bir insan değilken bir anda ne olmuştu, ne değişmişti de kanımız kaynamıştı birbirine? Hem de hiç konuşmadan, yalnızca bir gülümsemeyle... Bir çocuğun araba camlarını delip geçen sevgisini hissedince dünyalar benim olmuştu. Dünyalar hala benim. Çünkü o gülümsemeyi hiç unutmadım.

İkinci yeşil ışıkta bizim şerit daha hızlı ilerleyince arabalar birkaç saniye yine aynı hizaya geldiğinde şaşkınlığım daha da arttı. Aman Allahım! Tanımadığım, hayatımda yüzünü görmediğim bir çocukla el sallıyorduk birbirimize. Arabalar ilerlerken ve biz yüzlerimizi tekrardan buluşturamazken, anlık sevginin yanında başka şeyler de hissetmeye başlamıştım. O gün çok şey öğrendiğimi hissettim mesela. Bir bakışla ne çok şey anlatılabiliyordu. Bir şeyler paylaşabilmek için tanışmak gerekmiyordu. Sıcacık bir sevgi parçası insanı ölesiye mutlu etmeye yetiyor, ona bu konuda gecenin bir yarısı sayfalarca yazı yazdırabiliyordu. İnsan trafiğin o can sıkıcı havasında dahi anı biriktirebiliyor, bundan sonra çevresine daha bir dikkatli bakmaya başlıyordu. Olağan koşullar altında bir kimseye dikkatlice bakmadıkça ikinci karşılaşmada onu hatırlamakta güçlük çeken bana bile, bu gülümseyen ve el sallayn on yaşlarındaki erkek çocuğu, yüzünü unutturamıyordu.

Evet, işte bugün diyebiliyorum ki dolu bir gün geçirdim. Çünkü ben bugün çok şey öğrendim. On yaşlarında bir erkek çocuğu bana belki bir daha yaşayamayacağım ve tarifinde zorlandığım bir duygu yaşattı. Bu duygunun tarifi iki ölçek un, üç bardak şekerle olabilseydi herkese derdim ki bu ölçüleri üç katına çıkarın da bu duyguyu doya doya tadın. Ama siz de ya yaşayarak tatmak ya da hayal gücünüzle kendinizi bu hikayenin iki kahramanından biri yapmak zorundasınız.
Diğer sevgiler birbirine benzemediği gibi, bu sevgi de diğerleriyle kıyaslanamayacak kadar değerli. Onu değerli kılan şey anlık ama içine yayılınca ebedi, tanımadan ama içine girince kırk yıllık tanıdık olması. Şimdi dua ediyorum, umarım yine bir gün tanımadığım bir çocuğun sıcacık bakışlarıyla ısınır yüreğim ve umarım bu sefer kırmızı ışık daha uzun yanar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 484
Kayıt tarihi
: 31.03.07
 
 

Çocukluğumdan bu yana hayal kurmak en büyük zevkim, vazgeçilmez uğraşım oldu. Onlarla büyüdüm, ke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster