Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
667
 

Traji Komik Bir Sınav Hikayesi

Traji Komik Bir Sınav Hikayesi
 

Geçtiğimiz Pazar günü haftalık alışveriş için semt pazarına gittiğimde pazarın bir kısmının polisler tarafından koruma altına alındığını gördüm. Sorunca o kısımda sınav yapılan bir okul olduğunu ve gürültünün öğrencilerin dikkatini dağıtmaması için böyle bir tedbir alındığını söylediler.

Dört yıl önce kızımda aynı sınava girmişti.O tarihte Özel Okullar Sınavı ile Anadolu Liseleri Sınavı ayrı yapılmakta idi.Önce Özel okullar sınavı yapıldı.Kızımın sınava girdiği özel okul;okullarında sınava girecek çocukların listesini hazırlamışlardı ve sınav öncesi bilgi almak isteyen velilere yardımcı olmuşlardı..Sınav günü çocuklar okul bahçesinden öğretmenler eşliğinde sınava girecekleri sınıflara götürüldüler üstelik çocukların sınavda ihtiyaç duyabilecekleri herşeyi (Kalem, silgi, su, saat, hatta şekeri bile) hazırlayıp sınıflara koymuşlardı.

Bununla kalmayıp ailelere harika bir pazar kahvaltısı sunmuşlardı. İsteyene masalarda gölgelikler altında isteyene ağaç gölgesinde kocaman minderler üzerinde.Sınav süresince gürültü olmaması için olağanüstü
tedbirler almayı da unutmamışlardı.

15 gün sonra ki Anadolu Liseleri Sınavı için belirlenen okul yakın olduğu için eşimle bizzat gidip bilgi alalım dedik.Okulda konuyla ilgili bir yetkili olmadığı gibi bir hafta sonra yapılacak sınavdan bile haberleri yoktu.
Sınav günü sınav saati yaklaşmasına rağmen çocukları sınıflara almak için hiçbir girişim yapılmıyordu.Nihayet bir öğretmen sınava girecek çocukların sınıflara girmesini söyledi.Sınıfları daha önceden tesbit edilmeyen öğrencilere yardım etmek üzere ailelerde okul kapısına hücum ettiler.Giriş kapısında oluşan izdiham sonucunda sınava girecek öğrencilerin içeri girmesi zorlaştı bir süre sonra da durdu.Bunun üzerine öğretmen velilerin geri dönmesini istedi.Zaten çok dar olan merdivenlerde geri dönen veliler ile içeri girmek isteyen öğrencilerkımıldayamaz halde sıkışıp kaldılar.Neyseki arkada olan eşim ve bir kaç veli trafik polisi gibi yolu açıp öğrencileri içeri gönderdiler.Sınav bitti kızım üzgün bir şekilde dışarı çıktı.

Sınavının nasıl geçtiğini sorduk''bilmiyorum ''dedi ısrar edince ''sınav başlar başlamaz iki öğretmen benim sıranın başına gelip sohbet etmeye başladılar ben de yaptıklarımdan emin değilim'' deyince çok üzülmüştük..

Pazar yerinin polisler tarafından abluka altına alındığını görünce bu olay aklıma geldi.Dört yıl önce sınav sonucu açıklanıncaya kadar geçirdiğimiz sıkıntılı günleri hatırladım.Neyseki sonuç başarılıydı da şimdi gülümseyerek bu yazıyı yazabildim..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olumsuzlukalra rağmen kzının başarmış. Darısı benim kzıma diyorum. Örnekelrde olduğu gibi budur işte.. ne diyelim.. Devlet hala yayan..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 14.06.2008 15:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 27.10.06
 
 

Evli, üç çocukluyum. Hukuk mezunuyum. Kitap okumak müzik dinlemek ve yapabildiğim kadar el sanatları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster