Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '13

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
1004
 

Trakya'da şiir, beste ve müzik...

Trakya'da şiir, beste ve müzik...
 

              Günde dört mevsime havası ayar 
              Demir gibi aydın insanları var 
              Köftesi, üzümü, tahılında kâr 
              Türkiye’min bir incisi Tekirdağ. 


                        Muhsin Durucan

 

             Tekirdağ Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından  Kültür etkinleri bağlamında düzenlenerek Sedai ve Fedai Kavrık kardeşler tarafından organize edilen konuklar, “Şair, söz yazarı ve bestekâr buluşması” ile  “ Maziden bir yaprak” adlı görkemli şiir dinletisi 25 Ekim 2013 günü akşamı Belediye Kültür Merkezi Salonu'nda gerçekleşti.

              Belediye Başkan Yardımcısı Av. Nevim Kaçar,  Belediye Gençlik Spor Kulübü Başkanı Ali  Kılıç, Belediye Meclis Üyeleri Müzeyyen Gürkan, Vedat Kaçar, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Altaş, eğitimci Gömeç Göçmen ile Tekirdağlı sanatseverlerin ilgiyle izledikleri şiir dinletisi yoğun alkış topladı!

              İzlencenin sunucusu Vural Şahin'di. Tüm olanaklarını devinime geçiren  Sedai ve Fedai Kavrık adlı ikiz kardeşler, açış konuşmasıyla konuklarına ‘hoş geldiniz!’ diyerek mutluluklarını dile getirdiler! Hemen önümdeki sırada oturan anne ve babalarının yüzlerindeki gülümseyişler hiç eksik olmadı!

              Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin değişik illerinden davet edilen gecede şairlere ve söz yazarlarına özel hazırlanmış olan onurluk belgeleri (plaket) verildi. Alfabetik sıralamaya göre kırk kişilik katılımcıların listesi:            

              Alâeddin İkican, Ali Dilki, Ali Tekintüre, Aydın Tekindor, Aytaç Oy, Duygu Hacıosmanoğlu, Emine Sonal, Ercan Akbay, Erol Güngör, Fatma Onur, Fedai Kavrık,  Gufran Taş, Halil Üstünoğlu, Hasan Karakuş, Hasan Öztürk, İsmail Sezgin, Leyla Dirikcan, Mehmet Dura, Mehmet Engin, Metin Koca, Muhsin Durucan, Mustafa Dikli, Münire Aksaray, Nadire Gülpınar, Necmettin Selçuk, Nedim Saatçioğlu, Recep Ümit Nişancı, Sedai Kavrık, Sedat Akgüden, Sedat Kocabey, Sema Geyve, Serpil Kaplan Çınaroğlu, Şenol Goncagül, Şafaknur Yalçın, Tuncay Yalın, Turhan Taşan, Vildan Alanat, Vural Şahin, Yalçın Benlican ve Yücel Coşkun…

              Tuncay Yalın'ın minik ve duygusal konseri eşliğinde başarılı sunucu Vural'iın Şafak'la dansları ile Kavrukların gülen yüzleri ve canca yaklaşımları geceyi demgaladı!

              Tekirdağ’da yaşamını sürdüren yazınımızın ikinci Yaşar Kemal’i olarak nitelendirdiğim, hacimli üç roman yazarı Prof. Dr. Poyraz Ülger’i, iyi bir okur ve sanatsever Gömeç Göçmen’i, yakınım Hüseyin Zambak’ı ve şiir sever arkadaşı Arslan Güler’i ve kimi dostlarımı görme fırsatım oldu. (Şansım demiyorum ve atıyorum da demiyorum! Bu sözcükleri yanlış yerde kullananlara da Türkçemiz adına üzülüyorum!)

               İremcik Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, eskimeyen dost İsmail Sezgin’in özverili ve olumlu yaklaşımları da gözlerden kaçmadı. Doğrusu takdire değer buldum.

               Şair Ali Dilki’nin şiiriyle “Durucan’ın Kalemi” şimdilik bu kadar… Geçmişte yedi yıl görev yaptığım Tekirdağ iline ait demetlediğim duygularımı okurlarımla paylaşarak yazımı sonlandırıyorum. 

                                                               Bir İncidir Tekirdağ

Çifte deniz, kıyı boyu uzanır 
Sahilinde gezinmektir Tekirdağ 
Evler tarih tarih beyne kazınır 
Marmara’nın bir incisi Tekirdağ. 

Ilıman ve yarı nemli bir iklim 
Denizi seyretmek en özel zevkim 
Umuda, güvene olan özlemim 
Trakya’nın bir incisi Tekirdağ. 

Uçmakdere paraşütle atlanır 
Işık, Tekir ve Yıldız’a tırmanır 
Merkez, yol yol ilçelere taşınır 
Avrasya’nın bir incisi Tekirdağ. 

Günde dört mevsime havası ayar 
Demir gibi aydın insanları var 
Köftesi, üzümü, tahılında kâr 
Türkiye’min bir incisi Tekirdağ. 

Kıyıda martıca kanat vurmaktır 
Barışı,  ş i i r i  kucaklamaktır 
Namık Kemal ve Atatürk olmaktır 
Türkiye’nin bir incisi Tekirdağ.

                        Muhsin DURUCAN

 

                                                                     *

 

                 muhsindurucan@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Muhsin Bey, Trakya'da yapılan şiir, müzik ve diğer etkinlikleri ben de görmek isterdim. Sanatımıza, şiirimize Trakya Belediyesi'nin göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı kutluyorum. Diğer şehir ve ilçe Belediyelerimizin de bu tür etkinliklere yer vermesini diliyorum. Tüm emeği geçenlere selam ve saygılar gönderiyorum. Bu güzel yazıdan dolayı sizlere de teşekkürlerimi sunuyorum. Canka bir yazı...

Abdülkadir Güler 
 02.11.2013 17:09
Cevap :
Değerlendirmeniz için teşekkürler!  05.11.2013 13:27
 

Muhsin bey, bilgilendirici içerisinde kültürel renkler bulunduran bu şiir dinletisini aktaran yazınız nedeni ile teşekkür ederim, bu arada Tekirdağ Belediyesini de tebrik ediyorum, esenlikler diliyorum

Nizamettin BİBER 
 27.10.2013 13:42
Cevap :
Nizamettin Bey, güzel ve aydın insan merhaba! Yazımı okuyup değerlendirmeniz beni sevindirdi! 44 Yıllık kamu görevimin 40 yılı yöneticilikte geçti. Sizin gibi aydın ve Atatürkçü yöneticilere günümüzde az rastlanır. Başarı ve esenlik dileklerimle.  28.10.2013 10:38
 

Bir İncidir Tekirdağ * * * * * Çifte deniz, kıyı boyu uzanır ** Sahilinde gezinmektir Tekirdağ ** Evler tarih tarih beyne kazınır ** Marmara’nın bir incisi Tekirdağ. * * * * * Ilıman ve yarı nemli bir iklim ** Denizi seyretmek en özel zevkim ** Umuda, güvene olan özlemim ** Trakya’nın bir incisi Tekirdağ. * * * * * Uçmakdere paraşütle atlanır ** Işık, Tekir ve Yıldız’a tırmanır ** Merkez, yol yol ilçelere taşınır ** Avrasya’nın bir incisi Tekirdağ. * * * * * Günde dört mevsime havası ayar ** Demir gibi aydın insanları var ** Köftesi, üzümü, tahılında kâr ** Türkiye’min bir incisi Tekirdağ. * * * * * Kıyıda martıca kanat vurmaktır ** Barışı, ş i i r i kucaklamaktır ** Namık Kemal ve Atatürk olmaktır ** Türkiye’nin bir incisi Tekirdağ.* * * * * Muhsin DURUCAN öğretmenim, tebrik ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

Ahmet AK 
 27.10.2013 11:06
Cevap :
Sn AK, duyarlı yaklaşımınıza da ben teşekkür ederim. Esenlikler dilerim.  28.10.2013 17:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 683
Toplam yorum
: 480
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1364
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster