Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '09

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
5536
 

Trakya'dan kız alınmazmış :)

Trakya'dan kız alınmazmış :)
 Öyle dedi teyzenin biri :)

Teyze de benim kızın en yakın arkadaşının çıktığı çocuğun annesi.

Erzurumlular. Vaktiyle gelip yerleşmişler Tekirdağ'a.

Kızım bir sinirlendi, arkadaşı bir sinirlendi, ben bir sinirlendim, sinir küpü oldum :) Trakyalı olduğumuzdan lafın ucu haliyle dokunuyor. Sinirim ondan :)


Teyzem, bizim tarafın kızları biraz ''rahat'' diye istemiyor gelin olarak. Oğluna ''kendi'' köyünden kız almaya niyetli.


Trakya'nın kızlarını düşündüm, gelinlerini, ailelerini düşündüm, tanıdıklarımı düşündüm ve o teyzeye kızdım.

Trakya'da kızlar doğuya göre nispeten daha rahat bir aile ortamında büyüyorlar, evet. Ama bu rahatlık o teyzenin sandığı gibi başıboşluk değil. Aileler çocuklarına çok düşkün, kız erkek ayırmıyorlar.

Kız çocuğunu ezmiyor Trakyalı anne baba. Kılık kıyafetine fazla karışmıyor. Erkek arkadaşı varsa, annenin mutlaka haberi oluyor.

Kız evlat hem süslü, hem çok güzel hem de akıllı. Üniversite sınavında kızların başarı oranı yüksek, kazandıkları okullar da yurdumuzun sayılı üniversiteleri.

Kızlar akşam, gece rahatlıkla sahilde dolaşabiliyor arkadaşlarıyla, takılan rahatsız eden olmuyor. Festival zamanında, gecenin yarısında sahil tıklım tıkışken bile kızları sıkıştıran çıkmıyor. Orada kaldığım yıllar boyunca ben hiç görmedim mesela.

Kaçarak evlilik, Trakya'nın özelliklerinden biri olmuş adeta. Kızlar 14-15 yaşında bile kaçabiliyor. Ailesi istediği çocuğa vereceğini söylediği halde nişanlıyken bile kaçan çok. Benim bir teyzemin kızı, ben yaşlarda ama 13 ünde kaçarak evlenmiş. Teyzem 70 küsur yaşında, o da kaçmış amcaya. Onun da annesi kaçma gelin, yıl hesabına giremeyeceğim artık :)

Şu var ama:

Kocaya kaçan kıza ''töre cinayeti'' türü canavarlıklar yok.

Kız kaçtıysa, oğlanın ailesi yapıyor nikahı düğünü. Kız tarafı da çeyizini filan herşeyini hazırlıyor, evladının yuvasını kuruyor. Kıymıyor can paresine.

Oğlan çok gençse, askere gitmediyse daha, genelde beraber oturuyor ailesiyle. Ana baba bırakmıyor çocuklarını bir başına. Ya kendi evinde odasını açıyor gelinin ya da aynı apartmana alıyor.

Trakyalı kızlar evine bağlı, kocasına yuvasına sahip çıkıyor. Gerekirse kendi de çalışıyor. Kocası biraz gevşek olan gelinler kaynanasından güç ve destek alıp yuvasını yıkmıyor. Çok yakından tanıdığım bir ailede gördüm bunu.

Boşanan da var ama kızlar canına tak demeden boşamıyor adamı. Boşarsa da geriye dönüp barışmıyor daha. Adamın yüzüne bile bakmıyor, ufacık şehirde kendi ayaklarının üzerinde durmaya çabalıyor, varsa evladına sahip çıkıyor.

Ev işi olsun, gelenek görenek olsun o tarafın kadınını çok takdir ediyorum. Becerikliler, idareliler, evlerini ''yuva'' yapmayı çok iyi biliyorlar. Komşuluk ilişkileri sağlam, eş ve çocuklarına çok düşkünler.

Trakya'nın kızından çok iyi eş, ana, gelin çıkıyor.

İçi bozuk olan için nereli olduğu önemli değil zaten. Geçinmeye gönlü olmayan doğulu olsa ne olur, batılı olsa ne olur.

Trakya'lı kızdan gelin olmazmış :)

Bulmuş da sanki :)


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Diğer bölgelerimizdeki insanların Trakya kızları için beslediği önyargılardan dolayı bu yazıyı iyi niyetle yazmış olsanız dahi yorumlardan birine yanıtınızda "zilli" kelimesini kullanmanızdan dolayı Trakyalı olarak alındığımı söylemeden geçemedim.Çoğu kişiye göre farklı görünebilir ancak nedense Trakya erkeklerine hiç öyle görünmemektedir çünkü bu yörenin insanı belli bir ruhsal doyuma ulaşmış kimselerderden oluşur ve yerine göre çok katı kurallarımız ve geleneklerimiz de vardır. Tabi bakan göze göre değişir eğitm,kültür (öğretim değil) durumuna göre.. Kimisi zilli gibi görür ve telafuz eder, kimisi insan olarak görür ufku geniştir farklı açdan bakar. Sadece süslü, rahat olmalarına takılmaz. Trakaya hakkında gerçektn iyi niyetle yazan biri baştan bir sürü (sözde övgü) sarfedp mecazen br kova süt sağıp zilli kelimesiyle o bir kova süte br tekme atıp yazının değerni 0' a indirmez herhale. "Trakyadan kız almak" deyince de seçilmez, seçer Trakya kızı. Çokta meraklı değildir yani biri alsın

Tugba Saygin 
 10.10.2009 13:17
Cevap :
:) Zilli lafını çok şeker, sevimli, son derece de zeki ve akıllı kızlar için kullanırım, kendi kızıma da derim :) Kötü anlayana da yapacak birşey yok, keyfi bilir :) Kendim de Trakyalıyım hem de yedi sülalem dahil :) Bu kadar alıngan olmayın, Trakyalı olmanın keyfini çıkarın :)  10.10.2009 18:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 403
Toplam yorum
: 2160
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1001
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Kendi halinde biriyim, ziraat mühendisiyim. Emekli oldum ve kendi işimi kurdum. İzmir'de yaşıyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster