Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
435
 

Tramvayda Yaşanan Hüzün

Tramvayda Yaşanan Hüzün
 

Genç eğitimli İşsizler


Ülkemizin temel sorunları üzerine son yıllarda oldukça nitel araştırmalar yapılıyor. Uluslararası Antalya Üniversitesi tarafından TNS Piyasa Araştırma ortaklığıyla gerçekleştirilen, gençlerin ve Türk halkının öncelikli sorun ve beklentilerini ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre; Türk halkının en büyük sorununun yüzde 48.2 ile terör olduğu, gençlerin % 55.1’inin işsizlik ve % 21.6’sının eğitim konularını en önemli sorun olarak belirtildi.

Türkiye nüfusunun % 16.5’ini oluşturan gençler, en önemli sorunları olan işsizliğin nedenini yeterli iş alanı olmamasına bağlıyor. TÜİK haziran ayına ilişkin işsizlik verilerine göre, işsizlik oranı % 10.2 oldu. Oran geçen yılın haziran ayında da aynı düzeyde olmasına rağmen İşsiz sayısı, geçen yılın haziran ayına göre bu yıl 124 bin kişi arttı. Bu artışla birlikte de işsiz sayısı toplam 3 milyon 500 bin kişiye ulaştı.

15-24 yaş arası gençlerin işsizlik oranı geçen yıl % 18.6 idi. Bu yıl % 23.3’e ulaştı. Gençlerin en çok istihdam edildiği sektörlerin başında gelen turizmin sekteye uğraması genç işsiz oranını artırıyor. Türkiye’de genç işsizliği uzun yıllardan beri yetişkin işsizliğinin en az iki katı. Ve Türkiye’de yeni mezun olan, lise ve üzeri eğitim almış yüksek sayıdaki genç işgücünün istihdam olanakları oldukça düşük. 20-24 yaş grubundaki genç işsizlerin yüzde 18,5’i ise üniversite mezunu. Türkiye, OECD’ye üye 34 ülke içinde, 15-29 yaş arasında % 28.4’lük oranla işsiz ve eğitimsiz genç sayısında lider, her 5 gencimizden biri işsiz.

Geçenlerde Tophane Tramvay durağında eve gitmek için beklerken biri yanıma yaklaşarak nasılsınız? dedi. Sakal bırakmış olduğundan bir anda beni selamlayan kişiyi tanıyamadım ama daha dikkatli bakınca Kuruluşumuzun eski Hukuk Baş müşaviri olduğunu anladım. Emekli olmuş avukatlık yapıyordu. Beraber aynı yöne gidecektik, Tramvaya binerek oturduk kısa bir hal hatırdan sonra memleket meselelerine girdik. Oğlunun işten ayrıldığını ve işsizliğin sorun olduğunu özellikle ebeveynlerin zor koşullarda çocuklarını Üniversitede okutarak hatta master yaptırarak iş bulma konusunda avantaj elde etmeye çalıştığına dem vurduk. Daha sonra ise üniversite eğitiminin işsizliği ortalama 5 yıl ötelediği ve hem aile için hem de genç için sorunların katmerleşerek, artarak devam ettiği, evlerde ciddi travmaların yaşandığı sonucuna vardık.

Dikkat etmemişiz ki karşımızda oturan elinde pet şişede limonlu suyu olan 60 yıllarında bir vatandaş bana dönerek maalesef beyefendi size katılıyorum, diye sohbete daldı. Arkasından kendi oğlunun da Hacettepe’de okuduğunu, master yaptığını uzun zamandır işsiz olduğunu ve onu sırtında yüksek katlara tüp taşıyarak okuttuğunu, hasta olduğunu tiz bir sesle söyledi. Kendi aramızda sohbete devam ederken, Fındıkzade’de sohbete katılan abi Çapada gözleri yaşları içerisinde sessizce ağlamaya başladı.

Emekli Hukuk Müşavirimiz ve ben çok üzüldük, ne yapacağımızı şaşırdık. Kendisine üzülmemesi gerektiğini bu sorunu sadece kendisinin değil herkesin yaşadığını vurgulamaya çalıştık. Ağlayan abi kendi sorununa odaklanmış bir şekilde Topkapı durağında iyi akşamlar dileyerek Tramvaydan indi.

Övündüğümüz genç nüfus, işsiz ve ebeveynlerle çatışma halinde, ebeveynlerin mali sorumluluğu devam ediyor, belli ki evlerde dramlar yaşanıyor.

Ben ise halen daha Tramvayda karşımızda duygu seline kapılarak ağlayan abinin gözyaşlarını ve yüzündeki, kederi üzüntüyü unutamıyorum.

Genç işsizlik konusunda ise ahkâm kesecek değilim, çok ama çok üzgün olduğumu söyleyerek yaşadığım bu anekdotu sizinle paylaşmak istiyorum.

Nizamettin BİBER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hassas bir konuyu işlemişsiniz. Yazıyı okurken oradaymış gibi duygulandım. Üzücü bir durum tabi.

Kerim Korkut 
 30.11.2017 10:08
Cevap :
Gerçekten de hassas bir konu hem Ülkemizin hem dünyanın yarayan kanası, insan olarak olumsuz yansımalarını sürekli yaşıyoruz, selamlar.  30.11.2017 14:31
 

Kıymetli Nizamettin Biber; Tramvaydaki hüzün insanların ruh ve sağlığını bozan travma oldu. Kimi içinden ağlarken dışındakilerin hüzünlerini dinlediğinde kendi dertlerini unutuyor. Sorunlar hep beden ve ruh sağlığına sebebiyet veriyor.Okumaya da artık değer taşımıyor.Aranan lokma aslanın midesinde saklı gibi ne çare ki aslana bile yaklaşılmıyor.Yine önemli ve yazılması gerekli yazınız okuduk.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 28.11.2017 13:35
Cevap :
Maalesef öyle Mehmet abim o hüzün tüm topluma sirayet etmiş durumda, kimileri bunu yansıtıyor kimisi ise içinde yaşıyor. Eğitimlilerin işsizliği ilk akla eğitim almanın gereksizliğini getiriyor. İşsizlik zor, her taraf için genç için de ebeveynler için de. Teşekkür ederim, selamlar, saygılar.  28.11.2017 14:07
 

Sevgili Nizamettin Kardeşim! Ne yazık i ülkemizde işsizlik had safhaya ulaştı, her 5 kişiden 3 işsiz. Üniversite mezunları sokaklarda geziyorlar moraller bozuk toplum patlamaya hazır bomba gizi. Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 28.11.2017 11:02
Cevap :
Maalesef ki işsizlik önlenemiyor sadece bizim değil dünyadaki tüm toplumların kronik sorunu olmuş. Özellikle nitelikli eğitimlilerin işsiz olması çok hazin, topluma yansıması ise olumsuz tabii. Teşekkür ederim Nahide hocam, sevgi ile kalın.  28.11.2017 14:04
 

Nizamettin Bey kardeşim, ne tesadüf ki, ben de İstanbul'a her geldiğimde bu tramvay hattında gider gelirken bu gibi sohbetlerle karşılaşmışımdır. Ülkemizin en önemli sorunlarından biridir. Sevgiler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 27.11.2017 21:45
Cevap :
Evet yaşam Tramvaylarda yani toplu ulaşımlarda da devam etmektedir. Bu alanlar hem siyaset platformlarıdır aynı zamanda Şahin hocam. Teşekkür ederim selamlar, sevgiler.  28.11.2017 8:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 877
Toplam yorum
: 3735
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2540
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster