Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '18

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
105
 

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?
 

 

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) (Post-Traumatic Stress Disorder PTSD), Travmatik bir olaya maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan bir ruh sağlığı bozukluğudur.

Burada belirtilen travmatik olaylar kişinin yaşam bütünlüğünü tehdit eden olaylar olarak tanımlanır. Travmatik olaya verilen tepki korku, dehşet ve çaresizliği içerir.

Kazalar, afetler, cinsel taciz, şiddet, savaş, cinayet, saldırı vb. gibi durumlar TSSB’yi tetikler.

Uyku düzensizliği,
Depresif ruh hali
Duygu durum değişikliği,
Kaygı
Korku
Suçluluk
İnkar
Panik
Hayal kırıklığı
Üzüntü TSSB’ye verilen duygusal tepkilerden bazılarıdır.

Fiziksel tepkiler ise,
Yorgunluk
Çarpıntı
Titreme
Göğüs Ağrısı
Baygınlık Hissi
Baş Dönmesi
Baş Ağrıları
Mide Bulantısı, Kusma
Hayal Kırıklığı
Kızgınlık vb. şeklinde kendini göstermektedir.

Gösterilen bu stres tepkileri bir dönem için ‘’Normal olmayan-Anormal bir olaya verilen Normal Tepkiler’’ olarak görülmektedir. Ancak bu tepkiler süreklilik kazandığında ‘’Travma Sonrası Stres Bozukluğu’’ nu oluşturmaktadır.

TSSB tanısı, belirtilerin travmatik olaya maruz kalındıktan en az bir ay süre ile devam etmesi ile konulabilmektedir. Yaşanan olay sonrası ortaya çıkan belirtiler süreğen olmadığında ‘’Akut Stres Bozukluğu’’ tanısı konulması mümkündür. Kişi TSSB yaşadığında, travmatik olayı hatırlamak ile kalmayıp, yeniden yaşar. Bu sebep ile kendisine bu olayı hatırlatan nesnelerden, düşüncelerden ve olaylardan kaçınmaktadır. En belirgin semptomlar; Yoğun Duygusal Tepkiler, Yoğun Fiziksel Tepkiler (Kalp Ritim Bozukluğu, Kalp Çarpıntısı, Nefes Almada Güçlük, Terleme vb.), Olayı Hatırlatacak aktivitelerden kaçınma, Konsantrasyon Bozukluğu, Olayı yeniden yaşıyormuşçasına verilen tepkiler, Kabuslar, Duygusal Hissizlik, Uyuşukluk, Travmanın önemli bir bölümünü hatırlayamama, Yabancılaşma, İnsanlardan Uzaklaşma, İrritabilite veya Öfke Patlamaları.

TSSB VE TEDAVİ
Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun tedavisinde amaç, travmanın ortaya çıkardığı belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Başlıca tedavi yöntemleri; Bilişsel-Davranışçı Terapi Teknikleri (BDT), Maruz Birakma (Exposure Therapy) Terapisi,  Anksiyete ile başa çıkma yöntemleri, EMRD  ve  İlaç tedavisidir. Bu tür hastaların tedavi sürecinde kullanılan antidepresan ilaçlar, kişinin ruhsal durumunda yatışmaya neden olarak kişiyi psikolojik tedaviye hazırlar. Tedavide kullanılan yöntemlerden bir diğeri olan Maruz Bırakma yönteminde ise, kişi travmayı yaşadığı yeri ziyaret ederek ya da travmaya sebep olan olaya ilişkin nesneler görerek kaygılandığı durumda gösterdiği tepkileri daha iyi anlama imkanı bulur.Anksiyete oluşturan durumlarla yüzleşen kişi yeni oluşan ya da kalıcı olan kaygılarını kontrol altına almada yeni yöntemler geliştirebilir hale gelir. Böylece korkuya dair geliştirdiği duygu durumunu zaman içerisinde kontrol edebilir. Bireysel terapilerin yanı sıra grup veya aile terapisi de önerilebilir.

Nefes teknikleri, gevşeme ve stres ile başa çıkma teknikleri kişinin sosyal yaşamını devam ettirmesinde olumlu rol oynar. Yaşanan travma ve etkilerine bağlı olarak tedavi süresi uzun süreli psikoterapi ile devam edebilir. TSSB oluşma riskini ortadan kaldırabilmek, sonraki travmatik yaşantılar yönünden oldukça önemlidir. Bu sebep ile hasta duygularını ifade etmede cesaretlendirilmeli ve tedavi için desteklenmelidir.


 

Ebrulice bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1913
Kayıt tarihi
: 31.05.15
 
 

... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster