Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
108
 

Trende otobüste her yaşlıya yer vermeyin, bazıları yaşlı görülmekten hoşlanmıyor

Trende otobüste her yaşlıya yer vermeyin, bazıları yaşlı görülmekten hoşlanmıyor
 

Bu gerçekten ayıp işte bakın. O yaşlı kadın ayakta duramaz, gencin yer vermesi lazım.


Yaşlıya değil ayakta duramayana yer verilir. Saygı değil gerektiği için yer verilir. Gerekirse yaşlıyı bırakır çocuğa yer veririm. Saygı bazen incitir. Yer isteyen bellidir zaten, ıhılar, tıhılar, rahatsızdır; yaşlı olması gerekmez.

Gençlerimize otobüste trende gösterdikleri bu medeni davranış için teşekkür ederim ama kişilerin durumları farklı olduğu için gösterdikleri bu incelik herkese aynı yansımıyor, kendine yer verilmesinden rahatsız olanlar bile var. Sizler saygı ve incelik için yapıyorsunuz ama o yaşlılığının ortaya konduğunu düşünerek memnun olmuyor; hatta güceniyor, darılıyor, kızan bile var.

Otobüste trende herkese yer verilmez, ayakta duramadığı görülen/halinden dolayı duramayacağı anlaşılan kimselere yer verilir. Ben 60 yaşında adam çok kilolu 15 yaşındaki bir kıza yer vermiştim. Bunun yaşla ilgisi yok, o kilo ile ayakta duramaz. Lütfen yer verirken yaşla bağlantı kurmayın, haline durumuna bakın.

Çocuklar oturmalı, uzun süre ayakta duramazlar, yorulurlar. Yer verirken saygıyı unutun. Saygıyla önünüze gelene yer verirseniz yaşlılık takıntısı olan insanları kırarsınız “Gel amca buraya otur” Sensin amca, hem hitabın kırıcı hem de yaşlı olarak görüyorsun; bu saygı değil ki.

 

Cemile Torun, Gecenin hüznü bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bize de bu düşünceye şapka çıkarmak düşer,Katılıyorum Ayyynen!Son derece fa-i-de-li bir yazı efendim.Bugün çokça espiri yapasım var.Sizi okuyunca böyle oluyor.Kellikle ilgili yazdığınız yazıya da bir şey diyim;Kafa kel ama içine akıl da koymuşlar fazlasiyle mevcut ne diyim Selam Olsun...

Gecenin hüznü 
 11.11.2016 16:01
Cevap :
Aslında bir sürü gevezelik yapacaktım. Her şeyi öyle güzel söylemişsin ki bana laf kalmadı, bari oralarda havalar nasıl falan deyim.  13.11.2016 16:47
 

Yine aynı düşüncelerdeyiz:) Ben de yanında küçücük çocuğu olan birine yer veririm, ya da çocuğu kucaklarım.. kucağında bebeği olan genç bir bayana siz oturun der yerimi seve seve veririm. Örneğin dolmuştaydım geçenlerde, az sonra bir genç yerini vermek istedi ama ben kabul etmedim. Neden derseniz, kendimi yaşlı hissedeceğim endişesiyle değil ki, gençlere kıyamıyorum onlar da tüm gün yoruluyorlar. Yalnız, gerektiği yerlerde yerlerini vermeleri uygun olur elbette. Selamlar yazarıma..:)

Nermin Ayduran 
 11.11.2016 13:16
Cevap :
Aynı insanız da onun için aynı düşüncedeyiz arkadaşım.İşte benim gibi.Tabi senin yaşlılık endişen yok.Bu yüzden diğer hassasiyet öne çıkmış.Çocuk oturuyor adam ayakta, çok normal; çocuk dayanamaz, adam dayanır.  13.11.2016 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5778
Toplam yorum
: 14553
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster