Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '14

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
310
 

TRT; Günahı ve Sevabı İle, Bartın ve Amasra'yı Nasıl Görüyor?

TRT; Günahı ve Sevabı İle,  Bartın ve Amasra'yı Nasıl Görüyor?
 

Bartın'ın meşhur "Şelale" si


TRT AVAZ'ın beğeni ile takip edilen programlarından "Değişim" bu hafta yem yeşil ormanları, uçsuz bucaksız kumsalları ve antik döneme uzanan muhteşem tarihiyle Batı Karadeniz'in en güzel şehirlerinden biri olan  Bartın ve Amasra’dan, geçtiğimiz Pazar akşamı seslendi.

Bartın turundan önce, filmde  Fatih Sultan Mehmet’in fethetmeye geldiğinde güzelliği karşısında, ‘Lala lala, Çeşm-i cihan (Dünyanın göz bebeği) bura mı olur?’ dediği, tarih ve doğanın iç içe olduğu turizm cenneti Amasra'dan seslendi.

İzleyiciler Amasra'ya gelen pek çok turistin yaptığı gibi Amasra'nın büyüleyici güzelliklerini ve muhteşem koylarını Değişim'in ekibinin objektifinden denizden seyretme imkanı buldu.

Avaz, zaman tünelinden geçerek  Amasra ve Bartın’a  ulaşmak, tarihi güzelliklerini göstermek üzere zaman tüneline binmişti. Gelgelelim ekip, Amasra Tünelinin ağzına kadar geldiği halde içeri girmeden, uzaktan tüneli göstererek “bu tünel mesafeleri kısaltacaktır” dedi.

TRT Avaz’ın  ekranının renk solgunluğuna, Amasra’nın bir de sisi binince, görüntüler tatsızlaştı. Program kararı, günler öncesi alındığı için, çekimden dönülemezdi tabi. Ama, capcanlı Amasra ve Bartın’ın hakiki renkleri, TV’nin kirli sarı tonuyla mahvoldu gitti.

3 bin yıllık bir tarihe sahip olan Amasra'da antik döneme ait eserlerin de izleyiciyle buluştuğu programda, Vali Ali Çınarın bahsettiği  UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici listesine alınan Amasra Kalesi, fethin simgesi Fatih Camii, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemine ait arkeolojik buluntulardan, Osmanlı dönemine ait etnografik eserlere kadar zengin bir koleksiyonun sergilendiği Amasra Müzesi ekrana geldi

.

Bir sahil kenti olan Amasra'da ömrünü denizde geçirmiş, ekmeğini denizden çıkarmış nice Amasralı var. İşte onlardan biri var ki daha yaşarken heykeli dikilmiş. Değişim Yörede Congar Mehmet adıyla anılan 81 yaşındaki Mehmet Amca'yı buldu ve heykelinin önünde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Bartın’ın tarihi tahta evlerinin unutulduğu programda, mahalli yemekler tanıtıldı bu arada. Ama mahalli gazeteler unutuldu.  İçlerinde 90 yılına bastığı zaman, memleket çapında  iz ve ses bırakan  Bartın Gazetesini, TRT, resmen atladı. Ki o gazete için, Kanada’dan merak ettikleri için, “90 yıllık gazete olur muymuş” merakıyle üniversiteliler kalkıp gelmişlerdi.

Bartın yöresine ait türkülerden ve halk oyunlarından renkli kesitlerin ekrana geldiği programda Bartın mutfağının geleneksel lezzetlerinden örnekler sergilendi.

Yöreye rengini verenlerden, “Galla Bazarı” da, unutulanlar arasındaydı. Ki, günümüz doğal beslenmeydi. Doğalın en hası, yıllar yılı bu “Kadınlar Pazarında” vardı.

İzleyicileri Bartın'da iç içe geçmiş tarihi ve doğal güzellikleri keşfe çıkaracak Değişim'de muhteşem kumsallar, dünyada Bartın dışında sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Güzelcehisar'daki lav sütunları ekrana yansıyacak doğal güzelliklerden birkaçı. Ekrana geldi. İl Turizm Müdürü Fuat Bey, burası için uzun uzun izahatlar verdi. Aynı yerde,köy kadınlarının Milli Eğitime dayalı nakış, dikiş tel kırma sanatının icra edildiği  Mehmet Gölbucak’lıların dersaneleri de bu arada unutuldu gitti.

Değişim'in Bartın turunda ekrana yansıyacak bir başka konu da yörenin en önemli geleneksel el sanatları arasında yer alan tel kırma. Bartın'ı ülkemize tanıtan bu sanatın sonraki kuşaklara aktarılması için yürütülen çalışmalar da izleyiciyle buluşacak. Geleneksel sanatların korunmasına ve yaşatılmasına büyük önem verilen Bartın bir yandan da hızla gelişiyor ve değişiyor. Şehirdeki değişimin en önemli kilometre taşlarından biri olan Bartın Üniversitesi, kentin büyüme sürecine hız kazandıran Bartın Limanı, duble yollar, tüneller, toplu konutlar ekrana gelen diğer konulardı

Bu arada Bartın Ü. Rektörü,  üniversite hakkında dört başı mamur bilgi verdi ve gittikçe artan öğrenci sayısına yetişebilmek için pek çok fakülteler açtıklarını anlattı.

Programa konuk olan Bartın Valisi Ali Çınar, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Faruk Tezel, Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun ile Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, Bartın ilçelerindeki değişimi anlatacak. Genel Yayın Yönetmenliğini Bilal Koçak’ın yaptığı Değişim'in Yayın Kurulu'nda usta gazeteciler Kamuran Abacıoğlu ve Şeref Özata bulunuyor. Programın Genel Koordinatörlüğünü ve Sunuculuğunu Gamze Tokan, Görüntü Yönetmenliğini Mehmet Turan, Yönetmenliğini ise Ümit Akbaş yapmaktaydı.

TRT belgeselini böylelikle dünya seyretmiş oldu. Böylelikle de iletişimin ne kadar önemli olduğu da vurgulanmış oldu.                 AMASRA'NIN MEŞHUR SALATA TABAĞI. MOTİFLER SEBZELERDEN YAPILMA.

                                                      BARTIN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ

LAV KAYALIKLARI GÜZELCEHİSARDAN BAŞLIYOR, HOPAYA KADAR DEVAM EDİYOR. GÜZELCEHİSAR, BARTININ 16 KM. LİK MESAFEDEKİ ŞİRİN BİR MAHALLESİ. BU KAYALIKLAAR, KALİFORNİYADA  DA VAR. ORALARI TURİSTLER ZİYARET EDİYOR, PARA BIRAKIYOR. BİZDE DAHA YENİ KEŞFEDİLMİŞ. BU İŞİN ALTINDAN NASIL KALKARIZ DİYE DÜŞÜNÜLÜYOR. BÜROKRASİ İLE HALLEDİLEBİLECEĞİ  SANILIYOR.  VİLAYETİN RUTİN İŞLERİNDEN BİRİ OLARAK GÖRÜLÜYOR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1576
Toplam yorum
: 3861
Toplam mesaj
: 497
Ort. okunma sayısı
: 849
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster