Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
446
 

TRT izlemek zorundayız!

TRT izlemek zorundayız!
 

Diğer kanallar kadar izlenmiyor ne olacak bu TRT nin hali? Hadi bakalım,dizlerimizi dövelim ve başlayalım düşünmeye!Ödediğimiz her elektrik faturasının %2 si TRT’ye katkı payı olarak gidiyormuş. Yani hepimiz TRT’ye “şifreli kanal” gibi para ödüyoruz. hele ki sanayi elektriği kullananlar neredeyse bir servet ödemekteler!
2003 yılına kadarsa bu katkı payı % 3,5 oranında uygulanıyormuş.O halde masraflarına katkı olarak parasını peşin olarak ödediğimiz milli kanalımızı izlemek zorundayız.

Hem bu sayede özel kanalların şımarıklığının da önüne geçmiş oluruz böylece!
En azından kendi acılarımızı maskeleyen başka acılara uzak kalırız!
Ahhh vaaaah demek yerine sadece bakmakla yetiniriz bomboş ekrana!

Son günlerde hep gündemde bu güzide kurumumuz ilgiye ihtiyacı var!
42 yıllık dev kuruluşun reytingleri yerlerde sürünüyor. Reklam alamıyor. Ödediğimiz onca vergiye,Devlet desteğine rağmen gelirlerini personel maaşlarına yetiştiremiyor bile.

Reklam veren firma sahipleri özel bir televizyona gidip ödemeler konusunda her türlü pazarlığı yapabiliyor çünki.
Ama TRT yaparsa müfettiş peşine düşer. rekabetin olmadığı bir ticaret ortamı da düşünülemez zaten.

8 bin den fazla kişinin çalışıp hiç bir eser üretemediği bu kurumumuz modası geçmiş filmler, iddiasız diziler eh birazcık ilgi gören belgesel programlarıyla daha ne kadar zarar etmeyi sürdürecek?

Türkiye’nin en büyük kamu kuruluşlarından olan TRT 8 bini aşkın personeli ve çok donanımlı altyapısına rağmen, reyting yarışında en küçük özel kanallarla dahi boy ölçüşemez halde.

Tüm özel kanallarda çalışanları toplasanız TRT’nin personel sayısının ancak yarısına erişiyor.
Bugün ülkenin en çok izlenen özel kanallarında dahi ortalama 300 kişinin çalıştığını düşünürsek savurganlığın ölçüsü daha kolay anlaşılır..
Oysa bir dönemler çok iyi yetişmiş personeli vardı.Bunların isimlerini saymama gerek yok,Uğur Dündar ve dönem arkadaşları demek yeterli olur sanırım.
bunların neredeyse tamamı özel kanallar tarafından kapıldı.

Oysa TRT kurulduğunda, en iyi maaş veren kurumdu. Bir başka kamu kuruluşunda çalışan memur maaşını en az dörde katlamaktaydı.
Siyasi avantajlara sahip memurların tayin istekleri bu kurumu şişirdi ve patlayacak hale getirdi.

Ve böyle giderse patlaması çok yakın gözüküyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi ki TRT var. Hangi kanalda sanat müziği, halk müziği, klasik müzik programları var? Hangi kanalda belgesel var? En basitinden hafta içi 2-5 yaş kuşağını ilgilendiren saat 18'de başlayan program var. Hangi kanal bu programı yayınlamaya cesaret eder? İktidar yanlısı programlar olabilir ama genele baktığımızda TRT çizgisi yayın politikası devam etmektedir. Özellikle TRT 2' yi zevkle seyrediyorum. Diğer kanallar da 300 kişi çalışabilir. Ama bu 300 kişi hangi yaratıcı programı yapmışlar? Yurtdışındaki dizileri, yarışmaları kopyalamışlar. Ama hiç olmazsa TRT'de özgün çalışan bir şeyler üreten kişiler var. Zevk aldığım kanallar CNBS-e ve TRT 2'dir. İkisinin de reyting kaygısı yok. İyi ki de yok. Saygılarımla.

Eşit Ağırlık 
 02.03.2008 11:20
Cevap :
Harun bey,ben özel kanalları savunmuyorum,sabah programları nedeniyle haber kanalları dışındakilerden nefret ediyorum zaten.Teknik alt yapı eksiği olmayacak 300 kişi isterse TRT yapımlarını üçe beş e katlar.işten atılma korkusu yaşar çünki!Saygı ve selamlar..  02.03.2008 13:48
 

İktidarın sesi olduğu için reyting yerlerde sürünüyor... Elindeki kadro ile iyi habercilik yapacağına cemaat tv'leri ile aynı eksene düşmeye devam ettiği sürece yerlerde sürünmeye devam edecek:))!!!...

Necati TÜFEKCİ 
 08.02.2008 19:53
Cevap :
Açıklamalarınızın yanı sıra 8000 idari personelin hangi idari görevleri yaptığı sorusu da çok önem taşıyor!.Saygılar..  08.02.2008 21:17
 

ön yargılardan daha kolay. O söylediğiniz personel sayısının içinde PH olan, yani doğrudan program üreten yayın personeli çok az. Gerisi idari personel. Nedir? Muhasebe, alım-ikmal, v.b... O nedenle hemen yayıncıya yükleniyorsunuz. Hepimiz deli gibi program üretiyoruz. Ama kâr amacı düşünmeyip, azzzz sonra uçan kuş haberleri vermediğimiz için reklamımız da az oluyor. Bütün gün kültür-sanat haberi veren kanallarımız vardır ama zahmet edip dinlemez halkımız. Abuk subuk kadın programlarında bulur huzuru. TRT bir okuldur, almasını bilene... Selamlıyorum sizi...

vakayinüvis 
 08.02.2008 19:25
Cevap :
Azzz sonra eleştirisini yaptım farkındaysanız, ve özellikle sabah programlarından nefret ediyorum.Sokaktan geçen patatesçinin tecavüzüne uğramış engelli bir kız çocuğunu teşhir ettiler apaçık görüntüsü ve ifadeleriyle!TRT nin ahlak kavramından hiç bir kuşkum yok.Esas konuya gelecek olursak,geride kalan 7500 idari personel emeğine saygı duyduğum 500 üretken personelin hangi sorunlarıyla ilgileniyor merak ediyorum.TRT bir okuldur ama mezunları nerelerdeler ,açıklarmısınız? Saygılarımla.  08.02.2008 19:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1574
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster