Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
74
 

Trump'ın FBI adayı ve yumurta stratejisi

Trump'ın FBI adayı ve yumurta stratejisi
 

Wray


ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayı içerisinde görevden aldığı FBI Başkanı James Comey'in yerine eski Adalet Bakan Yardımcısı Christopher Wray'ı aday olarak göstereceğini ilan etti. Aday göstermenin de yanı sıra, atamasını yapacağını da deklare etti. 
A.B.D.'nin iç dengelerini bir kenara bırakırsak, Türkiye açısından da önem arz ediyor bu isim. 
Suriye'de yaşanan uluslararası sorunlar ve FETÖ bağlamında ki Türk-Amerikan ilişkilerinin hassas günlerden geçtiği bir süreçte, F.B.I liderinin konumu ile yaklaşımı büyük anlamlar ifade ediyor. 
 
FETÖ/PDY Terör Örgütü ile ilgili dosyaların sürekli olarak Amerikan makamlarına iletildiği ve iadelerle birlikte işbirliği temennilerinin ön plana çıktığı günlerde, seçilmesi olası olan Christopher Wray'ın FETÖ sürecine nasıl yaklaşacağını tahmin etmek ise mevcut koşullarda pek de zor görünmüyor. 
 
Çünkü Wray'ın, ortağı olduğu King and Spalding isimli hukuk firmasının FETÖ yapısıyla ilişkili bir durumu var. 
 
Büronun tanıtım yazısında ''İslami finansman ve hukuk konusunda verdiği danışmanlıklar ile bir dünya lideri'' olduğu ibaresi bulunuyor. 
 
Söz konusu hukuk bürosu, 2013 yılında Bank Asya'yı ise İslami Bankacılık adı altında dünyaya sunan ve Asya Katılım AŞ'yi 250 milyon dolarlık bir değer ile alım/satıma açan bir firma. 
 
Önümüzdeki günlerdeki  FETÖ Terör Örgütü konusundaki ülkesel beklentilerimiz açısından bu biraz ''yumurta mı tavuktan çıkar, yoksa tavuk mu yumurtadan çıkar'' gibi bir realite. 
 
Yeni F.B.I. başkanının, FETÖ dosyaları ve iadeler noktasında bu mevcut çizgisi durumunda gelişmelerin pek de iç açıcı olmayacağı bir gerçek. Bu davalar noktasında sürecin tıkanabileceği veya en azından istenilen sonucu vermemesi muhtemel. 
 
Wray-FETÖ ilişkilerinin reel bir durum olarak açık bir biçimde ortada olduğu bu durumda, Türkiye'de pozisyonunu buna göre konumlandırmak ve farklı çözüm öneriyle projeler üretmelidir. 
 
Başkan Trump'ın yeni dönemde alacağı tutumu da tahmin etmek hiç de zor görünmüyor. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 214
Kayıt tarihi
: 19.07.16
 
 

Kutlu analiz...  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster