Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
4110
 

Truva hazineleri' nin serüveni

Truva hazineleri' nin serüveni
 

"Troy" filmi neden Türkiye’de çevrilmedi?

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nin yürüttüğü Troia Project’in Türk arkeologları arasında yer alan Rüstem Aslan, öncelikle ‘Truva’ kelimesinin yanlış olduğunu, ‘Troia’ denmesi gerektiğini belirtiyor... Yeni dönem kazıları Tübingen Üniversitesi’nden Prof. Manfred Korfmann başkanlığında, birkaç sponsorun desteğiyle 1988’den bu yana sürüyor.

Filmin ardından bölgeye ciddi bir turist akımı yaşanacağını belirten Aslan şöyle diyor: ‘‘Burada o döneme ait olarak bütün şehrin çevresini saran savunma duvarlarının, saray binalarının ve savaşın geçtiği Troia Ovası’nı görebilirler.

‘Film burada çekilseydi Türkiye çok şey kazanırdı’ deniyor ama böyle bir şey mümkün değil. Çünkü bütün kazı alanı böyle dev bir prodüksiyonda tamamen tahrip olurdu. Yine de film bize çok şey kazandıracaktır. Bir Troia Müzesi kurulabilir ve şu anda dünyanın çeşitli yerlerinde 50 farklı müzeye dağılmış Troia kalıntıları da burada toplanabilir.’’

Troya Hazinesi ayrı bir serüveni içerir!

11 Ekim 1871’de Troya’da ilk resmi kazı kampanyası başlar. Alman asıllı amatör bir arkeolog olan Heinrich Schliemann, bölgenin genel tarihiyle değil de yalnızca İlyada’da betimlenen kentle ilgilendiğinden, yaptığı kazılarda büyük miktarlarda toprak kütlelerini yerinden oynatarak, tepede derin yarıklar açarak telafisi mümkün olmayan zararlara yol açar. Bu arada ‘Priamos’un Hazinesi’ adını vereceği altın hazine buluntusuyla, bütün dünyada sansasyon yaratır. Bilim dünyasıysa Schliemann’ın yağmacılığından ürkmeye başlamıştır bile!

Nitekim kaygılar gerçekleşir ve Schliemann 31 Mayıs 1873’te bulduğu Troya Hazinesi’ni Atina’ya kaçırır. 6 Nisan 1874’te, dönemin Osmanlı hükümeti, Schliemann’a karşı Atina’da bir dava açar, hazineyi ister. Dava, Osmanlı hükümetinin aleyhine sonuçlanır. Bir üst mahkemede, Kraliyet Mahkemesi’nde karara itiraz edilir. Bu üst mahkeme, hazinenin geri verilmesini kararlaştırır. Ancak Yunan güvenlik güçleri Schliemann’ın evine gittiklerinde hazineyi bulamazlar; evine ve eşyasına haciz koyarlar.

Daha sonra Schliemann, hazineyi Rus Çarı’na satmak ister. Schliemann ile yakınlığı bulunmasına rağmen Çar, ‘çalıntı eser almayacağını’ söyler. British Museum da hazineyi sergilemekten kaçınır.

1877’de hazine bir başka müzede, daha sonra da 1882’de Berlin’de sergilenir. Schliemann da, ‘bütünlüğün korunması’ ve ‘sergilenmesi’ koşuluyla hazineyi ‘Alman halkına’ bağışlar...

II. Dünya Savaşı yıllarında Alman yetkililer, hazineyi Berlin Hayvanat Bahçesi’nin altındaki bir sığınakta saklarlar. Mayıs 1945’te, Kızılordu Berlin’i işgali sırasında hazineyi bulur ve ‘savaş ganimeti’ olarak gizlice Moskova’ya taşır ve Puşkin Müzesi’ne teslim eder.

Bu tarihten tam 50 yıl sonra, Schliemann’ın kaçırdığı hazinenin bir bölümü, 16 Nisan 1996’da Puşkin Müzesi’nde sergilenir. Tam 260 parçalık bu sergi, Türkiye, Almanya ve Rusya arasındaki ‘Troya Hazinesi’ tartışmasını yeniden alevlendirir.

Bugünlere de taşınan hukuk savaşı süreci, konunun uzmanı gazeteci Özgen Acar’ın deyişiyle ‘bir siyasal çekişme süreci’, tam bir belirsizlik ortamında sürmekte!

1993’te Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde, Özgen Açar’ın uyarılarıyla Çiller’in Viktor Çernomirdin ile yaptığı görüşmeler sonucu imzalanan protokolün 10. maddesinde yer alan ama daha sonra Rusya’nın kabulden vazgeçtiği (!) şu satırlara da dikkat etmek gerekir: ‘‘Troya Hazineleri’nin hukuksal, bilimsel ve diğer tüm yönlerinin iki ülke kültür bakanlıklarının yapacağı karşılıklı temaslarla ele alınması üzerinde mutabakata varılmıştır.’’

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 353
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3668
Kayıt tarihi
: 28.02.07
 
 

"29 Temmuz 1980’de İstanbul’da doğdu. Celal Bayar Üniversitesi, İşletme mezunu. Şiir, deneme, öykü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster