Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2212
 

TSK’da eğitim, eğitim birincisine emanet

TSK’da eğitim, eğitim birincisine emanet
 

Korg. Tahir Bekiroğlu, askerinsitesi.com'dan...


Yüksek Askerî Şura (YAŞ) kararları sonrasında açıklanan görevlendirmeler içinde en dikkat çekici olanı, Eğitim Doktrin Komutanlığı’na(EDOK) yapılan atama… EDOK’un başına Korgeneral Tahir Bekiroğlu getirildi.

Tahir Bekiroğlu, benim de içinde bulunduğum, 1972 yılında Kuleli Askerî Lisesi’ne giren öğrencilerin devre birincisi (o zamanki soyadı Bekiloğlu). Birincilik bütün okul hayatı boyunca devam etti. Kuleli’den, Kara Harp Okulu’ndan ve Harp Akademisi’nden birinci mezun oldu.

Eğitim hayatı hep birinciliklerle geçmiş bir Korgeneral’in TSK’da eğitimin başına atanmasının bir anlamı olsa gerek!

Yıllardan beri ordudaki birimler içinde en fazla şikâyet gelen, FETÖ’cülerin ele geçirdiği bildirilen askerî eğitim kurumlarının başına, tam işin uzmanı, tam liyakat sahibi bir kişi getiriliyor.

Eğitimin başına, en “liyakatli” kişinin getirilmesiyle, bu alanda sadece “liyakat”in esas alınacağı, bu okullara girişte, eğitim müddetince ve mezuniyette sadece bilimselliğin ve adaletin gözetileceği vurgulanmış oluyor.

Hayatı, eğitim birincilikleriyle dolu olan komutandan,

Askerî eğitim kurumlarının, tekrar eski itibarlarına kavuşturulması,

Onların yine ülkenin “birinci” eğitim kurumları haline getirmesi,

Okullarda “modern” eğitimi ve “bilimselliği” hâkim kılması,

Çağdaş eğitimin gereklerini yerine getirmesi, bu okulları dünyadaki emsalleriyle boy ölçüşebilecek, hatta hepsini geçebilecek bir seviyeye çıkarması,

Sadece akademik müfredatta değil; sanatta, sporda, sosyal hayatta da söz sahibi okullar haline getirmesi,

2030, 2040 yıllarının dünyasını göz önünde tutan, o günün ihtiyaçlarına cevap verecek olan subay ve astsubaylar yetiştirmesi bekleniyor olmalı.

Tahir Bekiroğlu’nun bunları başaracağına, o okulları ülkenin yüz akı ve dünyada parmakla gösterilen eğitim kurumları haline getireceğine inancım tam.

x   x   x

Diğer terfi ve atamalar

Eğitimin başına en uygun kişi getirilmiş olduğuna göre, yeni terfilerde, diğer kadro ve komutanlıklara atamalarda da liyakat esas alınmıştır diye değerlendiriyorum.

Zaten başka türlüsü de düşünülemez! Atlatılan bu kadar büyük badireden, oluşan bu kadar büyük hasar ve zararlardan sonra sadece hak edenler terfi ettirilip, en uygun kadrolara yerleştirilmiş olmalı.

Bu terfi ve atamalarla Silahlı Kuvvetlerdeki boşluklar doldurulmuş oluyor. Birkaç gün gibi çok kısa bir süre içinde ordunun tamamıyla toparlanmış olacağını umuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İsmail Bey, askeri okulları kapatma kararı aldılar, hangi eğitim? Sanki MEB'de normal okulların eğitimi çok iyiymiş gibi, TSK nın can damarı olan askeri liseleri, harp okullarını ve hatta akademiyi bile kapatıp MEB'e, akademiyi de YÖK'e bağlıyorlar. Haberleri takip etmiyorsunuz herhalde. Oysa Türk ordusunu dünya genelinde en iyi, en disiplinli ve milli ruhu yüksek, en kaliteli, güçlü yegane ordu yapan en önemli unsurdur askeri okullların kendi içinde kendine özel eğitim verme gerekliliği! Yani orduya resmen darbe yapılıyor, bütün yapısının böylelikle bozulması ve kalitesizleşmesi söz konusu oluyor. Hal böyleyken, siz askeri eğitim okullarının başına mükemmel bir komutan getirildiğinden söz ediyorsunuz, yani artık "olmayacak olan" askeri eğitim kurumlarına:) İlahi... Üstelik de gerekçe çok matrak, bunun sorumlusu ve suçlusu sanki TSK ve o okullar-mış gibi! Selamlar..

Filiz Alev 
 29.07.2016 14:02
 

TSK'nın yapısını elbette ki tanımam ve özellikle de sizin kadar tanımam söz konusu değildir. Ancak ne var sizi tanıdığım ve bazı konularda güvendiğim için EDOK'a yapılan atamanın iyi bir kara olduğunu düşünüyorum. Maalesef günümüze kadar bütün eğitim kurumlarında dogmatik ve ideolojik eğitim verildi ve doğal olarak da içleri boş, ezberci nesiller yetiştirildi. Umarım bundan sonra belirttiğiniz gibi en azından TSK'da sadece bilimselliğin esas kabul edildiği bir eğitim verilir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 29.07.2016 13:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1418
Toplam yorum
: 4808
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1164
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster