Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
192
 

TSK iktidara köstekmi destek mi olmalı?

TSK iktidara köstekmi destek mi olmalı?
 

F tipine dönüştürülmek isteniyor


Ak Parti’nin amacı Türkiye’nin yapısını zihniyetine dönüştürmek. Atatürk ilkelerine bağlı Ordu bu yolda tek ve en büyük engeldir. O halde Ordunun da bir an önce F tipine dönüştürülmesi gerekmektedir. Yasal değişikliklerin gerisinde bu vardır. F tipine dönüşmeyenler sivil yargıda yargılanarak suçlanmalı, ayıklanmalıdır. Bir kısmı cezalandırılıp ayıklandığı, hapse atıldığı zaman bir kısmının da dönüşeceği düşünülmektir. Asıl konu budur. Diğer olaylar bu yolda yürünebilmesi için yandaş medyanın da propoganda kampanyası ile bir bardak suda koparılan fırtınalardır.

AK Parti zihniyetine köstek Orduyu destek Orduya dönüştürme kampanyası bütün hızıyla devam etmektedir. Zaten Tayyip Erdoğan da açıkca “Gece yarısı yasa değişikliği darbecilere karşı yapıldı” diyor. Hani nerde darbeciler? Darbeci yok ki diyebilirsiniz. Haklısınız bugün darbeci yok. Durup dururkende darbeci olmaz. Ancak AK Parti kendi izlediği yol haritasının sonunda darbeciler yaratacağını bilmektedir.

Ak Parti zihniyetinin amacı Atatürk Cumhuriyeti’nin yapısını meclis çoğunluğuna ve iktidar gücüne dayanarak değiştirmek ve tasarlanan yapıya doğru kaydırabildiği kadar kaydırmak. İşte iktidarın kafasındaki darbeciler bu kaydırmada ileri noktadaki darbecilerdir. İktidarin aldığı tedbirler, yaptığı kanun değişiklikleri ve uygulamaları ile bu kaydırışı artırıp kırmızı çizgileri geçtiğinde, Ordu eğer sindirilmeden bu haliyle kalırsa artık o gidişe tahammül edemez hale gelecektir ve darbe yapabilcektir düşüncesindendir. Bu düşünce iktidarın ulaşmak istediği o noktaya gelindiği an için doğrudur. Mevcut faaliyetlerin amacı, o noktaya gelmeden önce Orduyu Atatürk Türkiye’sinin ve ilkelerinin bekcisi olmaktan çıkarıp iktidarın destekcisi haline getirmektir. Orduyu bu açıdan iktidarın destekcisi polis teşkilatııymış gibi yapılandırma çabasıdır. Bunu başardığı zaman yol haritasını sonuna kadar gerçekleştirmede önünde başka bir engel kalmayacaktır.

Yandaş medya ve iktidarın Ordu mensuplarına karşı birlikte yürüttüğü “asimetrik mücadele ve psikolojik savaş” budur. Ancak sadece psikolojik savaş değil, bu psikolojik ortamda gece yarısı yasaları gibi yasalarla Ordunun pasifisazyonunda yasal çerçeveyide bir yandan oluşturmak. Aynı zihniyet iktidar olduğu sürece sivil karşı devrimin, tedrici devrimin onündeki Ordu engelini her yönüyle ortadan kaldırmak için parça parça yürütülen faaliyetler devam ediyor ve edecektir.

Son söz: AK Parti şeklinde yazmam ak anlamı için değil, AKP yazıpda “Adaletden Kaçanlar Partisi” tartışmasını buraya taşımamak içindir. Dr. Hamit Bozkurt

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kürdistan olarak ilan edilen kırmızı bölgeye AKP Konsolosluk açacağını ilan ederken birşey yapmayan bu ordu, oraya bir Tugay gönderme kararı çıktığında mı sinirlenecek ve darbe yapacaktır? Saygılarımla.

Mücahid Akinci 
 01.11.2009 15:21
 

Türkiye bir kokteyl, Türkiye bir mozaik, Türkiye Anadolu medeniyetlerinin tamamının etkisinde kalmış bir toplumdan oluşmkatadır. Bir önceki blogunuzun yorumumuda ifade ettiğim gibi ana problem YAŞAM TARZI GÜVENCESİ her iktidara gelen topluma hakim olmak için devlete hakim olmakgerek gerek mantığıyla hareket ettiği sürece bu devlet potansiyelinin hakettiğini yaşayamaz. 86 yıl geçmiş ve ne batılı yaşam tarzı bitmiş, ne muhafazarkarlar bitmiş, ne aleviler ve nede kürtler. Türkiye; Türk, Kürt, Arap ve İngiliz dillerinin konulduğu; Laik, Mütedeyyin, Alevi vd dil ve inanç kültür farklılıklarının yaşadığı bir devlet olduğunu herkes kabul ederek, bölünmeyecek ve çatışmayacak bir devlet modeli oluşturmadıktan sonra didişmenin sonu gelmeyecektir. Bu didişmeden kavgadan liderlik hevesini tatmin etmek isteyenler yararlanacak vatndaşlarda yükünü taşıyacaktır. Herkesin biribirni kabul edeceği saygı duyacağı bir Türkiye dileğiyle, güzellikler diliyorum. Kadri KANPAK

Kadri KANPAK 
 01.11.2009 10:26
Cevap :
Sn. Kanpak, Yorumunuzda tasvir ettiğiniz güzel yaşam tarzının sürdürülebilmesi için, Devletin bir tarikatın, onun uzantısı bir partinin eline geçerek bir tarikat iktidarı durumuna düşmemesi, tarikat hakimiyetine ve toplumu tarikata dönüştürme mücadelesi olmaması gerkir. İşte bir tarikatın veya inancın diğerlerine hakimiyet kuramamasının yolu sulandırılmamış " gerçek bir laik devlet ve laik yönetimdir". Elbette ırkcılık ve etnik ayrışmalar ve kışkırtmalardan uzak sosyal bir devlet olmalıyız. ABD de ki hem inanc hem etnik mozaik çeşitliliği hicbir yerde yok. Çin, den İspanyoluna, İrlandalıdan Afrika kökenleliere kadar düzinelerce ve çok büyük tabanı olan etnik toplululuklar var. Üstelik bizdekinin tersine ortak derin bir tarih ve kültür birliktelikleride yok. Buna rağmen tamamı istisnasız ben bir amerikalıyım (I am an american) der ve amerikalı olmaktan gurur duyarım der. Bu su katılmamış laik yönetim sayesindedir. ABD ye sonradan savaşla katılmış güneylilerde dahil. Saygılar,  01.11.2009 11:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 59
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1171
Kayıt tarihi
: 08.08.08
 
 

1950 yılında doğdum, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 1974 mezunuyum. 1986 yılında Gazi Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster