Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk

http://blog.milliyet.com.tr/emeklibirsubay

22 Ağustos '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
473
 

TTK Baskaninin konusmasinin orijinal ve tam metni

TTK Baskaninin konusmasinin orijinal ve tam metni
 

18 Ağustos 2007
Türk Tarihinde ve Kültüründe Avşalar Sempozyumu Açış Konuşması
Prof. Dr. Yusuf HALAÇOĞLU

Sayın misafirler. Avşarelleri Dergisi'nin tertip ettiği Avşarlarla ilgili ilk toplantıyı yapıyoruz. Genelde 1000 kişilik 500 kişilik aşiretler kendilerinin çok büyük aşiretler olduğunu, söz sahibi olduklarını ifade ederler. Avşar boyunun, Türkiye'de yaşayan Avşarların tahmini sayısı ise rakam olarak 16. yy. da 600 bin civarında tesbit edilmiştir, dolayısıyla şu an 5-6 milyon civarında olduğu söylenebilir.

Böyle bir organizayonun yapılması ile, Türkiye'de çok büyük bir kesimin, kendi kimliğini kaybetmiş insanların kimliklerine ulaşabilmeleri mümkün olacaktır diye düşünüyorum. Birşeyi hafızamıza iyi kazımamız lazım. Biliyorsunuz sürekli olarak bazı yabancı ülkelerin Türkiye üzerindeki oyunlarından ve Türkiye aleyhine çalışmalarından bahsediyoruz. Bu tabii bir şeydir ve tarihin her döneminde görülen bir husustur. Kimse başkasının çıkarına çalışmaz, kendine çalışır. Burada önemli olan şey, bizim kim olduğumuzu bilmemiz, kendi kültürümüzü muhafaza etmemiz, kendi yönetimimizi kendimiz sağlayabilmemiz, oyunlara karşı tedbir alabilmemizdir. Önemli olan budur. Bu şuura erdiğimiz zaman hem ayakta kalmayı, hem de büyük devlet olmayı başarırız.,

Bugün Türkiye, Osmanlı İmparatorluğunun varisidir. Dolayısıyla bir imparatorluğun çöküşüyle birlikte kaybettiği topraklardan içe doğru göçler olmuştur ve bu göç Türk demografisini, Türk nüfus yapısını ortaya çıkarmaktadır. Balkanlardan ve Kafkaslardan Anadolu'ya göç edenlerin sayısı yaklaşık % 40 dır. Böylesine bir yapı ve imparatorluk bakiyesi olmamız dolayısıyla birçok farklı milletten olan insanın da Türk topraklarına gelmelerine yol açmıştır. Burada siyasetçilerin özellikle dikkat etmesi gereken bir konu vardır ki, bu da böyle bir yapıyı, böyle bir nüfus grubunu mozaik olarak nitelendirmemeleridir. Çünkü o insanlar o ülkelerden çekilirken -zaten çok büyük bir bölümü Türktür- Müslümanlığı kabul etmiş ve kendini Türk olarak hisseden insanlardır ve Anadolu'ya geri dönmüştür. Dolayısıyla bunları ayrı tutmak ve bir mozaik şeklinde nitelendirmek aslında farkına varmadan ülke içinde bir takım gruplaşmalara yol açma anlamına gelir. Dolayısıyla bu konularda siyasetçilerin çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Nitekim zaman içerisinde geçmiş dönemlerdeki araştırmalarda şunu gördüm ki; aslında Kürt dediğimiz birçok insan da aslında Türkmen asıllıdır. Yapısal olarak söylüyorum ama bununla beraber bir şey daha ifade ediyorum. Söyleyeceğim şeyler fantezi değil. Bugün Kürt olarak bilinen bazı aşiretlerin, hatta ve hatta tehcirden kurtulmak için kendilerini Kürt-Alevi olarak gösteren Ermenilerin de bulunduğunu söylemem gerekir. PKK'nın ve TİKKO'nun içinde yer alan birçok insan da. Bu açıdan baktığımızda bizim zannettiğimiz gibi PKK veya TİKKO hareketinin de bir Kürt hareketi olduğunu söyleyemeyiz. Bütün bunları yabancı arşiv belgeleri o tarihte yapılmış birtakım araştırmalardan söylediğimi belirtmek isterim.

Şimdi dolayısıyla Avşarları araştırmak ve kim olduğunu ortaya koymak bir ayrım ve ya bölücülük olarak görülmemelidir. Tam aksine Türk milletinin kendi özüne dönüşünü ve kendisini tanımasını sağlayacak bir araştırmadır. Biliyorsunuz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Atatürk aynen şöyle der :
'Kültürünü kaybeden milletler başka milletlerin şikarı/avı olur'.

Şimdi biz Türk Milleti olarak şöyle bir baktığımızda; aile yapımız bana göre dünyanın en medeni aile yapısıdır ve burada ne büyük bir yozlaşma olduğunu görebilirsiniz. Ben şahsen rahmetli babam karşısında ayaklarımı uzatarak veya ayak ayak üzerine atarak oturduğumu, yüksek sesle konuştuğumu hatırlamam. Günümüzde aile yapımızda nasıl büyük değişiklikler meydana geldi. Ama bütün Anadolu içinde, bazı kesimler haricinde çok büyük bir kültür yozlaşması var. Gençlerimiz geçmişi unutuyor. Radyolara bakın Türk Sanat Müziği neredeyse hiç kalmadı, Türk Halk Müziği çalınmaz hale geldi. Tabelalara bakın, ne kadarı Türkçe, ne kadarı yabancı dilde? Bütün bunlar kültürümüzdeki yozlaşmayı çok açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Bunları dile getirmemiz lazım.

Geçenlerde Bitlis'ten bir arkadaş bana geldi ve "Hocam biz Kürdüz bize Hasaniler derler, aşiretimi öğrenmek istiyorum dedi. Bilgisayara Hasaniler yazdığımda karşıma Eski İl'den (Konya) Döğer boyundan çıktılar. Kendisine de verdim, ama buna benzer geçmişini öğrenmek isteyen o kadar çok insan çıkıyor ki.

Bu ne demektir? Türkiye'nin birliğini bozmaya yönelik değil sağlamaya yönelik bir çalışmadır.

Avşarlar Sempozyumu başarılı geçecek bir sempozyum olacak ve bütün Türk boylarını bir araya getirip büyük Türk Milletini ortaya çıkaracaktır. Nasıl ki Mustafa Kemal Atatürk'ün her konuşmasında "büyük Türk Milleti" sözüne rastlarsınız. Bugün Kırgızlar, Kazaklar, Özbekler, Azerbaycan Türkleri ve Türkmenler deniliyor, bakın biz Türkmenleri kaldırdık. Ben de Türkmenin ve Avşarım. Türkmeni kaldırdık, Kırgız Kıpçak grubundan olan Kazakları, Karapapakları kaldırdık, Yazırları, Döğerleri, Yüreğirleri kaldırdık. Sibiryadan Afrikaya, Amerikaya kadar olan büyük bir ağacın gövdesini oluşturduk ve adına Türk dedik. Dolayısıyla sonunda Türk devletleri birlik haline gelecekler. Bütün dünyanın korktuğu da budur. Türk kelimesinin arkasında hiçbir zaman duramazlar. Cengizhan'ın Avrupa içlerine kadar ilerlediğini söyleyenler, Anadolu'daki mücadelesinde kimle savaştığını söylemezler.

Avarların, Selçukluların Türk olduğunu kimse söylemez. Osmanlılar için l'Empire Türk demişler ve genelde Ottoman diyorlar. Biz hiç kimsenin propagandasına kanmayalım.

Ermeni konusunda çalışırken bize dedilerki; "Türkün Türke propagandasını yapıyorsunuz boşverin". Evet öyle yapıyoruz dedim. Önce benim halkım inanmalı bana, bu konuyu bilmeli. Yabancı toplumlarla kendi halkımızın desteğini almadan nasıl mücadele edebilriz ? Öyleyse Türk olduğumuzu önce kendi halkımıza göstermeliyiz. Bunu öğrettiğimiz zaman dünyayla baş edebiliriz.

Dolayısıyla bu Sempozyum çok isabetli bir toplantıdır. Komiteyi kutluyor ve hepinize saygılar sunuyorum.

***

Bana gelen e-postada ki on yazi da soyle:

Saygıdeğer dostlarım,,

Ödemeli medya, ikinci cumhuriyetçi sürü ve yabancı vakıfların hizmetindeki güruhun fırtınalar kopardıkları konu olan Sayın Prof. Dr. Yusuf HALAÇOĞLU'nun, Kayseri'de, Avşarlar'la ilgili toplantıda yaptığı konuşmanın orijinal ve tam metnini ekte sunuyorum.

Sevgi ve dostlukla,

***

Hem e-postadaki on yaziyi, hem de konusma metnini yayinlayayim istedim.
Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SÖZÜM DEVAMLI KAŞIYANLARA. YA NEDEN BU KONU DEVAMLI HALDE KAŞINIYOR VE GÜNDEME GELİYOR .KÜRTLERİ ALEVİLERİ ARTIK RAHAT BIRAKIN İNSANLAR SADECE KARDEŞÇE YAŞAMAYA ÇALIŞIYOR BÖYLE SUNİ GÜNDEMLER YARATILARAK ACABA HANGİ ÖNEMLİ SORUNLARIN ÜSTÜ KAPATILIYOR.BİZİM ÜLKEMİZDE OLANLARI RESMEN BEN BAŞKANIN ADAMLARI FİLMİNE BENZETİYORUM YANİ YENİ GÜNDEMLER YARATMAKTA UZMANSINIZ SAYIN YETKİLİLER.YA BU KÜRTLERE, VEYA ALEVİ KÜRTLERE NEDEN UZAYLI GÖZÜYLE BAKIYORSUNUZ. ZATEN BAKIYORUM YAKINDA SADECE SİZLERİN ONAYLADIĞI İNSANLAR BU TOPRAKLARDA YAŞAYACAK BİZLERDE AVUSTURALYAYA ABORJİNLERE SIĞINIRIZ.

Gönül Demirel 
 23.08.2007 10:07
Cevap :
Vallahi konuyu tam anlayamadim. Amac Alevileri asagilamak mi, yoksa; Ermenilerin tezlerine destek olmak mi?... Selamlar,  23.08.2007 17:35
 

Metin böyle olabilir ama söylenenler böyle değil. Anlaşılan başkan konuşurken hazırladığı metne sadık kalmamış. Kendi kulaklarınızla duymak isterseniz; http://www.cnnturk.com/VIDEO/index.asp?vid=1096 adresine bakabilirsiniz.. "Kürt Alevi olarak bilinen insanlar MALESEF Ermeni dönmeleridir" diyor. Sorarım Ermeni olmak "malesef" gerektiren bir durum mudur? Aslında sorulması gereken daha birçok soru var ama bu sadece birisi... Saygılarımla...

Zevzek 
 23.08.2007 0:28
Cevap :
Haluk Bey: Baskanin aciklamalarindan sonra insanin aklina cesitli sorular geliyor: "Ne yaptik da, Ermeniler Kurt-Alevi olmaya bile razi oldular?" Sanki; TTK Baskani Ermenilerin tezini destekliyor gibi... Saygilar. Mustafa Kemal Ozturk  23.08.2007 17:28
 

Ben de tarihe meraklı biriyim.Avşar ların Yavuz ve Şah İsmaille ilişkilerini araştırdım.Bazı Ermenilerin isim değiştirdiklerini de biliyoruz.Ne yapsınlar yani.O karışık ortamda bunu mübah görmüşler .Bazı Kürtleşen Türk boylarının da olduğunu biliyoruz.Birinci Kürt raporunu okudunuz sanırım.Ben bunda bir fevkaladelik görmüyorum.Kafalar niye karışıyor, ya da karıştırılıyor.

Ahmet Balcı 
 23.08.2007 0:21
Cevap :
Ahmet Bey: Sagolun aciklamalariniz icin. Saygilar.  23.08.2007 17:29
 

Komutanım gerçekten de sizi kutlamak istiyorum.Yusuf Halaçoğlu gibi akademisyen ezilmek istenmedir.İnşalah kıymetini en kısa zamanda anlarız Hocamızın.Aynı zamanda;bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Halaçoğlu gerçekleri söylüyor,ben de bu tepkiyi anlamış değilim.Sizce nedir bunca tepki?

41 quapot 41 milliyet blogun anarşisti! 
 22.08.2007 23:19
Cevap :
Ali Erdi Bey: "Resmen Ermeni Olduk!..." baslikli yazimi okudunuz mu?... 72 Milyon Turk Vatandasini temsil eden yetkililer, "Tas yuvarlar" gibi konusamazlar... Bu metni okurken bile cok dikkatli olmak zorundalar... Hem Basbakanin, hem TTK Baskani'nin, hem de Balikesir'de askerle tartisan Milletvekillerimizin "dillerinin surtctugunu" diliyorum... Saygilar. Mustafa Kemal Ozturk  23.08.2007 0:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 798
Toplam yorum
: 1810
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2477
Kayıt tarihi
: 25.07.06
 
 

Harp Okulu 1974 mezunuyum. 1983'de Kurmay Subay olarak mezun oldum. 1987 yılında Silahlı Kuvv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster