Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
618
 

TÜBİTAK da özerkliğini kaybetti

TÜBİTAK da özerkliğini kaybetti
 

Artık hükümet Tübitak'ı özgürce yönetebilecek !!!!!


Ve sonunda TÜBİTAK da "siyasallaştırılarak" iktidarın emrine verildi, özerkliğini kaybetti; TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeleri bundan böyle Başbakan tarafından tayin edilecek.

Bilim adamları, TÜBİTAK'ı iktidar emrine vermenin bilime zarar vereceğini anlatmaya çalıştılar, ancak seslerini duyuramadılar.

TÜBİTAK Bilim Kurulu üyelerinin seçilmesi, seçim usulü, üyelerin görev süresi ile Bilim Kurulu’nun görev ve yetkilerini yeniden belirleyerek atamalarda Başbakan’a yetki veren, TÜBİTAK yasası, TBMM de onanarak sessiz sedasız yürürlüğe girdi.

Yasa, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den ve Anayasa Mahkemesi’nden iki kez dönmüştü. Ancak AKP, bazı rötuşlarla aynı düzenlemeyi bir kez daha Meclis’e getirmişti. Düzenleme, TÜBİTAK Bilim Kurulu üyelerinin atanmasında Başbakan’a geniş yetkiler verdiği için Anayasa Mahkemesi ve Sezer, “kurumun özerkliğini yok edeceği” gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

Artık Türkiye'nin bilim ve teknoloji politikalarını oluşturan ve araştırmalara yaklaşık 500 trilyon lira destek verecek olan TÜBİTAK'ın başkan ve yöneticilerini seçme ve atama yetkisi Başbakanda.

Peki, bir başbakan nasıl ve hangi donanımla tek işi bilim yapmak olan bir kurumun yöneticilerini atayacak? Karşısına getirilen listelerdeki profesörlerin akademik kariyerlerini neye bakarak nasıl değerlendirecek?

Kimbilir, belki de engin bir bilim tecrübesi veya donanımı vardır da biz bilmiyoruz. Ya da bu seçme işini danışmanlarına bırakacak, “kafanıza göre belirleyin işte” diyecek. Danışmanlar da ulemalardan “icazet” alacak v.s., bilim kurulu üyeleri iktidar partisine yakın olanlardan seçilecek, proje destekleri de elbette yine yandaş projelere gidecek, Tübitak bursuna layık olacak öğrenciler de yandaşların çocukları olacak.

Bu yasa “bilimin siyasallaştırılması” değildir de nedir? “Bilimin ticaretleşmesi” değil midir? TÜBİTAK bundan böyle bilim üretebilir mi?

Dahası, Bilim Kurulu'nun "müspet bilimler" alanından olabileceğine dair yasa hükmü yumuşatılarak sosyal ve beşeri bilimler alanından da kurula üye seçilmesine olanak sağlanıyor. Böylece kurula ilahiyatçıların da girmesinin yolu açılıyor.

Türkiye'de yıllardan beri, inançları , hukuku siyasallaştıranlardan daha ne beklenirdi ki?

En çok özerk olması gereken bilimin içine siyaset katılırsa; bu bilimin, gerçek anlamda ülkeye faydalı olabileceğini düşünebilir miyiz?

TÜBİTAK yasasının, Cumhurbaşkanı’ndan dönmesi de muhtemel değil… Çünkü o yol da artık tıkalı.

Bilim adamlarımız hala sesleniyorlar; “İç meseleleri bırakın, bilime yatırım yapın, yoksa geleceğimiz olmayacak.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bunların istediği tek bir düzen var mutlak monarşi.klasik tek lider sistemi bu iş kasımpaşa krallığına kadar gider

emre mert 
 19.08.2008 11:54
Cevap :
Kasımpaşa Krallığı :))) bu hoştu. Sevgiler  19.08.2008 16:34
 

Geleceğimizi iyi görmüyorum... herşey kötüye gidiyor ama inşallah yanılıyoruzdur.. inşallah biz kötü düşünüyoruz da onların aslında akıllarında iyi bir proje vardır.. yoksa halimiz harap.. özerkliğini kaybeden kurumlardan sonra milliyetini, kültürünü kaybeden bir halk olmak zorunda bırakılmayız inşallah. belki de alışık olmadığımız bir büyüme projesi içindeyizdir diye avutuyorum bazen kendimi.. inşallah yanılıyoruzdur...

?ahin Özden 
 19.08.2008 10:09
Cevap :
Sevgili Şahin Özden, bilim nesillerin geleceğidir. Bakın Atatürk bile ne demiş" ben size ideoloji bırakmadım, ilim irfan bırakıyorum" gidilmesi gereken yön "bilim" dir. Ama ne yazıkkı ülkemizde bilimsel çalışmalar destek yerine köstek görüyor.Teşekkürler yorumunuz için, sevgiler  19.08.2008 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2272
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster