Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '15

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
336
 

Tuhaf şeyler dükkanı

Solmaz anne babası olmadığı için ninesiyle bir köyde yaşamaktadır. Farklı bir çocuktur. Geceleri yürüyüşe çıkar, kitaplar okuyup hayallere dalar. Bu yüzden köyde pek arkadaşı yoktur hep yalnızdır. Ninesi bir gün artık İstanbul’da amcası ve yengesiyle yaşayacağını söyler.

Bu efsunlu şehir küçük kız için bambaşka bir dünyadır. Amcasını bir kaç kez görmüş ama yengesiyle hiç tanışmamıştır. Yengesi tekerlekli sandalyede yaşayan, çok bakımlı bir kadındır. Ayda bir eşiyle yemeğe gitmek dışında evden hiç çıkmaz. Oturdukları apartmanda eski bir sanatçı olan 80 li yaşlarındaki Melek Kobra’yla tanışan Solmaz, onunla arkadaş olur. Yaşlı kadın da tıpkı yengesi gibi dış dünyayla ilişkisini kesmiş, evinde anılarıyla başbaşa bir hayatı tercih etmiştir. Solmaz onun anlattığı hikayelerle bambaşka hayallerin içinde bulacaktır kendini. Onun için alışverişe çıktığı bir gün tuhaf bir dükkana düşer yolu. Adı da zaten tuhaf şeyler dükkanıdır ve sahibi de oldukça tuhaf bir adamdır.

Yıllar geçer, amcası Solmaz’ı çok iyi bir okulda okutmuş ve genç kız lise son sınıfa gelmiştir. Artık üniversite sınavlarının stresiyle başetmek zorundadır, üstelik karşılıksız bir aşkın üzüntüsü vardır kalbinde. Bu üzüntüye Melek Kobranın ölümü de eklenir. Cenaze için Türkiye ye gelen yaşlı kadının yeğeniyle tanışır ve ondan hoşlanır ama ne yazık ki onu yine hayal kırıklığı beklemektedir. Bu arada yengesiyle ilgili bazı sırları öğrenecek ve onunla daha da yakınlaşacaktır. Yıllar sonra tekrar tuhaf Şeyler Dükkanı na düşer yolu. Bu dükkan onun hayatında önemli bir yer işgal etmektedir. Sınavdan sonra genç kız amcasıyla yengesinden köyüne gitmelerini ister beraberce. Orada Solmazı gerçek aşk beklemektedir.

Bu kitap bir tesadüf eseri karşıma çıktı. Daha önce adını duymadığım ve yazarını tanımadığım halde ismi beni çekince aldım ve bir günde okudum. Yazarın diğer kitapları da en kısa zamanda kütüphanemde yer bulacaklar.

 

Yazan Nil Esra Başaran

Türü Roman

Sayfa Sayısı: 180

Baskı Yılı: 2014

Yayınevi: Carpediem Kitap

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1061
Kayıt tarihi
: 26.07.12
 
 

Anadolu şehirlerine özgü o sıcaklığı havasında barındıran Tokat'da, büyük bahçeli bir evde doğdum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster