Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '18

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
679
 

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmak İçin 7 Altın Öneri

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmak İçin 7 Altın Öneri
 

Bireyin normalin üstünde stres hissetmesi sonucu ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak bitkin ve güçsüz kalmasına tükenmişlik denir.

Tükenmişlik sendromu ile birlikte depresyona da giren bireyler bir yandan ailelerinin ve sosyal çevrelerinin beklentilerini karşılamakta zorlanırken bir yandan da mesleki alanda zorluklar yaşamaktadırlar.

 

Tükenmişlik Sendromunun Belirtileri
Tükenmişlik sendromunun birçok belirtisi olmakla beraber en yaygın görülenler aşağıdaki gibidir
1 – Yorgunluk Hissi
2 – Uyku problemleri
3 – İştah kaybı
4 – Dikkat problemleri
5 -  Kalp çarpıntısı ya da göğüs ağrısı gibi fiziksel belirtiler
6 – Yoğun kaygı hissi ve depresyon
7 – Sürekli huzursuzluk
8 – Öfke patlamaları

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulmak İçin
Bu problemi yaşayan bireyler yaşamlarında bir takım düzenlemeler yaparak içinde bulundukları tükenmişlik sendromundan kurtulabilirler.

Peki tükenmişlik sendromundan kurtulmanın yolları nelerdir?
1 – Düzenli Çalışmak: Akademik ya da mesleki alanda yaptığınız çalışmaları mutlaka belli bir programa göre yapın. Böylelikle zamanı daha kullanışlı hale getirerek aksaklıklara engel olursunuz.

2 – İşinizi Ofiste Bırakın: Yerine getirmekle yükümlü olduğunuz işlerinizi mutlaka ofiste bırakın. İşlerinizi ofiste bitirecek şekilde planlayın.

3 – Becerilerinize Göre Hareket Edin: Çalıştığınız alandaki becerilerinizin farkına varın ve bu becerilerinizin üstünde size verilen görevleri yapamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka bunu belirtin.

4 – Sosyal Medya Takibinizi Sınırlayın: İşinizle ilgili size gelebilecek mesaj ve e- mailleri çalışma saatleri dışında kontrol etmeyin. Sosyal ortamlarda ve ailenizle zaman geçirdiğiniz zamanlarda Facebook, twitter vs. gibi sosyal medya kanallarından uzak durarak anın tadını çıkartın.

5 – Uyku ve Beslenme Düzenine Dikkat Edin: Kaliteli bir gece uykusu sizi ertesi gün için daha güçlü kılacaktır. Stresi ve gerginliği arttırabilecek çay, kahve ve diğer kafeinli içeceklerden uzak durun. Fiziksel olarak sizi rahatsız eden fast food yerine daha sağlıklı yemekler tercih edin.

6 – Hobilerinize Zaman Ayırın: Sadece iş yaşamına odaklanarak sosyal işlevselliğinizi bozmayın. Keyif aldığınız faaliyetlere zaman ayırın.

7 – Dinlenmek ve Tatil İçin Program Yapın: Çalışarak hak etmiş olduğunuz yıllık izinlerinizi kullanın. Eğlenmek ve deşarj olmak için mutlaka hafta sonu programları yapın.

Uzm. Psk. Uğur ŞENTÜRK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 374
Kayıt tarihi
: 31.05.18
 
 

Uzman Klinik Psikolog. Bilişsel Davranışçı Terapi Uzmanı. Bireysel, Aile ve Çift, Cinsel terapile..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster