Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
97
 

Tükete Tükete Tükeniyoruz !!!

 

Şüphesiz ki gerek bireyler gerekse toplumlar değerleri ile ancak ayakta kalırlar. Bu değerleri özümseyerek geleceğe sağlıklı bir şekilde taşımak yine bireylerin ve toplumların  vazgeçilmesi olmalıdır zannımca….

Bu doğrultuda günümüze şöyle bir göz attığımızda karşımıza öyle bir tablo çıkıyor ki ürpermemek elde değil! Adeta çözülüyoruz günden güne, hoyratça yitiriyoruz/tüketiyoruz tüm değerlerimizi, tıpkı gözü dönmüş, geçmişinden bihaber mirasyediler gibi. İçtimai hayatımız her geçen gün sıradanlaşıyor ve kaybediş serüvenimiz hızlı ve acıklı bir şekilde devam ediyor. Elimizdeki en büyük silahımız olan  aile müessesesi de sabun köpüğü gibi kayıp gitmekte avuçlarımızdan. Bitmedi dahası var:

1-Gün be gün betonlaşıyoruz (yollar, köprüler, konutlar vs) tıpkı ruhlarımız gibi.

2-Beşeri ilişkilerimiz kopma noktasında. Birbirimize gülmüyor birbirimiz ile konuşmuyoruz. Bir tebessümü sadaka sayan peygamberin (sav) ümmeti olarak, aynı binada iki metrekarelik asansörde dahi merhaba demek yerine birbirimizden gözlerimizi kaçırıyoruz.

3-Bilişimden ve teknolojiden anladığımız tek şey sanal alemlerde sanal hayaller kurmak. Başta sosyal medya çılgınlığı olmak üzere yanlış ve yerinde kullanılmayan tercihlerimizin birer kurbanıyız artık.Oysa faydalı ve ihtiyacımız olan bilgiye ulaşmak yine bu araçlar ile de mümkün iken bizler hep zararlı ve yanlış olan yöntemleri seçtik. Velhasıl İlim, bilim ve teknoloji birer yitiğimiz olarak dimağımızda yerini aldı.

5-Evlerimizde ilgilenmediğimiz ve her türlü şefkatten yoksun bıraktığımız çocuklarımızın, okullarımızda dört dörtlük yetişmesini beklemek gibi beyhude bir bekleyiş içine girdik. Olgunlaşma ve başarıda tek kriterimiz diploma denen bir sayfalık kağıt parçasından ibaret hale geldi.

6-Okumuyoruz ve okutmuyoruz. Bu manada İstatistiksel veriler gelişmiş ülkeler ile kıyaslanmayacak kadar geride olduğumuzu gösteriyor.

7-Saygımızı yitirdik, önce kendimize sonra çevremize. Kavgalarımız bile seviyeli idi. “Sen” diye konuşmaya hicap eden ceddin torunları şimdi birbirini doğruyor yol ortalarında. Toplumsal çözülme her geçen gün bir diğer günü mumla aratıyor.

8-Mahkemelerimiz, icra, boşanma vs. davaları nedeniyle tıkanma noktasına geldi.

9-Güvenilir olmaktan çıktık. Keza en büyük mahkeme olduğundan şüphe duymadığımız vicdanlarımız ile birbirimize yabancıyız artık.

10-Sanatta, edebiyatta, sporda vb. gibi bir çok alanda üretken olmamız gerekirken yerimizde sayıyoruz. Durum böyle olunca ileri medeniyetler ile rekabet etmek sadece hayal olarak kaldı.

İşte halimiz pürmelalimiz. Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Ne acıdır ki, zenginliklerimizin farkına varamadan bindiği dalı kesen gafil misali acımasızca kendi kendimizi yok ediyoruz, ve yeni nesiller kendilerini kerhende olsa bu menfi çarkın içinde buluyorlar ve bizler ise ne çare ki TÜKETE TÜKETE TÜKENİYORUZ !!!!!!!!!!!


 

Tuanna Güzel bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 156
Kayıt tarihi
: 09.05.18
 
 

Kamu Personeli/Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster