Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
578
 

Tüketin yoksa batacağız!

Tüketin yoksa batacağız!
 

Tüket ! Tüketmezsen ölümü gör! Allah aşkına tüket…tüket ki yok olma!

Tüketmezsen dev ekonomiler batacak…Sen tüketmezsen ben tüketmezsem ekonomiler düzlüğe nasıl çıkacak? Nasıl ekonomik büyüme kaydedilecek?

Kapitalist sistemin tanrıları böyle buyuruyor.

Gel de Marx ve Engels'i arama. Ta 1850 öncesinden görmüşler, “bu kapitalizm her 8-10 yılda bir krize girer, kapitalist sistem böylesine plansızdır, habire tıkanır” demişler. Sakalları da var ama kimseye söz dinletememişler.

Şimdi zenginler kendilerini kurtarmak için bize diyorlar ki “ tüketin, yoksa batacağız”.

İş bize düştü yine. Öyle ki; hükümet habire “ekonomik krize önlem paketi” lafı ediyor hala tıs yok. Oyalama (oylama da olabilir) taktiğine devam. Hal böyle olunca herkes kendi önlem paketini sunmaya başladı.

Velhasılı kelam; “ekonomik kriz yalaması” olduk çıktık. Her kafadan ayrı bir ses yükseliyor. Ortalık “öngörenler” , “öngöremeyenler”, “öngöremediğinin farkında bile olmayanlar” la doldu.

Bir yandan da sistemin tanrıları habire tüketin diyorlar. Peki ne ile tüketeceğiz? Hangi para ile? Millet işsizlikten kırılıyor, karnımızı doyuramaz hale geldik.

ABD’nin meşhur nobel ödüllü ekonomisti Milton Friedman zamanında demiş ki “ekonomik durgunluğu aşmak için gökten para atılsın”. Kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş. Ama gelin görün ki Amerikan Merkez Başkanı Ben Bernanke bile buna inanmış. Bush’u da inandırmış.

Hatta Bernanke, 2006 da yaptığı bir konuşmada, kriz kaygısı taşıyanları yatıştırmak amacıyla şu sözleri sarfetmiş; “Nedir bu telaşınız? Rahat olun. Dolar matbaası bizde. İstediğimiz kadar basarız. Gerekirse helikopterlerden aşağıya dolar yağdırırız...”. Bu sözlerinden sonra da lakabı “Helikpoter Ben” olmuş.

Koskoca Amerikan’ın nobel ödüllü ekonomisti Friedman’a, Helikopter Ben’e inanılmaz da kime inanılır. Bush ta inanmış bunlara, neredeyse gökten para yağdıracak duruma gelmiş, açmışlar kesenin ağzını. Bunu gören Avrupa hatta Çin bile keseyi önlerine koymuşlar.

Aslında fena fikir de sayılmaz hani…ben bile inanmaya başladım. Bizimkiler de helikopterleri kiralasa, ağzına kadar Dolar, Euro, Turkish Liraları doldursa, şöyle havadan doğru saçmaya başlasa…

Önce iş dünyasının ağzını kapasa, sonra bankaların, biraz da seçim sadakaları için AKP ye, e sıra gelirse, denk gelirse bizler de yerden bir iki toplasak, doğru çarşıya koşsak, deliler gibi alışveriş etsek…fena mı olur?

Tüketin tüketin hadi canlar, tanrılar böyle buyuruyor.

Çok yakında içi para dolu, kuyruğu ay yıldızlı helikopterler semada görünecek, aman ha tetikte olun…saçılır saçılmaz kapmaya başlayın.

Tüketmezseniz de ölümü görün!

Dedim ya; ekonomik kriz yalaması olduk…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Neden sordunuz demek istemiyorum elbet bir bildiğiniz vardır! Gerçeği söylersem Beran Hanım gülümseyecektir diye düşünsem de... Evet kahveyi severim! İster Türk kahvesi olsun, ister diğerleri sütlü olmalı benim kahvem! Sade olanı bana acımtırak geliyor! Gülmediniz değil mi? Çok şükür! Sevgiler selamlar!

Alev Meisel 
 02.12.2008 1:20
Cevap :
Alev Hanım,kahveyi sevdiğinizi hem de sütlü olanından, hissetmiştim...hoşgeldiniz dedin di ya:) bir kahve ikram etmek istedim:))...sevgiler  02.12.2008 7:20
 

kendimizi tüketmesek; tükettikçe doğa insan tüketiyor, bu döngü dünyayı yok edecek, her halde anlamak için bir çok krize daha ihtiyaçları var. sevgilerimle..

Salih ERDAGI 
 28.11.2008 13:21
Cevap :
Kendini tüketenler de var...hergün kendini azaltmaya uğraşanlar! biz de krizler bitmez...krizlere bağışıklık kazandık:) her bir halükarda güldüğümüzden belli değil mi..haydimillet eller havaya desen yine şıkır şıkır oynar insanlar:)...sevgiler  28.11.2008 14:01
 

Tüketmek = eylem! Sempatik yararlı mı? Kulağa hoş geliyor mu? Onu duyunca tüylerimiz kabarıyor mu? Mutlu oluyor muyuz? Satırlarınızı okurken; gözüm galerinize takıldı! Orada ahenk var! Denge, ahenk iki tarafın rızası... Bir ekonomistin gözüyle, bir de hümanist gözlüğüyle baktığınız da dünyanın içinde bulunduğu girdabın sorumlusu kime neye benziyor? Heli- Ben'ler suçlu mu? Sakallı olsa bile sözlerine aldıran yok dediğinize göre; neden insanoğlu gerçeklere gözlerini yumuyor! Yumunca düşler gerçeğe dönüşüyor mu? Karnı tıka basa tok aslanın önünde ceylan dans edebiliyor! İnsan tıka basa midesinle ava gidiyor! Biri gerektiğinde; diğeri gerekli gereksiz atıştırıyor! Buna rağmen hiç doymuyor! Doyanlar; bu yüzden mi Allah (toprak) gözünü doyursun diyorlar! Yazınızı büyük bir zevkle okudum; uslup tam benlik, akıcı! Her şey herkese yetecek kadar var! Paylaşım; tam bir fiyasko! Her şeyin bir bedeli var! Yaş kuru davası ayırım yapmıyor! Yakıyor! Bilgiler için teşekkürler! Selamlar, saygılar!

Alev Meisel 
 27.11.2008 17:58
Cevap :
Sevgili Alev Meisel, hoşgeldiniz:) Tüketmenin de bir doygunluk noktası var tabiki...ondan sonra baş aşağı oluyor herşey işte...denge yitti mi toparlamak zor oluyor...aslında kolay kurulabilecek tek denge hayvan-insan arasında...neden mi? içgüdüleri ile insanı dizginleyebilecek tek güç...hayvan...Bu nedenle insanla hayvan en ahenk içinde yaşayan canlılar...insanla insan arasında o galerimdeki gibi "naif bir ahenk" düşünemiyorum ben...Paylaşım işte asıl orada...siz de bunu çok iyi anlayabilirsiniz bir hayvansever olarak...İçten katkılarınız ve değerlendirmeniz için çok teşekkür ediyorum...kahve sever miydiniz?:) ...sevgiler  27.11.2008 18:38
 

ekonomik kriz yalaması olduğumuz çok doğru bir tespit çünkü ben kendimi bildim bileli Türkiye ekonomik krizlerle cebelleşiyor. Ekonomik krizler nedeniyle türk parası öylesine değer yitirdi ki bir kaç yıl önce paramızda 6 sıfır birden atmak zorunda kaldık. Ancak tüketerek ekonomik krizlere çare bulunacağına da hiç inanmıyorum. Çünkü akılsızca, aptalca tüketim zaten krizlerin tetikleyicisidir. Bizim yapmamız gereken ürettiklerimiz ve tükettiklerimizin bir bilançosunu çıkarıp bir an evvel akılcı bir planlı ekonomik düzen kurmak olmalıdır. Tabi bu arada sizin tüketimi önermediğinizin ve olayı hicvetmek istediğinizin de farkındayım. Elinize sağlık güzel bir blog. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 27.11.2008 14:56
Cevap :
Sevgili Matilla:) tabir tam yerinde ama di mi..."ekonomik kriz yalaması"..sanki herşey önceden güllük gülistanlıktı!...boyna tüketin diyor patronlar klübü ne yapalım:) biz tüketmezsek kar elde edemiyorlarmış! yani siz geberseniz bile biz kar etmeliyiz diyorlar...teşekkürler...sevgiler  27.11.2008 16:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2244
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster