Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '15

 
Kategori
Alışveriş - Moda
 

Tüketmeyin ücretsiz alın ücretsiz verin!

Tüketmeyin ücretsiz alın ücretsiz verin!
 

Bir kere giyilip bir daha kullanılmayan kıyafetler çocukların küçülen elbiseleri ayakkabıları, çalışan ama kimsenin kullanmadığı eski telefon, biraz su kaçırıyor ya da ses çıkarıyor diye yenisi ile değiştirilmiş çamaşır makinesi, cilt tipinize uymamış krem, hediye gelmiş ama hiç beğenmediğiniz mumlar vs vs etrafınıza bir bakın kullanmadığınız atmaya kıyamadığınız evinizde fazlalık yapıp enerjinizi düşüren yığınla eşya..

Atma ver, geri dönüşüm, Freecyle, Özgür dönüşüm ve daha aklıma gelmeyen pek çok facebook grubu iyi niyetle tüketim çılgınlığının biraz da olsa önüne geçmeye çalışıyor. Hem evdeki siz göre artık işe yaramayan kalabalıklardan kurtarıyor hem de bu tip eşyalara yığınla para harcayabilecek insanın parasının cebinde kalmasını sağlıyor. Bir nevi ücretsiz 'Garage sale' ama kesinlikle daha iyisi :) Sistem basit ihtiyacınız olan bir şeye mesela; öğrenci eviniz için eski de olsa halılara kimlere ihtiyacınız var grupta talep başlığı altında ihtiyacınızı yazıyor ve bekliyorsunuz. Yakın bir çevrede olanlar varsa elden teslim alabiliyorsunuz ya da uygun büyüklükteki  şeyler için kargo ile ulaştırılmasını isteyebiliyorsunuz.

ucretsiz-alın

Kitaplar, tencereler, tavalar, eski dergiler, takılar, çantalar, promosyon bardakları , tabaklar vs vs aklınıza gelebilecek her şeyi gruplarda bulabilirsiniz. Sadece ihtiyaç karşılamak değil eldekilerin kıymetini bilip değerlendirebilmek bir bütünün parçası olduğunu hissetmek , insanlara faydalı olabilmek adına güzel bir oluşum. Yerel bazla olanlar daha etkili mesela ben Özgür Dönüşüm Ankara sayfasında varım. Merkeze çok uzak yaşadığım için henüz amacı doğrultusunda kullanamadım ama inşallah yakın zamanda ben de artık kullanmadığım eşyaları sayfada paylaşarak dönüşüm projesine katkıda bulunmak istiyorum.

Dönüşüm gruplarından bir kaçı:

https://www.facebook.com/groups/ozgurdonusumankara

https://www.facebook.com/groups/521951554634164/

https://www.facebook.com/groups/atmaver/

Uygun arama parametreleri ile çok daha fazla grup bulabilir ve katılabilirsiniz

Kadın ve yaşam Blogu annekaz.com dan sevgiler 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 150
Kayıt tarihi
: 26.02.15
 
 

Çılgın medya sektörünün içinde 3 çocuk annesi hem blog yazarı hem de editör.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster