Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
300
 

Tükürdüler ama nereye?

CHP'nin ergenokon davasındaki tutumuna karşı, 'dava sürüyor sonucunu bekleyelim' demek yanlıştır. Çünkü CHP bizzat davanın belli ölçülerde siyasal bir girişim olduğunu düşünüyor. 

CHP'nin bu davadan dolayı sanık olan bazı kişileri milletvekili adayı yapmasının temel nedeni budur ve bir politik parti olmakla tutarlı olarak bunun karşısında tutum takınmaktadır. 

CHP'nin Meclis'te yemin etmemesi de bu politik tutumun bir devamıdır. Karşı propagandistlerin bunun 'millet iradesini hiç saymak olduğunu, milletin mecliste gidip çalışmalarını söylediğini' söylemeleri manipülasyondur. 

Genelde CHP'nin Meclis'te yemin etmeme tutumu destekleniyor, ama bunun yöntem olarak yanlış ya da etkisiz olduğu söyleniyor. 

Oysa, buna çok da takılmamak lazım. Önemli olan ilkesel davrandı mı, mesele bu. Evet ilkesel davrandı. 

Bir ilkeye uygun davranmaya çalışan biri, bunu yaparken çok iyi bir yöntem bulamadı ya da kendi aleyhine duruma yol açti diye (ki bu zaten belli ölçüde karşı politikanı propagandasıdır) ilkeye uymaya çalışmasının değerini düşüremezsiniz. 

Başbakanın deyişiyle, CHP, hiçbir yeni bir durum oluşmadan Meclis'te yemin etse, tükürdüğünü yalamış mı olacak? Kesinlikle hayır. CHP ilkesel davranmış ve politik iradesini yansıtmıştır. Ayrıca metafor üzerinden gidecek olursak. CHP, yapılan insan hakkı ihlalini sindirmemiş ve tükürmüştür dışarı. Artık yere mi tükürdü birilerinin üzerine mi tükürdü onlara sormak lazım. 

Bu olayın nasıl sonuçlanacağına ilişkin prognozum (07/07/2011): 

HSYK hakimleri görevden almayacak. Çünkü AKP'nin uzun süreli uğraşları sonucunda elde ettiği mevzidir. 

Yeni bir kanun maddesi çıkmayacak. Çünkü başbakan tükürdüğünü yalamış olur. 

Geriye iki olasılık kalıyor. Tutuklulukların devam etmesi ya da etmemesi. 

Bana kalırsa CHP, yemin etmeme tutumunu sürdürür ve konuda sabırlı çıkarsa, mahkeme yeni bir oturumda, ilgili milletvekillerin tahliye taleplerini olumlu karşılayacaktır. 

Peki CHP eylemini, eylemine yönelik, altını oyma, itibarsızlaştırma çabalarına karşı, (bunlardan en hain olanı ise 'Evet iyi niyetle yaptılar ama anlamsız, devamı olmayan bir eylem, sahi CHP ne bekliyor ki?' söylemidir) sabırla sürdürebilecek midir? 

Meclis tatile girecek o döneme kadar yemin etmeyecekler, tatil sürecinde ilgili milletvekilleri avukatların tahliye talebi ile serbest bırakılacaklar, CHP de tatil sonrasında yemin ederek başlamış olacak. En makul sonuç bu, çünkü kararı yargı vermiş olacak, Erdoğan'ın meclisteki kendi hedeflerine uygun yasaların geçmesi için meşru bir meclis yapısına ihtiyacı var, bu tahliyeler bunu da sağlayacak. Yani her iki taraf için de artıları olan bir sonuç olacak bu. 

Edit 1 (15.07.2011) Prognozumuz tutmadı. CHP Meclis tatilinden önce yemin etti. AKP ben bir şey yapamam dediği halde ortak bir metne imza attı. CHP ilk istediğini alamadı, imza attı tükürüğünü yaladı. AKP benden bir şey beklemeyin dedi ama o da bir şey yaptı ve o da tükürdüğünü yaladı. Ortaya çıkan ne? AKP yoluna devam etti, CHP lanse edildiği üzere girdiği bataktan çıktı. Olan tutuklu olan milletvekillerine oldu. Bakalım mahkeme ne diyecek, ikinci editi de ona saklayalım. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 467
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1002
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster