Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Tükürük Bezi Taşı Kırmada Başarı

Tükürük Bezi Taşı Kırmada Başarı
 

Sialendoskopi, tükürük bezi şişen hastalarda, sebebi belirlemek amacıyla tükürük kanallarının içerisine bakmamıza yarayan bir tanı yöntemidir. Dünyada 90’lı yıllarda uygulanmaya başlayan bu yöntemin, 2004 yılından beri ülkemizdeki öncülerindeniz. Sialendoskopi dönemiyle beraber tükürük taşları için yapılan açık ameliyatların sayısı dünya genelinde belirgin azalma göstermiştir.
 
Çene altı (submandibuler) ve yanak (parotis) tükürük bezlerini tıkayabilen çok çeşitli başka hastalıklar da olabilir. Tükürük taşına ek olarak kanal darlığı, yabancı cisim, polip ve iltihabi durumlar da tükürük bezi kanallarının akışını engelleyebilir.
 
Tekrarlayan tükürük bezi şişmelerinde sialendoskopi ile önce tıkayıcı hastalığın ne olduğunu belirlemeye çalışırız. Bu uygulama kısa süreli, ancak sıklıkla ameliyathane gibi steril bir ortamda yapmayı tercih ettiğimiz bir işlemdir.
 
Tükürük taşı veya darlık gibi bir hastalık belirlediğimizde de sialendoskopi sırasında bunlara yönelik taş çıkarma veya darlık genişletme işlemlerini yapıyoruz. Günümüzde bu tip durumlarda ilk tercih edilecek tanı ve tedavi yöntemi sialendoskopidir.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 274
Kayıt tarihi
: 03.11.14
 
 

Operatör Doktor Atilla Şengör, Etiler'deki muayenehanesinde genel Kulak Burun Boğaz hastalıkları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster