Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
416
 

Tüm Dünya'dan özür diliyorum(Alternatif Kampanya)

Tüm Dünya'dan özür diliyorum(Alternatif Kampanya)
 

Son günlerde, bir imza kampanyası düzenlendi. Bu kampanya üzerine bir çok lehte ve aleyhte yazı yazıldı.
Her nedense, hep madalyonun bir yüzüne bakıldı. Tarihi süreçler içinde yaşananlar gözardı edildi. Tarihi süreç içinde yaşanmış tarihi olaylara yazımda kısaca değindim.
Ben, bu işe ırkçı yaklaşmıyorum. Tüm Dünyadan, yaşanmış tüm kıyımlardan dolayı özür diliyorum.

*1095 yılında başlayan ve hâlâ devam eden "Haçlı Seferleri de" tarihi süreç içinde Soykırımlar yapmıştır. Bu Soykırımdan da en çok Anadolu insanı zarar görmüştür.

* 1492 yılında Yahudiler İspanya'nın dinsel soykırımı nedeniyle ülkelerinden kovulmuşlar. Çok zor günler yaşayan Yahudilere, Osmanlılar kucak açmıştır.

* Amerika keşfedilmemiş, barbar batılılar tarafından işgal edilmiştir. Amerika'nın asıl sahibi yerlilerdir.Kızılderililer, Kuzeyden Güneye 500 yıllık tarihi süreç içinde kıyıma uğratıldılar, yokedildiler.

*1600'lü yıllarda, Osmanlı, Celali İsyanları bahanesiyle, Hırvat asıllı Kuyucu Murat Paşa'yla yüzbinlerce Anadolu Türkü'nü çol çocuk demeden kıyıma uğratmıştır.

"Avrupadaki " Otuz Yıl Savaşları" gerçek anlamda bir Protestan- Katolik iç savaşıdır ve gerçek anlamda bir "Kırım"dır.

* 1800'lü yıllarda Çarlık Rusya'sının Çerkezlere karşı uyguladığı ve 1862-64 yılları arasında etnik temizliğe dönüşen "Soykırım" nedeniyle, 1, 5 Milyon Çerkez'in sürgün edilmiş, sürgün yolların da yüzbinlerce Çerkez, hayatını kaybetmiştir. Çerkezlere bu güç durumlarında, Osmanlılar yardımcı olmaya çalışmıştır.

* Birinci Dünya Savaşını başlatan Avrupa ülkeleridir. Bu Savaşta ölen milyonlarca insan da kıyıma uğramıştır.

*İkinci Dünya Savaşınına sebeb olanlar da Avrupalılardır. Milyonlarca insanı kıyıma uğratmışlardır.

* En tehlikeli silahları bulan kullanan, Atom bombalarını acımasızca kulllananlar da hep aynı zihniyet aynı anlayıştır.

* Irak'ı bombalayan, milyonlarca insanı öldüren, Amerika değil midir?

* Cezayir'i sömürgeliştiren, karşı çıkanları kıyıma uğratan Fransa'dan başkası değildir.

* Azerbaycan'ın Karabağ bölgesini işgal ederek, binlerce Azeri'yi "kaçkın" duruma düşüren Ermenistandan başkası değildir.

* 1980'li yıllarda , isimleri zorla değiştirilen, baskı uygulayarak , Türkleri yerlerinden yurtlarından kovanlar komşumuz Bulgaristan'dır.

* Barbarlıklarıyla insanlığı tehdit eden savaşların, soykırımların, kaynağı hep batı kökenlidir.

* Afrikayı, Asya'yı sömüren, insanları köle olarak kullanan da Avrupa'nın kendisidir.

* Aynı sömürü şekil değiştirerek günümüzde de devam etmektedir.

Yukarıda sıralan maddelere daha bir çok ekleme yapabiliriz.

Tarihi süreç içinde bir çok kıyımlar yaşanmıştır. Savaşlar da bir kıyımdır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşının kaynağı da Avrupa ülkeleridir. Her türlü insanlığı yokeden edecek silahların yapımı geliştirimesi de bu ülkeler tarafından yapılmaktadır.

Bir çok ülkede zaman içinde mezhep, etnik ve diğer nedenler yüzünden iç savaşlar çıkmış bu savaşlarda da kıyımlar yaşanmıştır. "Otuz yıl Savaşları" ve Celali İsyanları bahanesiyle Osmanlı Paşası, Kuyucu Murat'ın yaptığı kıyımlar gibi...

Soykırım bir insanlık suçudur. Tarihi süreç içinde ne yazık ki bu tür kıyımlar yaşanmıştır.

Görüldüğü gibi kimse yoğurttan çıkmış ak kaşık değildir. Tencere dibin kara, seninki benden kara.

Eğer bir özür dilenecekse, insanlık adına...

Ben kendi üzerime düşen, özürü insanlık adına diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugun cok kullandigimiz terimler vardir.Emperializm, kolonyalizme, despotisme, demokrasi vs gibi.Bu terimler aslinda batinin kendisini tanimlamak icin batili aydinlar tarafindan bircesit kendini teshir etme ve tanimlama calismasidir.Kimseyi incitmeden soylemek istedigim sey, dogu toplumlarinin kendisini tanimlarken, kendisini daha bir toz pembe gormeleridir.Bati eski somurgelerini adlandirirken, osmanlinin tahlilinde ne somurge ne de kolonyalizmin turkcesi bulunamamis ve konu "osmanlinin adaleti" tartismasindan ileri gidememistir.Halbuki osmanlinin adaleti seriattir ve demokratik cumhuriyete karsidir.Hoscakalin.

David Auget 
 24.12.2008 20:26
Cevap :
Merhaba, Yorumlarınızı dikkatlice okudum. Yorumlarınız yazıma bir katkı sağlamıştır. Teşekkür eder esenlikler dilerim.  24.12.2008 20:49
 

Ancak batinda farkli olan birdurum sudur ki, avrupanin tarihi sadece saves ve soykirimla kalmamistir.Incilin ana dillere cevrilip, dinciligin geriletilmesi, dinsel réformlar, insan haklari ve demokrasi arayislari, kendi tarihleri ile yuzlesmek, kadin ve insan haklari vs batinin degerlerinin evrenselligini olusturmustur.Iste bu yuzdendir ki Mustafa Kemal batinin degerlerini olcu almis ve bugunku ozgur tartisma ortamina onayak olmustur. (devam edecek)

David Auget 
 24.12.2008 20:12
 

Kananenlerden tek bir kisi dahi birakilmadigini yazar Eski Ahit.O zamanlar bu olaylar normal sayildigindan, vicdani sorgulama da olmamis unutulup gitmustir Kananlarin Kokkirimi.Veya Timurun, Pekin sehrinin ahalisini tamamen yok etmesi gibi.Tek bir Cinli sag birakilmamistir.Boyledir insanlik tarihi. (devam edecek).

David Auget 
 24.12.2008 20:06
 

Beyefendi, soyle veya boyle insanlarin duyarliligi artiyor.Sizin bu yaziniz da demokrasi kulturune kendi olcusunde bir katki sayilabilir.Ancak biraz daha objektif olabilseydi bazi noktalarda daha cok aydinlanabilirdik.Mesela katliam ve soykirimlarin sadece batiya ozgu birsey olmamasi gibi.Konu acilmisken soylemek isterdim.Bir de "kokkirimlar" var.Onalar unutulmustur.Ornegin Israilogullarinin Kananeenleri tamamen yok etmistir. (devam edecek)

David Auget 
 24.12.2008 20:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1408
Toplam yorum
: 1907
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster