Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1923
 

Tüm kız çocukları okumalı!

Tüm kız çocukları okumalı!
 

Bu kızı bu hale Taliban değil ABD getirdi unutmayın!


Yüksek sadakatli gazetelerin birinden bir link gönderdi çok sevdiğim bir insan, websitesinin linkiydi aldığım, açtım okudum hemen. Bu sözde bir haberdi fakat bana kalırsa aşağılık bir oyunun bize sunulmuş zavallı bir göstergesiydi.

Haber fotoğraflarla süslenmiş, içinde anlatılan ise kısaca şuydu “Afganistan’da Amerikan ordusunun onca zamandır varlığına rağmen hala olaylar dinmemiş ve kız öğrencilerin okumasına engel olmak için zehirli gaz saldırıları yapılmaktaydı. Yine habere göre hasteneye kaldırılan 94 kız öğrenci korktukları için bir daha okula geri dönmek istememekteydi”

Bu linkin altında bana gelen yorum beni çok şaşırttı ve üzdü çünkü yorumda şu söyleniyordu “ Çok üzülüyorum, görüyorsun değil mi kızlar okumasın diye neler yapıyorlar, çok üzülüyorum o kızlara” Şaşırmıştım, önce diyecek söz bulamadım, çünkü bu yorumu yazan kimse son derece eğitimli, zeki ve sürekli okuyan bir insandı ve bana dönüp bu yorumu yapmıştı.

Ona sadece şunu söyledim; “görüyorsun değil mi oyun tıkırında işliyor”. Zaten hedeflenen de tam buydu, Afgan hükümetine yahut Talibana yapılan bir saldırı. Türkiye gibi bir ülkede kadınları ve sözde aydınları ne harakete geçirebilir, tabii ki de kadınların haklarının elinden alındığı bir durumun gözlere sokulması. Kim sokuyor bunu göze de, Afganistan’ı tü kaka göstermeye çalışıyor ? tabii ki ülkemdeki Amerikan yalaması ve şakşakcısı medya. Peki ama neden?

Afganistan’a savaş açmak için sebep arayan Amerikan Hükümeti en sonunda kendi vatandaşını ikiz kulelerde vurarak, dünya tarihinin en büyük bütçeli savaş hareketini başlattı. Kime karşı ? Amerikan halkından nefret eden terörist Afgan Usameye karşı. (sanki amerikadan tek nefret eden sözde usameymiş gibi)

Onbinlerce insan evlerini boşalttı bölgede, tabii ki bunlar ölmeyen kısmıydı nüfusun, ölenleri saymıyorum bile ama işin en can alıcı tarafı, sözde Afganistan’ı demokratikleştirme ve kalkındırma planı doğrultusunda G8’in savaşın ertesi günü Japonyada toplanması idi! Ne için ? Afganistanı kalkındırmak, demokrasiyi tekrardan yörede tesis etmek için (?) Afganista’na 30 milyar dolar yardımda bulunarak. Adı yardım bir krediden bahsediyorlardı, bu kalkınma projesinde bu yöredeki kalkınma adı verilen faliyetlerden kimler iş alıyordu G8 ülkelerindeki büyük iş baronları. Işlerin taşeronluğunu ve ağır işçiliğini yapan kimdi ? Tabiiki Türk müteahhitler :)

Bu medyanın gücü; insanlara sunmak istediklerini, insanların inanmalarını istediklerini medya aracılığı ile sunuyorlar Afganistan’nın tek derdi okumaktan alıkonulmuş kız öğrencileriymiş gibi bizim gözümüze bunu sokuyorlar. Bunun tek amacı Amerikan ordusunun orda bulunmasını haklı gösterme çabası. Eğer Amerika orda olmaz ise bu tip saldırılar ve insan hakları ihlalleri devam edecek :) dünya demokrasisinin tek koruyucusu Amerika ya :)

Dünya çalkalanıyor, Amerikan kamuoyu aynı şekilde, Vietnam faciasından sonra yaşanan bu yıkım yetti Amerikan halkına, Afganistan’da Irak’ta bir sürü maykılcık yitirdiler ve bunu haklı kılacak sebepleri yok aslında Amerikan hükümetinin. Peki yol ne ? Işte bu ve buna benzer linklerde bulunan yalan dolan haberler? Sözde kız çocukları okusun diye Amerika orada :) Buna taraftar bulmanın yolu bu ülkede anca bu...peki ya Afganistan’da süren savaş ne olacak? Amerikanın insanlara yaşattığı dram ne olcak ? Kimse bunu konuşmuyor bu ülkede, herkesin tek derdi “Kız çocuklarının okula gidememesi” gibi bir gündem değiştirme zerzavatında...

Ayakta alkışlıyorum tıkırında işleyen oyunu, ülkemin aydın kadın kuruluşları yapar yarın artık bir yürüyüş. “Kızlaaar okusuuuuun Taliban Kahrolsuuuun” sloganda hazır bak. Afganlar Türkiye’yi kardeş bilen bir halktır, Atatürk’ü ise emperyalizme karşı savaş vermiş yüce bir kahraman kabul edip izleyen neferlerdir, hatta Türkiye’de dahi Kemal Atatürk’ün bu kadar seveni yoktur eminim, düşman değildir vefalı, cefakar Afgan halkı :) Tıpkı sözde Ermeni soykırımının reddini kabul ettirmek adına sınırları açmaya kalkıp küstürdüğümüz Azeriler gibi. Kim dost kim düşman kim tü kaka artık gözlerimizi açıp anlamanın vakti geldi geçiyor. Türkiye Cumhuriyeti’ne dost Amerikaya yalamalık yapmak adına bir bir çekip gidiyor, bizim bu ülkelerle tarih, din, kültür ve hatta neredeyse dil birliğimiz var. Artık birazcık akıllı olalım. Okuduklarınızdan anladıklarınıza selamlar olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 229
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 769
Kayıt tarihi
: 14.01.08
 
 

1978'de dünyaya gelmişim şirin bir anne babanın ilk erkek evladı olarak. Istanbul'a göçmüşüz sonra k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster