Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '11

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
959
 

Tüm öğretmenlerin 'Öğretmenler Günü' kutlu olsun...

Tüm öğretmenlerin 'Öğretmenler Günü' kutlu olsun...
 

Bugün Öğretmenler Günü…

365 günde sadece bir gün öğretmenlerin sorunlarını konuşup çözeceğiz!

Sizce öğretmenlerin veya başka kurumlarda çalışanların sorunlarını çözmek için bir gün yeter mi? Veya bir hafta?

Geleceğimiz çocukları yarınlara hazırlamak yükümlülüğü verdiğimiz öğretmenlerin ne gibi sorunları var dersiniz?

Öncelikle 300 bin öğretmen adayının atama beklediğini belirtmekte fayda var. Bu öğretmen adayları atanamazken, Diyanet İşleri Başkanlığından yatay geçişle Milli Eğitim Bakanlığına geçişler her geçen gün artıyor.

Her şeyden önce ülke insanı gibi öğretmenlerimizin maddi sorunları öne çıkıyor.

Türk Eğitim - Sen’in yaptığı bir araştırmaya göre:

* Türk Eğitim Sen’in 6 bin 703 öğretmen arasında yaptığı araştırma; öğretmenlerin borç batağında olduğunu ortaya koyuyor. Aylık geliri 1500 ile 2 bin lira arasında değişen öğretmenler, mutfak masraflarından tasarruf etmeye çalışıyorlarmış.

* Öğretmenlerin yüzde 60.3’ü ev sahibi değilmiş. Ev sahibi olanların yüzde 75.7’si banka kredisiyle ev almış, yüzde 12.5’i ailesinden miras kalan evde oturuyormuş.

* Yüzde 81.3’ü indirimli gıda ürünleri alarak, market yerine pazardan alışveriş yaparak, ihtiyaçlarını kısıtlayarak mutfak masraflarından tasarruf ediyormuş.

* Yüzde 77,2’sinin kredi kartı borcu varmış.

* Yüzde 63.5’i son bir yıl içinde banka kredisi çekmiş. Çekilen kredilerle her hangi bir mal alınmamış. Çekilen kredilerin büyük kısmı ihtiyaç kredisiymiş.

* Öğretmenlerin yüzde 75.6’sı şu anda Türkiye’de ekonomik kriz olduğunu düşünüyormuş.

* Yüzde 76.4’ü mesleğini Avrupa ülkelerinden birinde yapmak isterken, nedenlerini de Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere karşı olumsuz tutumu, ülkemizdeki maaşların düşüklüğü, mesleğin itibarının azalması olarak sıralıyorlarmış.

* Öğretmenlerin yüzde 57.6’sı borçları nedeniyle sağlık sorunları yaşıyormuş. Sağlık problemi yaşayanların yüzde 37.6 “depresyon”, 27.2’si “uyku bozukluğu”, yüzde 12.5’i “mide ağrısı”, yüzde 8.4’ü “baş ağrısı”, yüzde 3.3’ü “tansiyon”, yüzde 2.2’si “şeker”, yüzde 2’si kalp rahatsızlığından şikayetçiymiş.

* “İmkânınız olsa mesleğinizi değiştirmek ister miydiniz?” sorusuna; öğretmenlerin yüzde 67,7’si “isterim” cevabını veriyormuş.

* Öğretmenlerin yüzde 77’si Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer için “Başarılı değil” derken, yüzde 14.6’sı henüz fikir sahibi olamadığını, yüzde 6.8’i kısmen başarılı bulduğunu belirtiyor. Bakan Dinçer’i başarılı bulanların oranı ise yüzde 1.6.

* Öğretmenlerin yüzde 77’si göreve başladığı ilk günden bugüne mesleğine olan sevgisinin azaldığını belirtirken bunun nedenini de Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaları olarak gösteriyormuş.

Bu veriler ışığında kutlanan bir “Öğretmenler Günü”ne söyleyecek fazla söz olmasa gerek.

Bu vesile ile tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutlarken, özellikle çok sevdiğim öğretmen S.K.nın Öğretmenler Gününü ayrıca kutluyorum.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mesut Beydeğerli yazınız sayesinde tüm EMEKÇİ ÖĞRETMENLERİMİZİN herşeye rağmen gününü kutluyorum.Paylaşıma teşekkürler.SEVGİLER.

Şennur Köseli 
 24.11.2011 12:09
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar,saygılar...  25.11.2011 10:54
 

Merhaba Mesut bey... Sıralamış olduğunuz bu veriler ışığında, her şeye rağmen, rağmenlere rağmen etrafına ışık saçan, aydınlatan öğretmenlerimizin, bu özverili çalışmalarından dolayı alınlarından öpmek lazım kanımca...Bu anlamlı günlerini ben de kutluyorum...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 24.11.2011 12:08
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar,saygılar...  25.11.2011 10:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster