Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
24605
 

Tüm zamanların sevgiliye söylenen en güzel sözü

Tüm zamanların sevgiliye söylenen en güzel sözü
 

"İşte gidiyorum Çeşm-i Siyahım
aramıza dağlar sıralansa da
sermayem derdimdir; servetim, ahım
karardıkça bahtım karalansa da"

Bence tüm zamanların, sevgiliye söylenebilecek en güzel sözüdür "işte gidiyorum çeşm-i siyahım".
İnsanı derinden vuran kelimeler dizini. İnsanın ruhunu eriten duygu yüklü cümle "İşte gidiyorum Çeşm-i Siyahım".
Ancak Mahsuni Şerif olmak gerekir böyle bir cümleyi kurabilmek için ve ancak Mahsuni böyle bir cümleyi kurabilir ve ancak Mahsuni Şerif böyle bir cümle kurarak sevgiliye seslenip, destansı bir türküyü dillere pelesenk eder.
Müthiş bir türküdür "İşte gidiyorum Çeşm-i Siyahım".
Siyah gözlüm, yani kara gözlüm, Çeşm-i siyahım.
Nede güzel bir anlamı var Çeşm-i Siyahımın.
Gurbete giden bir kimsenin, geriye dönüp dönmeyeceği meçhul olan gidişindeki, duygu yüklü serzenişidir işte gidiyorum Çeşm-i Siyahım.
Göz pınarlarından akmayan yaşın kelimelere dökülmesidir. Sevgiliye duyulacak özlemin en duygulu ifadesidir İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım mısrası. Sevdiği halde gitmeye mecbur kalmanın anlatımıdır. Mahzuni'nin o anlatımındaki inceliğin, zerafetin ta kendisidir "İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım".
İnsanın içi eziliyor bu türküyü dinleyince. Her dinleyişimde bir tuhaf oluyorum. Farklı dünyalara dalıyorum. Ruhumda müthiş bir heyecan, ruhumda müthiş bir erime oluyor. Ve her dinleyişimde aynı duyguları ve heyecanı yaşıyorum ve benim için tüm zamanların sevgiliye söylenebilecek en güzel sözü oluyor, en güzel mısrası oluyor "İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım".
İyiki dünyaya gelmişsin Mahzuni demekten başka ne gelirki elden. Böyle bir ozana sahip olmaktan dolayı Anadolu insanı ne kadar mutlu olsa ne kadar övünse azdır. Azdır az olmasınada acep böyle bir ozanın varlığından haberdarmıydı Anadolu insanı.
Bu güzel sözler adına DGM'lerde yargılandı Mahzuni ve her sözü, her cümlesi olay oldu. Ne garip değilmi, son derece insancıl sözlerinden dolayı, mahkemelere düşmesi insanın. Geriye dönüpte baktığımızda nice aydın insanımız, yazarımız, çizerimiz ne denli absürd şeylerden dolayı zulüm görmüş.
Her biri birer mizah konusu olacak cinsten. Ve bu cezalardan en fazla nasiplenen Mahzuni Şerif'in, o muhteşem türküsü "İşte Gidyorum Çeşm-i Siyahım" tüm zamanların belkide en güzel türküsü olumuş.
Ve Mahzuni Şerif ne diyor 2001 yılının Kasım ayında.
"Elhamdülillah kızılbaşım ve laikim. Ben değil yedi sülalem kızılbaştır. Bir suç varsa o da dedemdedir." dediği için, DGM tarafından dava açılıyor. Garip bir durum.
İşte alın size kara mizah örneği. Tüm zamanlara damgasını vurmuş Mahzuni Şerif'in sözleri ve nefesleri. Tüm zamanların sevgiliye söylenebilecek en güzel sözünü söylemiştir ve bir ozan olarak söylediği bir sözden dolayıda mahkeme kapılarında çekmediği eza ceza kalmamıştır.
Ben öyle diyorum ve bana göre tüm zamanların en güzel edebi sözüdür "İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım" mısrası. Ve ilginçtir ne Aşık Mahzuni Şeriften söz ettiler yıllarca bu ülkenin edebiyat ders kitaplarından, nede bu türküyü dinlettiler kendi vatandaşlarına. ne garip değilmi. Ve yıllar sonra çıkıyor bir emekli paşa biz yanlış yaptık itirafında bulunuyor. En küçük bir sosyal talebi yıkıcı eylemler olarak gördük diyor. Düşünebiliyormusunuz böyle bir cehalet ve bu cehaletin koca bir toplumun başına açtığı belaları.
O kafa bu ülkede felsefe dersini yasaklamadımı. O kafa fesefeyi yasaklayarak insanları Türk-İslam sentezinin kucağına oturtmadımı. O kafa onca aydınını, yazarını, çizerini süründürmedimi mahkemelerde, cezaevlerinde.
Ve o kafa bu gün dank etmiş, biz yanlış yaptık diyor. Peki bu yanlışların bir bedeli ödenmeyecekmi. Bu yanlışlara muhatap olanların yaşamdan kaybettiklerinin bir bedeli olmayacakmı.
Şimdi Mahzuni Şerif o sizin yanlışlarınızın bedelini en ağır şekilde ödeyenlerden birisi olan ozan yattığı mezarından kalkıp suratınıza tükürse yerimidir değilmidir.
İşte ne oldu sonuç.
Ortalığa onca pislik akıtıp toplumu onca belaların içine ittikten sonra, onca sorunlarla karşı karşıya bıraktıktan sonra, tamiri imkansız arızaları çıkardıktan sonra, aradan yıllar geçecek ve utanmadan biz yanlış yaptık diyeceksiniz.
Garipki ne garip.
Utançki ne utanç.
Birileri kalkıp yıllar sonra günah çıkarmanın yollarını arıyor ve aynada kendi suratlarına bakabilmek için türlü taklalar atıyor. Ama sonuç ne oldu onca ezaya cezaya rağmen işte Mahzuni Şerif tüm zamanların o en güzel edebi mısrası ile gönüllerde taht kurdu.
Siz kendi suratınıza aynada bakmanın yollarını ararken bu ülkenin ozanları toplumun gönlünde taht kurmaya devam edecek.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba çok hoş bir insanın çok hoş bir yaşamını paylaşmışsınız.Ne güzel yapıyorsunuz takdir etmek lazım sizi.Unutulmadığını bilmek bir insan için verilebilecek en güzel hediyedir ya da en güzel hatıra.Bence Nevzat Çelik'in kendini tanımlarken kullandığı cümlelere en az onun kadar uygun bir kişi de sevgili Mahsuni Şerif'tir:''...bir yanda yangın vardı, bir çağ yangını...herkese şu ya da bu oranda bir pay düşüyordu bu yangından...kıyısında, köşesinde yananlar vardı...bir de tam ortasında yananlar! ben, yangının tam ortasında, hem de hiç yakınmadan yananları, etiyle kanıyla, özlemleri, kavgaları ve umutlarıyla duyurmak istedim...''Sevgilerimle...

içimdeki deniz! 
 13.11.2007 23:13
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Bu kısacık anlatımınızda nede güzel şeyler anlatmışsınız. Tekrar teşekkür ederim.  14.11.2007 8:53
 

Bu güzel yazınızı okuyunca oğluma seslendim.''Gel bak!her akşam mırıldandığım ve senin de artık kanıksadığın dörtlüğü bir arkadaş blogunda yazıya dökmüş''dedim.Size yürekten katılıyorum yazınızın tümü için. Demek ki anadoluda biryerlerde gönüller halen bir diye düşünüyorum.Ve bu düşünce beni ısıtıyor bu soğuk kasım gecesinde.Dede Korkutlar,hacı Bektaşi veliler,pir Sultanlar,M.Kemaller,aşık veyseller ,Ahmed Arifler,Nazımlar ve mahzuniler!O kadar karışmışki bu topraklarda ,toprağa düşseler bile her bir dalından bir gül açıyor.Bu güllerin kokusu yeter! Anadolum sevmişem ben seni,hemide karşılıksız. saygı ve sevgilerimle..

A.Kadir Demir 
 13.11.2007 20:53
Cevap :
Evet. Aynen ifade ettiğiniz gibi. Anadolu muhteşem bir kültür mozayiği. Yeterki bu kültürel mozayiğin farkında olalım.  14.11.2007 8:54
 

Anadolu insanı tanımaz mı ?İki kez de gördüm.Selamlar.

oya 
 12.11.2007 19:56
Cevap :
Evet Mine Hanım haklısınız.  12.11.2007 22:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1509
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1133
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster