Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Adım Mustafa, inanırım sadece kendi aklıma. Makine mühendisiyim, ama başta doğa, İslam kültürü ve politika olmak üzere birçok konuya meraklıyım, bol bol okurum. En kızdığım insanlar, dini parasal ve politik çıkarlar için bir şov malzemesi haline getirenler ve hiç aklını kullanmayıp körü körüne, koyun gibi bunlara inananlardır. E..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
Niçin Yaratıldık, Nasıl Bir Hayat Yaşıyoruz?

Allah’tan başka kimseye kul olma demek, yeryüzünde kimsenin kölesi veya uşağı olmamak demektir. Bunun bir ileri adımı da Allah dahil hiç bir varlığa kulluk etmemektir. Herhangi bir valığa kulluk etmek benim için varlığımın amacı olamaz. Bir karınca veya bir kaya ne için varsa ben de onun için varım. Yaşama amacım aslında genlerimdeki kodlarda gizli. Önce dürüst olacaksın.

10 Nisan 2010 22:13
AKP’ ye maya çalsak tutar mı? Emine Erdoğan muhterem de, Güldal Mumcu değil mi?

Bu çok kafa yorduğum bir konu. Sonuçta siyasi bir akım, ama kadının eşyalaştırılması nedense bu akımda çok önemli bir yer tutuyor. Neden? Kadını eşit gören farklı bir siyasi islam olamaz mıydı? Bir neden, temelde siyasi islam akımlarının Arabın petrodolarlarıyla desteklenmesi. Arabın geleneksel olarak kadına bakışı bu. İkinci bir neden ise İslam’dan bağımsız olarak dini bağnazlık. Hristiyan Orta Çağ Avrupası’nda da kadın ikinci sınıftı, ama bu soyluların kadına karşı klasik kibarlık ve centilmenlik anlayışlarıyla daha estetize olmuş bir ikinci sınıflıktı. Dini yobazlık ve bununla ilgili cinsel tabular, erkeklerin büyük bir bölümünde cinsel yönden aşırı aktiflik veya pasiflikle beraber cinsel paranoyalara da neden oluyor. Cinsel paranoyalar da kadınları sürekli kontrol altında tutma dürtüsünü canlandırıyor. Bugün birer tarikat üniforması haline gelen türban ve çarşaf gibi örtünme şekilleri büyük ölçüde erkeklerin cinsel paranoyalarından ve kadınları kontrol etme dürtüsünden kaynaklanıyo

11 Şubat 2010 22:37
Dinin, güzellik adına çalıştığı söylenirken, kötülüğe hizmet edip etmediğini kimse bilemez

Dinin kötülüklere alet olması savı bana Richard Dawkins’in tanrı yanılgısı adlı kitabını hatırlattı. Keskin bir mantığı ve akıcı bir anlatımı olan şahane bir kitap. Ama Türkçeye çevirisi pek güzel olmamış. Aslında iyilik kötülük kavramları da çok göreceli. Örneğin bugün Hitler veya Bush gibi bir manyak insan nüfusunun yarısını yok etse tarihe kötülük timsalı olarak geçer, ancak doğaya ve hayvanlara, ve hatta gelecek nesil insanlara da çok büyük bir iyilik etmiş olur. Biz iyilik kötülük derken normalde hep insanı referans alıyoruz, ve aslında bir tür ırkçılık yapıyoruz.

10 Şubat 2010 00:48
 
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 111
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1235
Kayıt tarihi
: 24.08.07
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster