Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
622
 

Tuncay Özkan her şeyi neden sattı

Tuncay Özkan her şeyi neden sattı
 

Açıklama yapmasını bekliyoruz.


Tuncay Özkan’ın her şeyi satması bazılarını sevindirdi sanırım. Neden sattığını bilemeden ahkâm kesmek biraz ayıp olmuyor mu? Ona ve ardında olan bir milyon kişiye karşı haksızlık , fırsatçılık olmuyor mu? Bir milyon kişiyi satamamıştır demiş bir yazar arkadaş.. Bu arkadaşı böylesine yazmaya, düşünmeye acaba ne etken oldu gerçekten de merak ediyorum.Bir Tuncay Özkan sendromumu yoksa kıskançlık mıdır?

Bu sayfalarda okuduğum bir yazı beni gerçekten de çok üzdü. Kısaca alıntı yapacağım

Bu ülkede sosyolog olmak da, yazar olmak da, aydın olmakta çok kolay aslında. İstediğiniz yerden istediğiniz analizi yapabilirsiniz.Tuncay Özkan’a da baksanız.Recep Tayyib’e de baksanız. Sokaktaki sefil hayvanlara otobüslere doluşmuş yüzlerce fakir insana, hayatında kadın görmeyip çeşme başında turistlere tecavüz edenlere de baksanız analiz aynıdır.

(Yazıdaki ince ince ayrımı herkes fark etmeyebilir elbette.)

Şimdi ben de bu yazıyı analiz ediyorum kendimce.

1-Yazar olmak belki kolay da , aydın bir yazar olmak kolay kolay her kula nasip olmaz.<ı> Gerçek aydın ezilen toplum çoğunluğunun sesi ve vicdanı olmak zorundadır. Haksızlıklara karşı durmak zorundadır. Antiemperyalist, anti sömürgeci, antifaşist ve yurtsever olmalıdır. Emperyalist güçlere boyun eğmeyen çıkarını düşünmeyen olmalıdır. Günümüzde ise böyle gerçek aydın yazarlarımızın sayısı oldukça azdır.

2-Analiz’in sözlükteki yeri, bir konuyu (maddi veya düşünsel) temel parçalarına ayırarak, daha sonra parçaları ve aralarındaki ilişkileri tanımlayarak sonuca gitme yoludur. Yukarıda yazdığım alıntıda da Sn. Tuncay Özkan’ı ve Sn. R.T.Erdoğan’ı sokaktaki sefil hayvanlarla , çeşme başındaki turistlere tecavüz edenlerle aynı kategori içerisinde analiz etmek ne derece doğrudur ve etiktir bunu da anlayamadım. Tuncay Özkan her şeyden önce namuslu, dürüst bir gazetecidir.İdama giden mahkûma bile son isteği sorulur değil mi? Onun ağzından henüz bir açıklama olmadan peşin hükümlü olmak ta bence hiç etik değildir.Bu şekilde davrananlar ilk önce kendilerini analiz etmelidirler.

Sn. R.T.Erdoğan’a gelince halkının oyları ile seçilmiş bir başbakandır. Türkiye Cumhuriyeti Başbaka-nıdır. Onu benim kadar eleştiren hakkında bazen acımasızca yazı yazan , eleştiren çok az kişi vardır diyebilirim.Gel gelelim ki kendisine hakarete varan hiçbir sözüm olmamıştır ve olamaz da.En azından makamına saygı duymak gereklidir .

Büyük Önder Atatürk’ün gelip Atatürkçüyüm diyenleri dövmesine gelince yazarın burada haklılık payı vardır da, acaba kendiside bu dayak yiyeceklerin içerisinde midir?

Türkiye’yi bu duruma getiren bizler değil miyiz ki? Meclise yolladıklarımızı bizler seçmiyor muyuz ki? Demek ki bir hata varsa ki vardır, bu hata hepimizindir. Onu, bunu suçlamak yerine kendimizi de buna dahil etmeliyiz. Bu vatan için ne yaptık kendimizi sorgulamalıyız.

Koskoca bir imparatorluğun dağılmasından, yıkılmasından sonra Mustafa Kemal bize aydınlık ve çağdaş bir ulus devlet bırakmıştı. Bizler bugünlere nasıl geldik? O zaman iğneyi kendimize , çuvaldızı başkasına batıralım derim. Saygı ve sevgilerimle.

Tünay Süer

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kanalın satılacağı gün gibi ortadaydı.ki zaten bunun haberini de verdi Sayın Tuncay Özkan..Ama bizler ne kadar sahip çıkabildik..Bizim kanalımız dedik yıllarca takip ettik satılacağını gerçeği karşısında ne yaptık..hiç...Her zaman derim insan eğerki kayda değer bir şey yapmıyorsa şikayette etmemeli..Bizler halk olamadığımız müddetçe ,bir olamadığımız,BİZ olamadığımız müddetçe bu şekilde yönetilmeye devam edeceğiz..birileri çıkıp kanal kuracak gerçekleri anlatacak..sabahlara kadar izleyeceğiz bu programları..hararetleneceğiz ..ama bişiy yapmayacağız..yoktur böyle birşey..herkes hakettiğini yaşar..yaşamak istediğimizi haketmediğimiz müddetçe şikayette etmemeliyiz....Taşın altına herkes elini koymalı...Kendi adıma söylüyorum sonuna kadar taşın altında elim..

yasemin hocaogullari 
 05.06.2008 10:31
Cevap :
Sevgili Başkanım; Tüm dediklerin çok doğru. Seninle aynı görüşteyim zaten.Evet bizler ne kadar sahip çıkabildik?İşte bunu sorgulamalıyız.Şahsında tüm Çorlu'ya ve yönetim kurulundaki arkadaşlara selam ve sevgilerimi yolluyorum.Yüreğine sağlık.Öptüm.  07.06.2008 12:48
 

Sanıyorum Türkçe'deki değişimler ve kültür hayatımızdaki sığlaşmalar nedeniyle bazı kavramları ya keybettik, ya başkaları yerine kullanır olduk veya içlerini boşaltıp bambaşka anlamlarla doldurduk. Aydın sözcüğü bunlardan biri. Entelektüel, bilim insanı, akademisyen, okumuş, bilgin, sanatçı, vs sözcükleri atılmış bir kenara, herkes aydın yapılmış! Aydın öyle kolayca bulunmaz; bilge ile eşanlamlıdır ve şu anda dünyada sadece birkaç tane ya vardır ya yoktur. Ülkemizde hiç göremiyorum. Sevgi ve saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 02.06.2008 23:20
Cevap :
Değerli Mehmet Bey; Sn. Prof. Dr. Ali Demirsoy Hoca "Aydın" insanı şöyle tarif etmiş; Dogmatik (koşullanmış) duygulardan kurtulmuş ya da kalıtsal olarak bu yapıda olmayan, kendisi uygulasa da uygulamasa da yeniliklere açık olan, bir sorunun nedenini araştıran, bilgi toplayan, öğrendiklerini çevresindekilere yaymaya çalışan ve onlarla paylaşan, düşüncelerini özgürce savunan, baskıcı ve çıkarcı idari sistemlere karşı uygarca ve cesurca karşı koyabilen, toplumun çıkarı için kendi çıkarlarından ödün verebilen, edindiği bilgiler ile doğru varsayımlar kurabilen ve yargıya ulaşan, yeni bilgilerin ışığı altında kazanmış olduğu eski ya da yanlış düşünce ve tavrını değiştirebilen, başka insanların yanılgılarına da hoşgörülü olabilen, ... kişi aydın olarak nitelendirilebilir.Bu çok doğru değil mi?Aydın insanın dünyada sadece bir kaçtane olduğuna gelince buna katılmıyorum. Zira bizde de aydın insanlarımız çok var bazıları taşın altına ellerini koymuş durumdalar.Onlara haksızlık etneyelim.  07.06.2008 13:02
 

bir de Show Tv ye haber müdürü olduğu dönemdeki haber servisi çalışanlarına bir sorsanız derim. Solculuk bir insan duruşudur herşeyden önce. Ne kolay paye veriyoruz bu ülkede şaşıyorum.Saygılarımla.

Engin Allı 
 26.05.2008 14:03
Cevap :
Değerli okurum; Padişahında akkasından konuşukurmuş..Ağzı olan konuşur...Sevgiyle kalınız...  02.06.2008 19:40
 

TUNCAY'I HEPİMİZ ÇOK SEVİYORUZ...HERKES GİBİ BEN DE SEVERİM,KENDİSİNİ,.VE ONUN ARKASINA ALIP ,AYDINLIK BİR GELECEĞE DOĞRU GİDENLERDENİM.KANALIN ŞU VEYA BUNA SATILMASININ BU KADAR KONU EDİLMESİNE DE KARŞIYIM...O KANALIN SAHİBİ VARDIR.O KANAL SATILMAYA KARAR VERİLMİŞTİR .VE SATILMIŞTIR...BU YALNIZCA ONUN BİLECEĞİ BİR İŞTİR.O KANALA HİÇ KİMSE ORTAK DEĞİLDİİR Kİ.ONLARA SORUP TA SATMASINI BEKLİYORUYUZ..KANAL SATILMIŞTIR.ETRAFA OLAN BORÇLAR ÖDENMİŞTİR.ELİNDE DE YENİ,YEPYENİ BİR KANAL KURULUMU İÇİN PARASI DA VARDIR.BU YENİ KANAL DA EN YAKIN ZAMANDA KURULACAKTIR.BU BİR TİCATER OLAYIDIR.TABİİDİR Kİ,İNSANOĞLU UZUN BİR ZAMANDAN BERİ ÇALIŞTIĞI,EKMEK YEDİĞİ BİR İŞYERİNİ SATMANIN NE KADAR ZOR OLDUĞUNUN BİLİNCİNDEDİR.AMA YEPYENİ BİR KANALIN KURULACAĞINI DÜŞÜNMEK VE BEKLEMEK DAHA DA GÜZELDİR....BEN YENİ KANALIN BİRAN ÖNCE KURULUP,YAYINA BAŞLAMASINI DİLİYORUM..TUNCAY'A DA BURADAN SEVGİLERİMİ GÖNDERİYORUM.....

YASAR BÜLENT ÖNCÜL 
 17.05.2008 16:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 375
Toplam yorum
: 766
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 783
Kayıt tarihi
: 30.04.08
 
 

İstanbul Kadıköy doğumluyum. Herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst, önya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster