Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
272
 

Tuncelide vatandaşa işmi aşmı lazımdı?

Tuncelide vatandaşa işmi aşmı lazımdı?
 

Yorumsuz.


Sayın Tunceli valisinin her eve beyaz eşya kampanyası sizce doğru bir uygulama mıdır, hayır toplumu modernize etmeden önce iş ve aş sağlanmalıdır, çünkü zannedersem bu kadar beyaz eşyaya ödenen miktar 5 trilyon TL dır bu para ile yüzlerce kişinin çalışabileceği bir iş sahası açılabilirdi, yada 5000 tane küçük işletme kurulabilirdi.

Devleti yöneten iktidar nasılki ülkedeki fakir halkı kazanmadan harcamaya alıştırdı ( Kömür, gıda, nakit vs. ) yardımlarla tembelliğe yönelten rehavet tokumlarını ekti, şimdi ise isşizlik had safhayı buldu açı doyurmak yerine ona kazanmayı öğretmek en doğru olanı değil midir?

Sayın Tunceli valisi devletimiz maddi krizde iken zaruri bir ihtiyaçmış gibi böylesine bir harcamanın yapılması uygun değildir, tasarrufun devlete geri dönmemesi için harcanması ise israftan başka birşey değil aynı zamanda suçtur.

Alın terlemeden kazanç yada gelir elde etmek bunun adınada yardım demek hele hele birde olayları yerel seçim dönemine denk getirmek oldukça düşündürücüdür.

Bu icraat yerel seçim yatırımı olabilir mi?

İçinde bulunduğumuz kriz döneminde düşünülmeden yapılan bir israf mıdır?

Yardım fakir halkı modernize etmek yerine gıda yardımı olarak verilemez miydi?

Yapılan yardım malzemelerinin satın alınmasında şaibe olması İhale kanununa göre usulsüzlük varsa soruşturma açılması gerekmez mi?

Vatandaşa netlog, derin dondurucu, çamaşır makinası, fırın vermek yerine o bölgedeki yüksek öğrenim gören çocukların yıllık giderlerini karşılamak, yine o bölgede temel eğitim gören çocukların dağlarda koyu keçi peşinden alınarak yatılı okularda okutmak ve masraflarını karşılamak, köylüye küçük işletmeler kurarak üretilenleri pazarlama olanağı sağlamak en doğru olanıdır diye düşünüyorum.

Vatandaşların alışverişlerde peşin vergi olarak kesilen ve fiatlara yansıtılan bu paralar böylesine sorumsuz bir şekilde çarçur edilmemelidir, bizler yıllarca çalışıp alınteri ile satın alırken, kimsenin fakire sadaka dağıtır gibi devletin parasını rasgele dağıtmaya hakkı yoktur.

Bakın Tunceliden gelen bir polis memuru arkadaşımın anlattıkları beni oldukça üzdü neden mi?

1-Tuncelide elektrik faturası ödemeyen kişi sayısı oldukça fazla imiş, bunu bir doğu milletvekilide doğruladı.

2-Telefon faturalarını ödemiyorlarmış.

3-Devlete olan vergi borçları tahsil edilemiyormuş.

Neden diye hiç düşündünüzmü, vatandaş sokak kaldırımında bir varil içine elektirikli ısıtıcı koymuş fokur fokur kaynatıyor sıcak su hazır, evlerde klimalar cayır cayır çalışıyor peki elektrik parası zaten ödemiyorlar ya da kaçak elektrik kullanıyorlar, faturayı batıdaki vatandaş ödeyecek nasıl mı? TEDAŞ zarar ettim diyor elektriğe zam yapıyor doğudaki açığını kapatıyor hesap soran yok.

Eğer doğuda fatura ödemeyen vatandaşa hesap sorarsanız yarın yaşama şansınız olmayabilir, devletimiz memurunu doğuda koruyamadığı gibi doğudaki vatandaşa hesapta soramıyor, kabak daima batıdaki vatandaşın kafasına patlıyor.

Yıllardır devlet bütçesinin üçte biri doğuya yatırım olarak akıtılmaktadır, yinede yıllardır bölge aynı değişen birşey yok ülkedeki uygulanan yanlış politikalarla gelir dağılımı adaletsiz yapıldığı için birçok bölgede ülke halkı sefalete sürüklenmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle bu iddialar çok vahim. Bizler bu soruları sorabiliyorken, bunları muhalif partilerin akıl edemeyeceği gerçeği varsa daha da vahimdir. Özellikle devlet eliyle yapılan yardımların adil ve ihale şartlarına uygun olması, elektrik telefon, su, ve de vergi borçlarının tahsil edilemeyişi araştırılmalı. Bunun için bir yasak olduğunu sanmıyorum. Yalnız burada valiliklerin yapmakta oldukları sosyal yardımları AKP yardımı göstermek sadece AKP'nin işine yarar. Yani öyle gösterince devlet parasıyla AKP propagandası yapılmış oluyor. Ancak yardımlarda parti kimliği aranıyorsa bunu bir suç unsuru olarak gündeme getirebiliriz. Sadece yardım olgusunu bir seçim yatırımı olarak görmek hatadır; çünkü bu yardımlar seçimden sonra bütçe sıkılığı nedeniyle azalsa da devam edecektir.

Muharrem Soyek 
 07.02.2009 12:37
Cevap :
Teşeşkkürler yorumun için muharrem kardeş,bilirsinki beyaz eşyanın belirli bir ömrü vardır,ama kurulacak işletme uzun yıllar devam edebilir açız diye bağıran doğu halkına beyaz eşya ve leptop bilgisayar dağıtmak yanlıştır,ama yakacak kömür dağıtmak normaldir zaruridir diye düşünüyorum,birde yapılan yardımların seçim döneminde yapılması oldukça düşündürücüdür,madalyonun arka yüzünde ihale yolsuzluğu usulsüzlük görünmektedir,birde yardımları vatandaş devlet verdi diyor ama akp iktidarı görsel basında yardım yapıyoruz diye akp nin reklamını propagandasını yapmaktadır.kısacası hatalar dizboyu kabullenen yok.ama vatandaş sağır kör değil olanları duyuyor görüyor diye düşünüyorum.sonuç olarak suç unsuru varsa adalet yerini bulmalıdır.sinoptan saygılar sevgiler kardeşim.  08.02.2009 19:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 164
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 505
Kayıt tarihi
: 28.02.08
 
 

Sinop doğumluyum, ülkesini ve ulusunu seven bir vatansever, her ay devlete düzenli vergisini ödeyen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster