Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
3793
 

Tunus, Mısır olayları ve Türkiye...

Tunus, Mısır olayları ve Türkiye...
 

Amerika Başkanı Barack Obama ve Mısır Devlet başkanı Hüsnü Mübarek (Beyaz Saray)


10 Milyon nüfuslu Tunus’ta başlayan olayların bir kıvılcım bekleyen 78 Milyonluk Mısır’a sıçraması halkın sokaklara çıkarak “Yarı başkanlı Cumhuriyet” sisteminde Devlet başkanları Hüsnü Mübarek’i istifaya çağırmasını ve aynı Tunus Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali gibi ülkeyi neden terk ettiğini, halkın olaylar için neden bu kadar beklediğini yazımda açıklamaya çalışacağım.  

***  

Tunus ve Mısır’da yaşanan olayların Dünya basınına yansıyan ve yansımayan boyutları ne kadar? Haber ajansları bölgede yaşanan olayları ülke politikaları gereği kendi içlerinde bir karışıklık olmaması için sansürleyip veriyorlar. Yakın zamanda İran’da olduğu gibi… Afrika Kıtası’nın Kuzey ülkelerinde çıkan son olaylara bakarsak Tunus’ta başlayan halk ayaklanmaları Cumhurbaşkanlarının Ülkeyi terk etmesi ile sonuçlanırken, Mısır’da sonradan gelişen olaylarda ise Yarı başkanlı Cumhuriyet sisteminde devlet başkanı olan Hüsnü Mübarek’nin görevdeki hükümeti istifa ettirmesi ile sonuçlandı. Öncelikle bu olanlar demokrasi için iyi bir adım niteliğindedir. Neden? Tunus’ta ve Mısır’da demokrasi yok muydu? Yoktu. Mısır, Tunus ve diğer Afrika devletlerinin çoğu bilindik Avrupalı Ülkelerin sömürgeleri olmaktan 20.yy çıkmış fakat kendi bağımsızlıkları siyasi ve ekonomik anlamda kazanamamışlar.  

***  

Fakir halk ve lüks yaşam  

Afrika ülkeleri tabi kaynaklar bakımından ne kadar zenginlerse ekonomik ve siyasi anlamda bir o kadar fakirler! Aslında fakir değiller fakir bırakıldılar. Koltuk ve para sevdalısı olan kendi halkı sömürge devrinin geçmesine rağmen halen Kapitalizm’e uşaklık yapmaktan bıkmadılar. Olayların yaşandığı ülkeleri sosyoekonomik olarak incelersek halkın büyük bir kısmının fakir olduğunu, gıda fiyatlarının gelirlere oranlara aşırı yüksek olduğunu halkın alım gücünün olmadığını görürüz. Ekonomiyi geçelim. Mısır Müslüman bir ülke olarak geçse de Müslümanlıktan bir haberdir. Bunu söylemek istemezdim ama gerçekler böyle yozlaşmanın en hızlı olduğu Arap devletlerin başını Mısır çekiyor.  

***  

Tunus olayları nasıl başladı?  

Tunus halkın çoğunun Müslüman olduğu, İtalya’nın tam güneyinde yer alan 10 milyonluk bir ülkedir. Daha düne kadar Zenelabidin Bin Ali’nin Cumhurbaşkanlığını yaptığı bir ülke olan Tunus olup bitenlere daha fazla sessiz kalamadı. Halkın zor şartlar altında yaşamaya çalışırken Cumhurbaşkanı Zenelabidin Bin Ali ve ailesinin göze batmaktan korkmadan aldıkları maaşla sürülmeyecek kadar lüks bir hayat yaşarken Tunus’taki genç işsizlerin olması, üniversite mezunu bir seyyar satıcı olan Muhammed Buazizi’nin kendisini yakarak öldürmesiyle başladı Afrika’daki kuzey ülkelerini etkileyecek olan olaylar silsilesi. Muhammed Buazizi’den sonra Mısırlı bir genç parlamento binası önünde kendini yakmasıyla olaylar Mısır’a sıçramıştı. Son olarak Ürdün’ün başkenti Amman’da gençlerin katılımıyla gerçekleşen gösterilerde her an yeni bir ülkeye sıçrayabileceğini gösterdi.  

***  

İsyan ve Türkiye…  

Tunus’ta işsiz üniversite mezunu bir gencin kendini yakmasıyla başlayan olaylar, Mısır’da parlamento binası önünde kendisi yakmak isteyen bir genç ile Mısır’a sıçradı. Ürdün’de bazı gruplar Tunus ve Mısır’daki olayların haklı olduğunu onlarında sokağa dökülmelerini gerektiğini fikrini savundu. Birileri Afrika ülkeleri için düğmeye basarken Türkiye unutulmadı. Akıl veren açıklamalar durumun fırsat olduğunu savunan üst düzey Amerikalı bürokratlardan, stratejistlerden geldi. “Türkiye, Osmanlıdan gelen bölgedeki gücünü kullanmalı” dendi. Olayların içine mi çekilmek istiyoruz?  

***  

Sonsöz; Her ne kadar ekonomik anlamda tam istediğimiz verilere ulaşamamış olsakta, Avrupa Birliğine girmek için bazı şeylerden ödün vermek zorunda olsakta, 3. Dünya ülkelerinin içinde bulunduğu bilinçli olarak planmış olayları doğal gibi gösterip ve bunu uzaktan da olsa “Türkiye için fırsattır” diyen diplomatlara diyorum ki; siz istifanızı verin! Olaylar gerçek, fakat yaşananları doğal gibi göstermek için yıllarca politik olarak bu ülkeleri kim destekledi? Halkları neden şimdi uyanıyor?  

***  

Siyaset ve Orta Doğu üzerine diğer yazılarım;
 

1. Barack Obama Piyon mu?: http://blog.milliyet.com.tr/Barack_Obama_piyon_mu_/Blog/?BlogNo=207453 

2. İşsizler Kime oy verecek?: http://blog.milliyet.com.tr/Issizler_kime_oy_verecek_/Blog/?BlogNo=220930
 

3. Türkiye’nin Orta Doğu politikası: http://blog.milliyet.com.tr/Turkiye_nin_Orta_Dogu_Politikasi/Blog/?BlogNo=205541 

4. Bize empoze edilen Kürt sorunu!: http://blog.milliyet.com.tr/Bize_empoze_edilen_Kurt_sorunu_/Blog/?BlogNo=253210 

5. 8 Yıl içinde İran Vurulacak (Siyasi, Askeri harekât) http://blog.milliyet.com.tr/8_yil_icinde_Iran_vurulacak___Siyasi_ve_askeri_harekât_/Blog/?BlogNo=259579 

6. Orta Doğu’nun Yeni Düzeni: http://blog.milliyet.com.tr/Orta_Dogu_nun_yeni_duzeni/Blog/?BlogNo=218034 

7. Mavi Marmara’nın sorumlusu Türkiye’dir: http://blog.milliyet.com.tr/Mavi_Marmara_nin_sorumlusu_Turkiye_dir/Blog/?BlogNo=253481 

8. Türkiye ve 2020 Teorilerim: http://blog.milliyet.com.tr/Turkiye_ve_2020_teorilerim__Apo_serbest_kalacak__/Blog/?BlogNo=257987 

"Zaman insanı ne zaman, nasıl ve nereye geleceğini göstermez... Yaşatır! "S&S  

SAMET SERBEST  

http://twitter.com/SAMETSERBEST 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kesinlikle demokrasi habercisi değil yaşananlar. Bu tip ülkelerde olmayan muhalefetle beraber daha güçlü diktalar gelecek. Siyaset bilimcilerin öngörüleri de bu yönde. Saygılarımla..

Buğra TOKMAKOĞLU 
 30.01.2011 3:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2702
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Ülke meselelerine kafa yoran ulusal çıkarları korumaya çalışan düşünen bir genç. İlkelerim; Üstün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster