Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
308
 

Tüp bebek tedavisi maliyetli bir yöntem mi?

Tüp bebek tedavisi maliyetli bir yöntem mi?
 

tüp bebek maliyeti


Tüp bebek hangi şartlarda yapılıyor?

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen ancak olamayan hemen hemen her çiftin istediği bir tedavidir. Genellikle bu tedavi konusunda uzman olan doktorlar bu tedaviyi üstlenmektedir. Bunun yanında söz konusu alanda uzman olan embriyologların yetişmesinin de hem uzun bir süreç hem de zorlu bir dönem gerektirdiği bilinmektedir. Genellikle bu tedavi özel laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Özel ameliyathaneler kullanılmakta ve yardımcı sağlık personelleri de son derece donanımlı olan kişiler arasından seçilmektedir. Genellikle bir tüp bebek hastası için 10 ya da 12 kişi arasında uzman sağlık personeli çalışmakta ve bunun yanında pek çok tüp bebek cihazı ve malzemeleri de bulunmaktadır. Söz konusu cihazların hepsi oldukça pahalıdır.

Tüp bebek ilaçları ve maliyetleri neler?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler ve ilaçların da çoğu ithal edilmiştir. Dolayısıyla yurt dışından getirilen malzemelerin bu kadar pahalı olması nedeni ile tüp bebektedavisi de oldukça pahalıdır. Aynı zamanda pek çok ilacın sürekli denenmesi, bazı durumlarda ilaçların etkisini göstermemesi ve yeniden ilaç alma zorunluluğu da belirmektedir. Bu durumların dışında ayrıca tüp bebek konusunda yanılgının oluştuğu durumlar da gerçekleşebilmektedir.

Bazı gebeler gebe olduklarını zannedebilmekte, bunun yerine hava ile karşılaşabilmektedir. Bu tarz durumlarda tedavinin yenilenmesi ilaçların yeniden kullanılması gibi pek çok farklı işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Bunun yanında tüp bebek ilaçlarının pek çoğunun fiyatlarının düştüğü de gözlemlenmektedir. İlaç fiyatlarında yaşanan düşüş tedavi ücretlerini de düşürebilmektedir. Dolayısıyla aynı zamanda söz konusu tedaviyi sağlayan merkezlerin de sayısı artmıştır. Bu tüp bebek merkezlerinin birbirleri ile rekabet halinde olmaları da tedavinin ücretinin düşme eğilimi göstermesini sağlamıştır. Bunun yanında kalite konusunda kesinlikle taviz vermek istemeyen merkezler bulunmaktadır. Bu merkezler belirledikleri fiyatın altına inmeme konusunda ısrarlı davranmaktadır. Kesin sonuç almak isteyen ve gerçekten sağlıklı bir şekilde tüp bebek tedavisi görmek isteyen kadınların bu merkezlerden destek alması kesinlikle faydalı olacaktır.

Bunun yanında son dönemde yeni bir tüp bebek yönetmeliği çıkmıştır. Bu yönetmelikte 35 yaşın altında bulunan kadınlara ilk denemede tek bir embriyo verilmesi kararının çıktığı görülmektedir. Dolayısıyla bu tür kararlar hem deneyimli hem de başarılı olan bebek merkezlerine avantaj sağlamıştır. Böylelikle söz konusu bebek merkezlerine giden kadınlar ilk denemelerde bebek elde etme şansına kavuşacak ve bunun yanında tüp bebek elde etme işlemi de son derece sağlıklı olarak gerçekleşecektir.

Söz konusu uygulamanın maliyeti konusunda net bir fiyat vermek söz konusu değildir. Ancak bilinen şey uygulamanın ilkinde başarı sağlamanın maliyeti oldukça fazla oranda düşüreceğidir. Ancak yıllarca söz konusu merkezlere gelen ancak pek çok uygulamadan sonra çocuk sahibi olan kişiler de bulunmaktadır. Bu durumda maliyet elbette ciddi oranda artacaktır. Bu durum biraz da şans olarak nitelendirilebilir. Ancak uzman merkezlerden yardım almak avantaj sağlayacaktır.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

www.bulenttiras.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1186
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Tüp bebek tedavisi ve kadın doğum uzmanı Prof.Dr.Bülent Tıraş. www.bulenttiras.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster